Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

У школі діти ростуть українцями

Автор:

|

Грудень 06, 2012

|

Рубрика:

У школі діти ростуть українцями

Учні старших класів Школи українознавства при українській православній церкві-пам’ятнику Св. Андрія Первозванного Української православної церкви в США прийшли 1 грудня до Консисторії УПЦ у Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі), щоб оглянути виставку ліноритів Миколи Бондаренка «Україна-1933: кулінарна книга».

Наталія Гончаренко, директор музею імені патріарха Мстислава при Науково-історичному центрі УПЦ у США розповіла дітям про Голодомор-Ґеноцид в Україні в 1932-1933 рр., про художника Миколу Бондаренка та його творчість, а також про техніку лінориту й про зображення на кожному з 50 відбитків. А зображено на них було рослини, які споживали, помираючи з голоду, українські селяни. Це — пирій і конюшина, коноплі та лепеха, лопухи й очерет, суцвіття липи й акації, численні бур’яни, які сікли, мололи, чавили, пересіювали зі застосуванням різних саморобних пристроїв. За виготовлення та використання цих пристроїв на селян чекала кара. На гравюрах показано також знаряддя катів і сцену репресій.
Науково-історичний центр УПЦ у США 2003 року видав книгу з гравюрами Миколи Бондаренка в пам’ять про мільйони українців, які загинули під час Великого голоду, організованого комуністичним режимом.
У Школі українознавства весь листопад був присвячений ушануванню жертв Голодомору, його трагічної історії. 3 листопада вчителі молодших класів Надія Сичева, Лідія Проць і Наталія Кайтан провели вступні бесіди з молодшими школярами на тему «Хліб — шлях від зернятка до нашого столу». Старшокласникам більш докладно розповідали про Голодомор в Україні вчителі Ярослава Данищук і Людмила Вороненко. 10 листопада учні всієї школи виготовляли з паперу символічні свічки в пам’ять жертв Голодомору, які й досі виставлені на окремому стенді зі зазначенням авторів кожної свічки. Ідею такої акції подала Ярослава Данищук, а спосіб здійснення підказала вчителька Лілія Барабаш. Таким своєрідним чином школа приєдналася до всеукраїнської акції «Запали Свічку пам’яті». Виготовляти свічки допомагали дітям учителі молодших класів Лідія Проць, Наталія Мороз і Надія Сичева, а також Лілія Барабаш, Орися Демич, Ілона Довган і Оксана Стасюк.
17 листопада учні молодших класів відвідали виставку ліноритів Миколи Бондаренка, заслухали розповідь Наталії Гончаренко про Голодомор. Завершенням листопадової програми стало відвідання цієї виставки учнями старших класів.
У Школі українознавства цього навчального року навчається 61 учень від першого до 12-го класу. Діє також дитячий садочок, у якому доглядають малят випускниці школи Клавдія Грацька й Оксана Стасюк. Деякі американські університети зараховують навчання в Школі українознавства, даючи студентам мовні кредити. Після цієї школи випускники також отримують кредити для подальшого навчання у вищих школах. Цього навчального року випускницею школи має стати Юлія Кріцак. Школа діє в системі Шкільної ради Українського конґресового комітету Америки, від якої отримує постійну методичну допомогу. Д-р Євген Федоренко є педагогічним радником цієї школи.
Дітей навчають української мови та знайомлять з українською літературою Ярослава Данищук і Ілона Довган. Учні співають з Анною Любов і Соломією Тимчишин. Протодиякон Василь Пасакас залучає дітей до основ релігієзнавства, Лілія Барабаш викладає основи культури українського народу, а Людмила Вороненко — історію та географію.
У молодших класах дітей навчають Наталія Мороз, Надія Сичева та Лідія Проць, а Орися Демич учить учнів третього та шостого класів. Очолює школу молода директорка Галина Маринець, яка закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка й уже 13-й рік живе в США. Вона перейняла досвід роботи в Романа Гірняка, який перед тим очолював школу та протягом багатьох років плідно працював для її блага. Після шести років директорства в школі Роман Гірняк відійшов із цієї посади, щоби стати кандидатом на позицію при уряді міста Рендолфа, Нью-Джерзі. Школі було приємно почути, що Роман Гірняк переміг на виборах і стане членом Township Council 1 січня 2013-го терміном на чотири роки.
Переважна більшість учителів школи здобула вищу педагогічну освіту або набула досвіду виховної роботи з дітьми в Україні. Поповнення шкіл досвідченими вчителями із числа новоприбулих українців — об’єкт особливої турботи Шкільної ради та її голови д-ра Євгена Федоренка.
Школа дає учням не лише гуманітарні знання, а й сприяє розвиткові їхніх обдарувань у співі, малюванні, виготовленні різних саморобок (це урок активного пізнання), а також у іграх. Є навіть спеціальний предмет — «Подорож у казку». Результати творчого навчання можна побачити у випусках стінної газети, численних траспарантах-аплікацях. А також у виступах у Культурному центрі УПЦ в США. Саме на такому вечорі можна побувати вже 22 грудня. У школі відчутна приязна атмосфера, здруженість дітей і повага до вчителів.
1 грудня під час бесіди п. Гончаренко на виставці було помітне щире зацікавлення учнів цією сторінкою в історії українського народу. На завершення бесіди Наталія Гончаренко запропонувала відповісти на 12 запитань із приводу щойно почутого. Діти заходилися писати відповіді, демонструючи добру обізнаність з історією Голодомору. Лише останнє запитання виявилося непростим: «Коли би сьогодні не стало їжі вдома та в продажу, то чим би ви харчувалися?» Звісно, юним американським українцям було важко уявити, що таке може трапитися. Але так само не уявляли цього й українські селяни 1932 року, коли в них забрали геть усе продовольство. Вони виявили велику кмітливість, відтворену на гравюрах Миколи Бондаренка. На жаль, це їх не врятувало. Приводьте своїх дітей до Школи українознавства. Адреса школи: 135 Davidson Avenue, Somerset, NJ 08873.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...