Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 16, 2018

У Перт-Амбої переглянули фільм «Воля або смерть!»

Автор:

|

Вересень 15, 2016

|

Рубрика:

У Перт-Амбої переглянули фільм «Воля або смерть!»
Олена Колодій, о. Іван Турик, Олег Колодій, Дам’ян Колодій, Люся Дзьоба, організатор перегляду Еміль Брандафі та Леся Кучірка

Олена Колодій, о. Іван Турик, Олег Колодій, Дам’ян Колодій, Люся Дзьоба, організатор перегляду Еміль Брандафі та Леся Кучірка

У залі Української католицької церкви Успіння Божої Матері у Перт-Амбої (штат Нью-Джерзі) 11 вересня відбувся громадський перегляд документального фільму п. Колодія «Воля або смерть!», який організував 135-й відділ Союзу українок Америки (голова — Надія Дейнека). Автора стрічки представив о. Іван Турик, настоятель храму. Це вже друга робота кіномистця про Україну. Перший фільм «Помаранчеві хронічки» був присвячений подіям 2004 року на київському Майдані, коли режисер поїхав в Україну як спостерігач на виборах.
У своїй промові о. Турик наголосив, що ця фільм зворушує глядача до глибини душі, але він адресований насамперед американцям, аби розповісти їм, що саме сталося в Україні під час Революції гідності та після неї. Промовець подякував активісткам СУА за ідею показати фільм у парафії та вручив гостеві грошовий дар для продовженння його діяльності.
Дам’ян Колодій розповів, що фільм нещодавно подивилися мешканці Запоріжжя, Харкова, Маріуполя, він уже був показаний у ряді міст США і має побувати в містах Європи. Режисер відзначив розчарування, що відчувається в людей України, котрі чекали радикальних змін після Революції гідності, але зауважив, що вплив комуністичного світогляду, насаджуваного в часи СРСР, збережеться ще на довгі роки.
Стрічка починається цитатою з промови Патрика Генрі, яку він виголосив перед високопосадовцями на законодавчих зборах у Річмонді (штат Вірджінія) 23 березня 1775-го. У цій промові він сказав: «Дайте мені волю, або дайте смерть!». Президент Джордж Вашинґтон пропонував йому посаду Державного секретаря, але той відмовився.
У фільмі збережено хронікальну послідовність подій, які почалися зі студентського протесту проти відмови Януковича від зближення з Європою і переросли у криваву бійню на Євромайдані. Дві третини фільму зняв сам п. Колодій як безпосередній учасник тих подій і можна висловити співчуття його батькам Олені й Олегові, котрі пережили чимало тривожних днів і ночей, коли син перебував у пеклі Майдану.
Кілька сюжетів походять із інших джерел, зокрема втеча Януковича з його заміської резиденції, погрозлива промова Путіна в Кремлі та жорстока розправа сепаратистів із полоненими українськими вояками. Але без цих додатків кінохроніка була б неповною.
У фільмі є чимало виступів учасників подій, записаних на Майдані, серед крові та смертей. Українською, російською й англійською мовами вони обіцяли, що не залишать боротьбу до остаточної перемоги. Зворушила промова літньої жінки, котра сказала, що на Україну чекають важкі роки, але вона мусить пройти ці випробування, якщо хоче стати справді самостійною та заможною. З ґрунтовними коментарями впродовж фільму виступив Сергій Жижко, син політв’язнів, народжений на Колимі, один зі засновників Конґресу українських націоналістів. Участь у стрічці взяв також Юрій Саєвич, український перекладач американських президентів, пластун, колишній кореспондент «Голосу Америки» в Києві та головний редактор телепрограми «Вікно в Америку». У кінороботі показане жорстоке побиття його вояками «Беркута» на Майдані. Сказав своє слово також Річ Маєрз із Чикаґо.
Дам’ян Колодій сам коментував на камеру свої враження, відчуття, завжди був у кадрі. При цьому слід відзначити його хорошу як для народженого у США українську мову. У створенні фільму йому допомагали монтажер Шон Мерфі, музичне оформлення Фернандеса Мартинеса, інші добродії. Учасники фільму розмовляють багатьма мовами, тому на екрані відтворені субтитри з відповідним перекладом. Компанія «Київстар» озвучить фільм ще й російською, щоб зробити його зрозумілим для росіян в Україні та Росії.
У США фільм можна придбати за $20, звернувшись електронними адресами: dkolodij@aol.com або olehk@aol.com. Після перегляду відбулось обговорення фільму. Автор відповів на запитання присутніх.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...