Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 4, 2020

У Філадельфії вшанували пам’ять д-ра Юрія Мачука

Автор:

|

Листопад 16, 2012

|

Рубрика:

У Філадельфії вшанували пам’ять д-ра Юрія Мачука

Цьогоріч минає 30 літ від часу смерті відомого фізика та громадського діяча д-ра Юрія Мачука (1900-1982). Із цієї нагоди в четвер 8 листопада Релігійне товариство українців католиків «Свята Софія» й осередок праці НТШ у Філадельфії організували пам’ятний вечір, у якому взяла участь донька покійного Орися Мачук-Новосівська.
Д-р Олександр Лужницький, голова осередку праці НТШ, відзначив вагомий внесок д-ра Юрія Мачука в розвиток українського шкільництва в діаспорі та наголосив на його великій посвяті справі виховання молодого покоління. Відтак, Орися Мачук-Новосівська, головний доповідач, ознайомила присутніх із життєвим шляхом батька, наповненого науковою, виховною та громадською працею.
Юрій Мачук народився 17 жовтня 1900 року на Буковині в багатодітній родині. Освіту здобув у Чернівецькій гімназії (1921), а потому – у Чернівецькому університеті, на факультеті фізики (1927), де 1934-го захистив докторську дисертацію та залишився викладати на позиції наукового асистента експериментальної фізики. Тут він вів активну політику українізації, і згодом румунську мову викладання замінили українською. Із приходом совєтів д-ра Мачука було призначено деканом фізико-математичного факультету, однак, з огляду на протистояння між владою та професором, родина Мачуків переїхала до Німеччини.
Недовго – у 1943-1944 рр. – проф. Мачук викладав фізику в Медичному інституті у Львові, а після Другої світової війни перебував у Зальцбурзці (Австрія), де був співорганізатором і викладачем Українського народного університету, засновником і головою Спілки українських науковців, літераторів і мистців (1946-1949).
1949 року Юрій Мачук, разом із дружиною Ґлікерією та доньками Зіркою й Орисею переїхав до Філадельфії. Як зазначила доповідач, початок життя в США не був легким: батьки мали всього 5 доларів, мати влаштувалася на швейній фабриці, а батько — прибиральником у м’ясарні. Як людина працьовита й наполеглива д-р Мачук відвідував курси англійської мови, а згодом, у січні 1951-го, представивши в Пенсильванському університеті свої наукові праці, отримав посаду асистента фізики в Мур-коледжі інженерії, де впродовж 17 років працював у науково-дослідному відділі при розробці рубінових лазерів. Тут він опублікував 16 наукових праць і 29 науково-дослідних повідомлень із галузі електричних розрядів у газах при низьких атмосферичних тисках, із фотопровідності металевих плівок і з прикладної фізики. Д-р Мачук був співорганізатором і почесним членом Асоціації українських університетських професорів Америки, Американської асоціації фізиків, дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка й Української вільної академії наук.
Окрім наукової праці д-р Мачук брав активну участь у громадському житті, а особливо – в організації українського шкільництва на поселеннях. Зокрема, в Америці він очолював Учительську громаду (1950-1954, 1960-1962), був співзасновником Шкільної ради Українського конґресового комітету Америки в Нью-Йорку, де головував у 1956-1963 рр., і головою округи Шкільної ради в 1958-1965 рр. Проф. Юрій Мачук став ініціатором викладів україністики в Пенсильванському університеті (1958-1965), викладачем яких була д-р Наталія Пазуняк.
Після переїзду до Чикаґо 1968-го д-р Мачук активно включився в громадське життя: був головою місцевого відділу Організації державного відродження України, учителем і директором школи українознавства (1971-1974) при катедральному православному соборі Св. Володимира, головою осередку праці НТШ. Помер 16 липня 1982 року в Чикаґо, де похований на цвинтарі Елмувд.
Як зазначила Орися Мачук-Новосівська, виховання в родині Мачуків було побудоване на національних, духовних і наукових цінностях. Вона з теплотою згадувала про батька як турботливу та люблячу людину.
Доповідь доповнив перегляд світлин із життя й діяльності д-ра Мачука, спогадами про якого поділилася д-р Наталія Пазуняк. Вона відзначила велику посвяту Ю. Мачука справі українства, особливо при організації викладів на Пенсильванському університеті. За її словами, він був «світлою постаттю», цінував знання та науку, був цілковито відданий педагогічній діяльності. Цю рису наголосив також і д-р Олександр Лужницький, який відзначив велику любов і повагу молоді до д-ра Мачука. Вечір було завершено святковим буфетом.
Прес-служба товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply