Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

У Філадельфії вшанували Богдана Гнатюка

Автор:

|

Листопад 21, 2013

|

Рубрика:

У Філадельфії вшанували Богдана Гнатюка

Цьогоріч минає 15 років від часу відходу у вічність відомого науковця, суспільного діяча та педагога проф. д-ра Богдана Гнатюка (1915-1998). Пам’ять про цю шановану в громаді людину відзначили 7 листопада ц. р. спільним заходом Осередок праці Наукового товариства імені Шевченка (НТШ) у Філадельфії та релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія».
Відкриваючи вечір, д-р Олександр Лужницький, голова Осередку праці НТШ, підкреслив особливі риси, що ними відзначаються науковці точних наук, до числа яких належав Богдан Гнатюк: терплячість, послідовність, документальність і докладність. Таким був і і винуватець вечора, про якого присутнім розповіла відомий літературознавець д-р Наталія Пазуняк.
Богдан Гнатюк народився 25 липня 1915 року в Заліщиках (тепер — Тернопільської обл.), у родині учителя Василя Гнатюка. Освіту здобував у вчительській семінарії, де став членом ОУН, а 1935 року закінчив державну гімназію в Горішній Силезії в Польщі, де головними предметами були математика та природознавство.
Вищі студії закінчив з інженерським дипломом у Технічному університеті в Ґданську в 1942-1943 рр. У тому ж виші 1945-го він завершив студії як доктор інженерії технічних наук, захистивши дисертацію на тему «Аеродинаміка високолетних літаків: теоретична, аеродинаміка літака, призначеного для великих висот». У 1943-1945 рр. п. Гнатюк був науковим дослідником і асистентом в університетах Ґданська та Відня.
Після переїзду з родиною до США, д-р Гнатюк розпочав свою педагогічно-академічну працю як асистент в Університеті Нотр-Дамм у 1951-1957 рр. У 1957-1960 рр. він був професором в Університеті Західної Вірджинії, на факультеті аерокосмічної інженерії. Починаючи з 1960-го впродовж 35 років учений був професором Університету Дрексела, а одночасно – дослідником, винахідником і радником у дослідних центрах Європи. Працюючи на американський уряд, д-р Гнатюк виконував функції економічного радника, експерта й винахідника в Алабамі – у NASA Spасе Flight Center, в Індіані – в авіаційній корпорації в секції керованих ракет (guided missile) і в Камберленді – улабораторії балістики.
Науково-дослідну роботу проводив у різних галузях електроніки, у сфері застосування лазерних променів і в багатьох інших ділянках технології й аеронавтики.
Професор Гнатюк був членом 14 організацій, серед яких – Американський інститут аеронавтики й астронавтики, Інститут імені Франкліна штату Пенсильванія, Наукове товариство імені Шевченка в США й Товариство українських інженерів в США. Він — автор численних наукових розвідок у різних ділянках термодинаміки, термопередачі, гідромеханіки, аеродинаміки, газової динаміки тощо.
Богдан Гнатюк був активним членом Організації державного визволення України, ЗУДАК, головою Українського конґресового комітету Америки у Філадельфії, удостоєний численних відзнак і нагород. Помер 28 листопада 1998 року в Меріон-парку (штат Пенсильванія).
Своїми спогадами про д-ра Гнатюка поділилися колишній його студент інж. Любомир Пиріг і співпрацівники академік Леонід Рудницький, д-р Петро Клюк і д-р Ярослав Заліпський. Усі вони відзначили його глибоке та досконале знання свого фаху, адже тригодинні лекції він вів без жодного конспекту, любов до викладацької справи, відданість ідеалам вільної України, а також неперевершені дипломатичні здібності та надзвичайну скромність.
Прес-служба Товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...