Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Товариство сеньйорів вітало Альберта Кіпу

Автор:

|

Грудень 03, 2015

|

Рубрика:

Товариство сеньйорів вітало Альберта Кіпу
Юрій Тарасюк та Альберт Кіпа

Юрій Тарасюк та Альберт Кіпа

Українсько-американське товариство сеньйорів Філадельфії в приміщені Українського освітньо-культурного центру (УОКЦ) у Дженкінтавні (штат Пенсильванія) нещодавно на ширших сходинах вітало Альберта Кіпу, професора емерітус при Мюленберґському коледжі в Аллентавні (штат Пенсильванія) і президента Української вільної академії наук (УВАН) у США. Юрій Тарасюк, президент товариства, представив гостя. Доповідь д-ра Кіпа була присвячена історії УВАН, завданням академії та головним її досягненням на теренах США. Нагадаємо, що 2015-го відзначили 70-ліття ціеї наукової інституції.
УВАН була створена 1945 року у Авзбурзі (Німеччина) для академіків в екзилі і діяла там до 1949-го. Відтак 1950 року УВАН розпочала свою діяльність у Північній Америці. З 1961-го академія розмістилася у престижовому архітектурно-історичному будинку, який раніше був відділом Ньюйоркської публічної бібліотеки.
Мета УВАН стосується наукової праці для добра та розвитку української науки і культури. Головні напрямки — наукова та мистецька видавнича діяльність, утримання Архіву-музею ім. Антоновича та Бібліотеки ім. Міяковського, а також розвиток мережі УВАН.
Упродовж 65 років існування в США було видало 238 цінних книжок, 38 чисел «Новин із академії», прочитано більше 1150 доповідей, проведено 385 наукові конференції й уряджено 68 семінарів, 61 концертів і 21 мистецьких виставок. Значне число видань вийшло у серії «Аннали академії» англійською. Найновіші видання містять листування Юрія Лавріненка й Юрія Шереха 1945-1949 рр., другу книгу біографічних матеріалів, спогадів та іконографії Лесі Українки та «Родові гнізда Драгоманових-Косачів» Тамари Скрипки.
Доказ того, що робота УВАН проводилася в правильному напрямку та мала вплив на наукову діяльність підсовєтської України, є те, що майже все, що робила академія, знаходило відгомін в Україні. «Звісно, — писав Юрій Шевельов, — київські видання сповнені пропаґанди й зловмисних перекручень. Але ніколи не можна усунути всієї правди, і сам факт появи видань на українські теми — позитивний. До того ж, роблячи правду загальновідомою, наші видання змушують і совєтських видавців бути хоч трохи обережнішими в підтасовуванні й фальшуванні».
Д-р Кіпа за допомогою прозірок показав Архів-музей ім. Дмитра Антоновича, де містяться 367 фондів — документи 1857-2000 рр., матеріали видатних науковців, письменників, мистців, і політичних діячів. В УВАН також зберігається цінний архів письменника, живописця та політичного діяча Володимира Винниченка, перевезений із Колумбійського університету.
УВАН зараз має свою інтерент-сторінку — www.uvan.org. Там можна багато дізнатися про діяльність академії, виступи доповідачів та отримати контактну інформацію. Також там є список публікацій і список архівів, які зберігаються в УВАН. Поміщені також повністю всі англомовні видання, які є безкоштовними у вільеному доступі.
Із мистецьких здобутків варто згадати 11-томне зібрання 1967-1990 рр. «Українські народні мелодії» Зіновія Лиська та сучасну підготовку диску Соломії Івахів (скрипка) й Анджеліни Ґаделії (фортепіяно) разом із супровідною книжечкою, аудіозаписи українських композиторів, що охоплють столітній період історії української музики (1914-2014) під назвою «Шлях до свободи — століття української класичної музики».
Д-р Кіпа віддав пошану всім колишнім президентам, котрі невтомно працювали для розвитку академії. Тепер УВАН співпрацює з Гарвардом, Інститутом Геррімана, НТШ-А та Канадійським інститутом української науки. Важливо наголосити, що УВАН завдячує матеріальній підтримці української громадм, що допомогла академії діяти й досягти високих результатів. УВАН вдячна за постійну фінансову підтримку своїх проектів для добра української науки й українського народу і надалі сподівається на розуміння потреб УВАН.
Із нагоди святкувань 50 ліття УВАН у США Іван Дзюба, вчений, літературний критик, публіцист і колишній міністр із гордістю заявив: «Ваш внесок у скарбницю нашої національної науки та культури без перебільшення — неоціненний. Тож низький вам уклін за цю велику, чесну і сумлінну працю!» Після доповіді п. Тарасюк подякував д-ру Кіпі за дуже цікаву й інформативну доповідь і побажав плодовитості у майбутній діяльності.
Товариство сеньйорів планує відбути Різдвяну святочну програму з виступом дітей зі Світлички при УОКЦ, відвідини різдвяної виставви «Погляди і звуки» і Ланкестері й оглядини українських церков давньої української еміґрації у Пенсильванії. Товариство сеньйорів вдячне Фондові Лесюків та Українській громадській фундації Філадельфії за фінансову підтримку, яка уможливлює поїздки та суспільну діяльність сеньйорів.

Оксана Бачинська-Тарасюк

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply