Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 21, 2019

Свято незалежності України в Рочестері

Автор:

|

Вересень 06, 2012

|

Рубрика:

Свято незалежності України в Рочестері

Серпень — місяць, що завершує літо, і ранкова серпнева роса нагадує про те, що незабаром — осінь. Серпень асоціюється в нас із порою жнив, а також і з порівняно новим святом — Днем незалежності України. Цього року ми відзначали 21-шу річницю Незалежної Української держави.

26 серпня, о третій годині дня, на майдані Ратуші в Ірондеквойті, біля пам’ятника 100-літтю Українського поселення Великого Рочестера, зібралися представники української громади міста. Усі були святково вбрані, мали піднесений настрій, і відчувалося, що це — велика Родина, яку об’єднує любов до України. Ведуча Олена Ділай, професор математики в коледжі Монро Комюніті, запросила присутніх зайняти свої місця, й урочиста програма розпочалася з привітання від Об’єднання українсько-американських організацій Рочестера (штат Нью-Йорк), Рочестерської української групи та відділу Українського конґресового комітету Америки.

Зазвучала фанфара «За Україну», і відбулася церемонія внесення прапорів прапороносцями Ігорем Гошовським, ветераном американської армії, і Ярославом Андрушком, ветераном української армії. Прапори майоріли на сонці, і приємно було визнавати, як поєднуються тут, на цій американській землі, два великих народи.

Молитву за Україну англійською й українською мовами провів о. митрофорний протоієрей Пилип Виняр, парох української католицької церкви Св. Йосафата, у супроводі помічника о. Богдана Гедза й пароха української католицької церкви Богоявлення о. Романа Сидоровича. У виконанні ансамблю бандуристів із Торонто «Канадські капеляни» прозвучав «Отче наш», підхоплений усією аудиторією.

Тамара Денисенко, член Ради директорів Української федеральної кредитної спілки, зачитала привіти й прокламації, надіслані з нагоди свята високопоставленими особами політичного світу, які й особисто поздоровили українську громаду зі Святом незалежності. Першою з них була Мері-Джойс Д’Аурізіо, мер Ірондеквойта, яка проголосила та визнала цей святковий день як день звеличення 21-ї річниці Незалежності України.

Пані Д’Ayрізіо бере посильну участь у житті української спільноти. Вона та її чоловік Френк є почесними членами комітету «Міста-побратими Ірондеквойт і Полтава». Наступною виступила знана й шанована українцями, без огляду на її американські партійні переконання, конґресмен Луїз Слотер, що є членом Конґресу США у справах жінок. У своєму виступі вона згадала про позицію українського уряду в справах Юлії Тимошенко, Юрія Луценка й інших незаконно засуджених в Україні, висловивши сподівання, що справедливість візьме верх в українських політичних колах. Сама п. Слотер неодноразово бувала в Україні, підтримує її всеціло на шляху демократизації та незалежності й бажає, щоб українська держава стала союзником Європейського Союзу й Америки.

Привітання від Анн-Марі Буеркель, конґресмена від 25-го округу, озвучила Деббі Есслі, її представник. Від Меґґі Брукс, виконавчого секретаря округу Монро, вітання зачитав Даніель де Лос, її представник. Джозеф Мореллі, радник штату Нью-Йорк і представник 132-ї Асамблеї, звернувся до присутніх зі словами вдячності за те, що такий народ, як українці, робить неоціненний внесок у культуру й економіку Америки. Він наголосив, що свято, яке відзначається щороку українцями по обидва боки океану, є національним і відзначати його необхідно всім разом.

Надіслав свої привітання Джозеф Робак, сенатор штату Нью-Йорк від 56-го виборчого округу. Він відзначив позитивні наслідки програми взаємовідвідувань «Відкритий світ», підкресливши, що політика завдяки таким ініціативам стає прозорішою й результативнішою. Були зачитані письмові привітання від Майкла Ноззоліо та Джеймса Алесі, сенаторів штату Нью-Йорк.

На святкування завітали Тед O’Браєн і Стефані Елдерслі, законодавці округу Монро, Джо Валентіно, суддя міста Ірондеквойта, й інші особи. Усі вони щиро вітали присутніх із Днем незалежності України та бажали, щоби це свято принесло Україні щастя й добро, порозуміння та згуртованість, мир, процвітання, взаємоповагу й братерську любов.

Слово було надане Христині Гошовській, пред­ставниці української громади та голові Рочестерської української групи. У своїй промові вона відзначила здобутки України за роки незалежності, а також події, які турбують кожного українця та привертають увагу світу до їх вирішення. Це — справа Юлії Тимошенко, питання «двомовності» в Україні та вільна преса, яка стає дедалі менш вільною, що викликає серйозне занепокоєння. На завершення д-р Гошовська побажала всім українцям добробуту, здоров’я, благополуччя й успіхів у справах на многая літа.

Після офіційної частини відбувся концерт, підготований учасниками української громади. Частину, яка велася виключно українською мовою з англомовним коментуванням, піснею «Мова єднання» на слова й музику Олега Самойлюка почала солістка Юля Павлюк. Святкове слово від Наталії Шульги про значення й обов’язки української діаспори виголосила Марійка Чепіль. Оленка Ділай зачитала присвяту українській мові Катерини Мотрич — «Молитву до мови».

Завершилися святкування Незалежності концертним виступом бандуристів із Торонто «Канадські капеляни», репертуар яких складався переважно з пісень, що зворушували душу й пробуджували ностальгію в тих, хто колись боровся з окупантами рідної землі та зі зброєю в руках захищав її в дивізії «Галичина» й УПА. Концерт «Канадських капелянів», по суті, — монтаж, де пісні перепліталися з поезіями визначних українських поетів. У їх виконанні прозвучали «Карпатські січовики», «Бандуристе, орле сизий», «Їхав козак містом», «Ой, у полі верба», «Києве мій» та «Ой, у лузі червона калина». На закінчення разом з усіма учасниками святкувань (а це — понад 350 осіб) «Канадські капеляни» заспівали велично «Боже Великий, Єдиний».

Українська громада Рочестера висловлює подяку за підтримку організації свята своїм спонсорам — Українській федеральній кредитній спілці й товариству «Самопоміч», а також преподобним отцям українських церков, достойникам політичного світу й усім виконавцям святкової програми. І на завершення хочеться висловити думку, як похвально, коли поодинокі українські організації чи парафії Великого Рочестера у своїй діяльності згадують світлі моменти Незалежності України, відзначаючи їх пікніками, фестивалями та спортивними змаганнями. Однак важливо, щоби це свято ми проводили не окремо, а об’єднано, як одна свідома своєї мети та завдань українська спільнота в США.

Галина Лісова

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...