Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 2, 2020

Спомин про Голодомор об’єднав українців світу

Автор:

|

Листопад 26, 2014

|

Рубрика:

Спомин про Голодомор об’єднав українців світу
Постійний представник України в ООН посол Юрій Сергеєв, свідки Голодомору Надія й Олександр Северини

Постійний представник України в ООН посол Юрій Сергеєв, свідки Голодомору Надія й Олександр Северини

Не тільки в містах і селах України, а й у всьому світі відбулося вшанування пам’яті жертв Голодомору-Ґеноциду 1932-1933 рр. в Україні з осудженням цього злочину комуністичного режиму, який продовжує насаджувати сучасна Росія, убиваючи українців у неоголошеній війні.

В Українському культурному центрі Ізраїлю, у місті Бат-Яма, 22 листопада відбувся вечір пам’яті жертв Голодомору, на якому виступив Олександр Деко, голова Спілки українських письменників Ізраїлю. Світлана Глаз, голова товариства «Українці в Ізраїлі», написала мені, що того дня уся українська громада долучилася до акції «Запали свічку». У православних храмах Хайфи та Яффи пройшли жалобні богослужіння за участю ізраїльських українців і представників посольства України в Ізраїлі. Товариство «Українці в Ізраїлі» провело в Лоді вечір пам’яті «І мертвим, і живим, і ненародженим».
22 листопада в катедральному соборі Св. Патрика, головному храмі Нью-Йорка, теж було вшановано пам’ять жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. в Україні. Скорботну церемонію підготував Український конґресовий комітет Америки (УККА) за підтримки українських фінансових установ, церков і громадських товариств. Лише Українська американська федеральна кредитова спілка «Самопоміч» організувала два автобуси, першим із яких поїхали діти і молодь, котрі спершу відвідали Український музей у Нью-Йорку.
Учні «Рідної школи» Спілки української молоді в супроводі вчителів внесли до храму вінок, квіти, колоски, короваї та запалені свічки пам’яті, із яких склали своєрідний вівтар пам’яті під прапорами США й України.
Участь у ході також узяли Надія й Олександр Северини, свідки Голодомору, із колосками та маками в руках. Олександр народився 10 березня 1922-го у селі Слободі Донецької області, Надія — на Донбасі 20 липня 1924 року. Чоловік розповів про купи трупів на залізничній станції в місті Краматорську.
«Ми часто бували в Краматорську й бачили, як сільські люди та діти пробивалися до міста в пошуках хліба. У парку імені Леніна дуже багато було трупів дорослих і дітей. На станцію в Краматорську люди приїздили товаровими потягами, і їхні тіла викидали з вагонів на землю», — згадує він.
Панахиду в пам’ять мільйонів померлих від голоду українських селян служили митрополит Української православної церкви в США Антоній і Стемфордський єпарх Української католицької церкви Павло Хомницький в співслужінні численних священиків обох конфесій. Співав хор «Думка» (дириґент — Василь Гречинський). Поминальне слово про Великий голод виголосив єпископ Павло Хомницький, котрий подякував усім, хто береже пам’ять про померлих від голоду українців.
У храмі були присутні постійний представник України в Організації Об’єднаних Націй (ООН) посол Юрій Сергеєв, Генеральний консул України в Нью-Йорку Ігор Сибіга, старший радник із питань Європи у Постійному представництві США в ООН Вільям Поп, посол-пенсіонер Валерій Кучинський, дипломати, представники американських державних установ і провідники українських організацій.
Після служби Божої віче відкрила і вела Тамара Олексій, президент УККА, котра виголосила промову про велику трагедію України, спровоковану комуністичним режимом для упокорення українського селянства й усієї України.
Вільям Поп ушанував пам’ять жертв Голодомору і прочитав заяву прес-секретаря Білого дому з нагоди роковин Голодомору-Ґеноциду в Україні, у якій було висловлене глибоке співчуття з приводу цієї трагедії та рішучість відвернути повторення таких злочинів у нові часи.
«Сьогодні ми приєднуємося до українців по всьому світу, у т. ч. багатьох українських американців, аби вшанувати пам’ять мільйонів українців, котрі померли від голоду в 1932-1933 рр. унаслідок варварської політики сталінського Радянського Союзу. Голодомор залишається одним із найсерйозніших злодіянь минулого століття й є особливо трагічною сторінкою в історії України, — ідеться в заяві Білого дому. — Тоді як страждання від Голодомору були безмірними, цьому штучно створеному голоду не вдалося зламати непереможний дух українського народу. Вшановуючи пам’ять жертв цієї трагедії, ми також віддаємо належне народові України за його витривалу силу, мужність та дух — риси, які українці продовжують проявляти сьогодні, перед обличчям великої біди, і прагнуть побудувати більш процвітаючу, безпечнішу і демократичнішу державу. Об’єднавшись у пам’яті про мільйони невинних жертв Голодомору, ми також підтверджуємо нашу спільну відданість ідеї створення світлого майбутнього України та сприяння повазі до загальних прав людини і основних свобод, які є невід’ємним правом усього людства».
Із промовою виступив Юрій Сергеєв, котрий подякував урядові США, сенаторам і конґресменам, українцям Америки, усім людям доброї волі за слова та дії на підтримку й поширення правди про Голодомор, засудження аґресії Росії проти України.
Ігор Сибіга зачитав послання Президента України, у якому було зазначено: «Із позицій сьогодення й Голодомор 1932-1933 рр. сприймається інакше — адже тоді сталінський режим так само вів проти України неоголошену війну, як нині це відбувається на сході. Сьогодні, вже маючи за плечима досвід вітчизняної війни 2014 року за нашу незалежність з ворогом, який вдерся на нашу землю, ми інакше дивимося і на події 1932-1933 рр. Це теж була справжня і так само неоголошена війна проти України. Ця війна велася за всіма імперськими правилами колоніальних операцій із використанням проти неозброєних селян як компартійних спецзагонів, так і внутрішніх військ. Більшовицька пропаганда побила всі рекорди брехні та людиноненависництва, виправдовуючи злочини режиму проти селянства».
Петро Порошенко провів паралель між тим, що відбувалося у 1932-1933 рр., і нинішніми подіями на окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях, де духовні нащадки Сталіна, Кагановича, Постишева не розчинилися в мороці історії і правлять кривавий бал на тимчасово окупованій території, повторюють там злочинний експеримент, позбавляючи мирних людей спокою й продуктів харчування.
Митрополит Антоній у своєму виступі закликав присутніх не бути байдужими до долі України. Голос кожного має приєднатися до боротьби за волю України. Трагедію Голодомору треба вшановувати не раз на рік, а пам’ятати про неї завжди, розповідати дітям і внукам, американським людям, цікавитися тим, чи знає молодь про трагічну сторінку історії українського народу, щоби діти пам’ятали про неї та почувалися відповідальними за майбутнє держави своїх батьків.
Митрополит Антоній під оплески присутніх подякував хорові «Думка» і Василеві Гречинському за чудовий спів у храмі. На закінчення жалобної церемонії хор «Думка» заспівав духовний гімн «Боже Великий Єдиний».

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply