Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 18, 2019

Слава бойового гопака відроджується в США

Автор:

|

Вересень 05, 2013

|

Рубрика:

Слава бойового гопака відроджується в США

Україна… Золота чарівна сторона. Земля рясно уквітчана, зеленню закосичена, що має багате й славне минуле. Вона виплекала Запорізьку Січ, славетну Києво-Могилянську академію. Україна виколисала велетнів сили і духу — Григорія Сковороду, Петра Сагайдачного, Івана Сірка, Устима Кармелюка, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку. Цей перелік можна продовжити й іменами наших сучасників, які примножують славу нашої Батьківщини.

Адже казав колись знаменитий Мішель Нострадамус:
Гряде новий, стократ привабніший звичай
Старому, бусурманському на зміну.
Де мова тішить слух, там Борисфенів край
Початок здвигам покладе, злама рутину.
«Центурії» (ІІІ, 95)
А Олеся Чайка вірить, що:
Не згасне ватра в серці
У мого народу,
Вогонь чатують козаки,
Щоб пити нам
Святу, джерельну воду,
Шануймо мову навіки.
Шануймо мову нашу, браття,
І вишиванок мову — оберіг,
Калиною на них горить багаття,
Що не впускає в душу зло та гріх.
У символах, на вишитих сорочках
Історія країни і таємний код
Свободи, волі, совісті і віри
Від пращурів єднає мій народ.
Козацтва дух чатує Україну
З часів прадавніх від катів,
Тож бережімо мову й цвіт калини
На вишиванках — то вогонь живий віків.

Ще в чорні дні татарського потопу
Дух волі вивів нас з біди
І перелякану, знесилену Європу
Порятував від дикої орди.
І хоч були поразки та руїни,
Тяжкі гріхи неслави і хули,
Але щоразу в лоні України
Жадання волі зріли і жили!
Козацький дух — дух вічної стихії
Утілений в привілля степове,
Допоки світу — він не постаріє —
Він в заповідях нації живе!
Із історії України знаємо, що в боротьбі за незалежність ми зобов’язані насамперед українському козацтву. Зараз відроджується козацька слава, дух лицарства в генах нашого народу. Козацька Україна, як і в колишні києво-руські часи, була прикладом для Європи в царині інтелекту й духовності. Варто відзначити першу у світі конституцію гетьмана Пилипа Орлика 1710).
Славна Січ ворогам ішла навстріч,
Рідну землю захищала і народ наш прославляла!
Лиха ж отчий край зазнав…
Людолов нас чатував, щоб позбавить дому.
Бранців до галер кували, ржею злоби пожирали…
Шляхта нас вогнем пекла, на тортури прирекла.
Цар Петро і Катерина зневажали наш народ.
Але наш народ боровся.
І Хмельницький в нас знайшовся,
І Сірко, і Дорошенко,
Й Полуботок, й Морозенко…
Рабства каламутну ніч переборювала Січ.
Козаків боялись зайди, бо була в них сила
Правди!
Ми з вами маємо всі підстави пишатися тим, що наша Батьківщина мала славні періоди історії, справді легендарних героїв, мужньо переживала найважчі випробування й не скорилася. Ми пишаємося, що Україна ніколи не поневолювала інших народів, а лише захищала себе від ласих до чужого добра близьких і далеких сусідів.
Запорізька Січ була високоморальною державою в тодішньому світі. Козацтво жило за непорушними законами честі. Навіть настромлені на польсько-шляхетських і петровсько-меншиковських палях, підвішені на турецьких залізних гаках за ребра, козаки вмирали з іменем України на вустах, яку ніжно називали Ненькою.
День незалежності ми здобули завдяки не тільки великій любові нашого народу до свободи, а й великому, незламному духу боротьби за неї. В українців у парі з бойовим духом були ще й бойові мистецтва. Одним із них є бойовий гопак.
Це мистецтво — давнє, як і наш народ, але впродовж кількох останніх століть безпрецедентно нищилось усіма окупантами, знищувались усі знайдені книги з методиками викладання. І тільки тепер, протягом 27 минулих років, завдяки самовідданості засновника стилю бойового гопака Володимира Пилата воно переживає своє відродження. У понад 100 його школах в Україні та за її межами дітей навчають любити й шанувати своє, рідне. Тільки керуючись такими моральними засадами, ми вижили в тяжкій боротьбі й збереглися як етнос. Вихованці шкіл пізнають справжню дружбу, побратимство, честь, порядність, усвідомлюють суть і значення здорового способу життя, відмовляються від шкідливих звичок. Окрім того, учні розвиваються фізично, уміють постояти за себе та за слабших. Федерація працює над створенням Міжнародного вишкільного центру, поширення лицарської культури на різні сфери життя українців, а також піднесення бойового гопака до Олімпійських вершин.
Сьогодення утверджує розвиток школи бойового мистецтва. До людей повертається генетична пам’ять, а успішна популяризація народного бойового мистецтва суттєво прискорить цей процес. Запальні показові виступи козаків на врочистостях і святкуваннях у багатьох містах і селах країни допомагають українцям повірити у власні сили, відчути свою унікальність і самодостатність.
З ініціативи й на запрошення благодійного фонду FRAC і створеного ним музею Трипілля в Нью-Йорку, засновники Ірина Форостян і Алла Кутцевич уперше представницька делегація Міжнародної федерації бойового гопака (МФБГ) принесла славу козацьку до Америки й бере участь у фестивалях української культури великої Метрополії та святкування 225-ї річниці козацького посвячення адмірала Джона-Пола Джонса, засновника Військово-морських сил США, після великої козацької військово-морської перемоги над флотом Османської імперії. Очолюють делегацію віце-президенти МФБГ Петро Велінець і Марія Пахолок, у складі делегації — талановиті вихованці Микола Басистий, Олена Пахолок і Микола Дименко.
Ознайомлювальне турне Америкою послідовників традицій стародавнього мистецтва козаків-характерників продовжує культурно-просвітницький проект фонду FRAC і МФБГ «Звичаєві школи спадкоємців мудрості прадідів».
Театралізовані вистави українського бойового мистецтва, традиційної стародавньої ноші та козацького обрядодійства пройшли з великим успіхом на оселі СУМ і музею Трипілля в Еленвіллі (штат Нью-Йорк) і будуть продовжені на фестивалях у Вашинґтоні, Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаґо й інших містах.
У подальшій програмі турне: інтенсивні курси освоєння мистецтва легендарних характерників, козацькі забави з елементами екстриму, ознайомлення з методиками козацької педагогіки й оздоровчих технік, майстер-класи українських звичаїв і традицій, утвердження здорового способу життя, освоєння ремесел і обрядів українського народу, презентації фільмів і книг, експозицій історії козацтва та Трипільської культури «Рівняння на прадідів! Зробимо Трипілля ближчим!»
Співтворчість — найдивовижніше джерело радості на шляху до самопізнання. Запрошуємо до створення свята українства та віримо у вашу зацікавленість і дієву участь у важливому для молоді проекті «Звичаєві школи спадкоємців мудрості прадідів».
Слава Україні! Героям слава! Слава козакам! Навіки слава!

Ірина Форостян

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...