Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, May. 23, 2019

Про коштовності княжого Києва говорили у Філадельфії

Автор:

|

Листопад 09, 2017

|

Рубрика:

Про коштовності княжого Києва говорили у Філадельфії

Людмила Пекарська

У Філадельфії на форумі Релігійного товариства «Свята Софія» США та Осередку праці Наукового товариства ім. Шевченка 2 листопада відбувся заключний виклад осіннього семестру. Доповідь на тему «Дорогоцінності княжого Києва в колекціях Заходу» виголосила Людмила Пекарська, відомий археолог, автор монографії «Скарби княжого Києва» (Jewellery of Princely Kiev: The Kiev Hoards in the British Museum & The Metropolitan Museum of Art & Related Material), колишня редактор газети «Українська думка» у Лондоні.
Як наголосила доповідачка, Київська Русь була однією із наймогутніших держав в історії європейської цивілізації, а завдяки розлогим політичним, економічним і культурним контактам її столиця стала центром розвитку усіх царин життя. Княжий Київ міг пишатися численними пам’ятками архітектури: Десятинною й Андріївською церквами, Михайлівським та Софійським соборами, а також цінними артефактами та вишуканими виробами зі золота. Перший речовий скарб Княжої доби було знайдено у XVIII ст., дотепер вдалося їх виявити понад 60, частина опинилася поза межами України, зокрема в США та Великій Британії. 1954 року побачила світ книга Галини Корзухіної «Русские клады», у якій було розміщено 52 скарби княжого Києва. Доля понад половини з них довший час залишалася невідомою, і саме завдяки зусиллям д-ра Пекарської їх вдалося віднайти й описати у згаданій вище монографії «Скарби княжого Києва».
Більшість із цих скарбів були виявлені в ХІХ ст. під час будівельних робіт у «Верхньому місті»: їх знаходили в нішах стін, у фундаментах стародавніх будівель, на території церков і монастирів, у спеціальних сховках, просто в землі. Речі з цих скарбів надходили до приватних і музейних зібрань, ставали предметом досліджень археологів, істориків, мистецтвознавців. Найбільша група речей Київських скарбів — різноманітні прикраси з коштовних металів золота, електруму (сплав золота й срібла), срібла, оздоблені емалями, перлами, черню, коштовним камінням, різнокольоровим склом, зерню та філігранню, що має своєрідний стиль із мотивами птахів, сиринів, дерева життя, рослинним і геометричним орнаментом.
За словами д-ра Пекарської, численні коштовності княжого Києва, що були сховані свого часу у вигляді скарбів, свідчать про досконалість і витонченість прикрас князівсько-боярського убору, про високі досягнення декоративного мистецтва Київської Русі.
Прес-служба товариства «Свята Софія» США

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...