Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 13, 2019

Повернення «СУМ-фільму»

Автор:

|

Березень 28, 2013

|

Рубрика:

Повернення «СУМ-фільму»

Цієї весни Крайова управа Спілки української молоді (СУМ) в Америці підготувала для свого членства й для широкого кола зацікавлених фільм з історії СУМ у цій країні. Варто зазначити, що сам формат кінофільму не є новим для цієї організації. Ще в 1950-х рр. Валентин Коваль заснував окремий проект «СУМ-фільм»; тоді було знято, щонайменше, два десятки документальних стрічок різного формату, які висвітлювали різноманітні форми праці СУМ.
Торік було відновлено колегію «СУМ-фільм», а вже 13 квітня ц. р. на пленумі Крайової управи перші глядачі зможуть оцінити дебютний проект — «СУМ в Америці: фрагменти». Уже сама назва свідчить, що цей фільм не є намаганням висвітлити всі грані праці СУМ. Стрічка складається із чотирьох важливих фрагментів:
* «Передісторія» — початки СУМ від 1925 року, а також коротка історія відновлення організації на еміґрації.
* The Greatest Generation — про перше покоління засновників СУМ в еміґрації, свідчення їхньої праці, а також оцінка їхньої діяльності з погляду наступної генерації.
* «Голос поневоленої України» — опис, а також цікаві епізоди акцій, здійснених сумівцями з метою інформування західного світу про події в Україні.
* «Виховання української молоді» — про основну діяльність СУМ, а саме — виховання дітей та юнацтва.
Фільм побудовано на численних інтерв’ю, у ньому також використано документи, фото й історичні хроніки, зокрема кадри сумнозвісного «Харківського процесу СВУ-СУМ» 1930-го. Між іншим, для фільму також підготовлено субтитри англійською мовою. Режисером картини виступив Святослав Липовецький, який торік розпочав роботу з архівами СУМ у Америці, а також вє ідомий сумівцям своїми історичними працями, зокрема книгою «СУМ: на службі Богові й Україні».
Проте цей фільм – не єдиний подарунок для шанувальників історії. Стрічку випущено в DVD-форматі, а в коробці можна знайти не один, а одразу два диски. Другий диск DVD — це фільм відомого в діаспорі режисера Ярослава Кулинича «Україно, в твоєму імені живу». Цю стрічку — про два перших десятиліття праці СУМ — побачив світ ще 1968 року, вона всеохопно демонструє здобутки організації на той час. Плівки Ярослава Кулинича лише цьогоріч було виявлено й оцифровано, а тепер вони мають шанс отримати нове життя завдяки появі на DVD-диску.
Випуск першого з 1968 року фільму є не останньою ініціативою Крайової управи, станом на сьогодні. Після 45-літньої перерви ми не лише знову відновлюємо кіновиробництво, але маємо наміри й надалі випускати диски з історичною хронікою СУМ у Америці. Зокрема, серед наших планів є й широкий доступ сумівців і всіх зацікавлених до фільмів, які в 1950-х рр. під маркою «СУМ-ФІЛЬМ» знімав Валентин Коваль. Трейлер стрічки «СУМ в Америці: фрагменти» можна переглянути за адресою: http://bit.ly/cymfragments

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...