Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 19, 2019

Помер відомий мовознавець Святослав Караванський

Автор:

|

Грудень 22, 2016

|

Рубрика:

Помер відомий мовознавець Святослав Караванський

Святослав Караванський

У суботу, 17 грудня ц. р. на 96-му році життя у лікарні м. Балтимор (штат Меріленд) помер учасник визвольного руху, дисидент і мовознавець Святослав Караванський. Він народився 24 грудня 1920-го в Одесі. У 1938-1939 рр. навчався в Одеському індустріальному інституті та заочно — в інституті іноземних мов.
Упродовж 1940-1941 рр. служив у Червоній армії. Під час німецько-радянської війни потрапив у німецький полон.
Звільнившись 1942-го, Караванський навчався в Одеському університеті, брав участь у підпіллі ОУН (б) під псевдо «Бальзак». За допомогою оунівських зв’язків із румунами, 1944 року Святослава десантували з літака на територію СРСР. Однак за кілька днів його заарештували, і 7 лютого 1945-го військовий трибунал присудив Караванському 25 років таборів. Вирок відбував на Печорі, Колимі, в Мордовії.
Із радянського ув’язнення патріота звільнили 19 грудня 1960 року за амністією. Він зайнявся журналістською, літературною та філологічною діяльністю, яку розпочав ще в таборах. Зокрема, Караванський уклав «Словник рим української мови» (60 тис. римованих пар), видав книжку «Біографії слів», переклав українською роман Шарлотти Бронте «Джейн Ейр».
Науковець написав листа на ім’я прокурора УРСР з вимогою притягти до карної відповідальності Юрія Даденкова, міністра вищої та середньої спеціальної освіти УРСР (1960-1973) за помилки, які призвели до порушення прав української нації.
За самвидавну статтю «Про одну політичну помилку» з критикою русифікації вищої школи, закону «Про мову», написану 1965-го, 13 листопада того ж року Караванського заарештував КДБ. Його відправили досиджувати невідбуту частину табірного терміну (вісім років і сім місяців) у табори суворого режиму.
Під час другого ув’язнення Караванський п’ять разів оголошував голодування, а також збирав свідчення в’язнів — свідків розстрілу польських офіцерів у Катині. 1969-го його засудили в таборі ще до п’яти років в’язниці та трьох років таборів суворого режиму.
Загальний термін, проведений ученим у радянських таборах, склав 31 рік. У лютому 1979-го його прийняли до Української Гельсінкської групи. Після звільнення, 30 листопада 1979 року Святослав разом із дружиною Ніною Строкатою зміг еміґрувати до США. Радянська влада позбавила їх обох громадянства.
Науковець опублікував низку праць із мовознавства, зокрема «Практичний словник синонімів української мови» та «Російсько-український словник складної лексики» тощо. Він — кавалер ордену «За мужність» І ступеня.
Похоронні відправи відбудуться в четвер, 22 грудня, o 11:30 год. ранку в Українській православні церкві св. Андрія за адресою: South Bound Brook, NJ. Пожертви в пам’ять покійного можна складати на ЗУАДК — похороні кошти, або на ЗУАДК — українське військо.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...