Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 25, 2020

Подарунок до 100-ліття парафії

Автор:

|

Травень 01, 2013

|

Рубрика:

Подарунок до 100-ліття парафії

Українці-католики в Балтиморі (штат Меріленд) 1893 року об’єдналися в одній церковній громаді та почали відвідувати служби Божі в нижній частині римо-католицької церкви Св. Станіслава. Так була заснована майбутня парафія Св. Архістратига Михаїла. Юридична її реєстрація відбулася 18 грудня 1913-го. Першим парохом від 1910 року був о. Захарій Орун, який служив також у парафії Свв. Петра і Павла в Куртіс-бей, де нову церкву збудували й освятили в серпні 1913-го.

Первісна документація церкви у Балтиморі не збереглася, є лише дані за 30 березня 1913 року про хрещення Степана Піша, сина Антонія та Варвари, які походили з Криниці й Волиці. Більшість парафіян становили робітники, чиї заробітки не давали їм змоги вчити дітей у професійних школах. Діти зазнавали утисків у римо-католицьких школах, що критично ставилися до візантійського обряду, одружених священиків, хресного знамення від правого плеча. Багато дітей під тиском оточення втратило усвідомлення свого українського походження. Лише після Другої світової війни третя хвиля еміґрації з України поліпшила становище парафії. Чимало парафіян увійшло до Товариства за патріархальний устрій Української греко-католицької церкви або підтримало його.
20 священиків змінилося за час існування парафії, яку тепер очолює о. Сівінський зі села Глядки Тернопільської області. Він був учителем музики, служив у війську. Трагічний випадок загрожував його життю, але він одужав і побачив у цьому Господню милість. Василь Сівінський став студентом підпільної семінарії УГКЦ у Львові та був висвячений на священика 22 листопада 1992 року, служив у селах Великій Луці, Бунцеві та Заздрості біля Тернополя, 1994-го приїхав до США з дружиною Галиною й дітьми, а 2004 року став настоятелем двох парафій у Балтиморі.
Перший церковний хор організував 1913-го Іван Бойко з Бучача, який був його дириґентом упродовж 30 років. Хор співав на багатьох громадських імпрезах. Нинішній керівник хору Назар Калівошко співав у львівському хорі хлопчиків «Дударик», учився в дитячій музичній школі імені Анатолія Кос-Анатольського, брав участь у підпільних Богослужіннях УГКЦ. У США він був дириґентом хорів у Норт-Порті та Клівленді.
Церкву Св. Архістратига Михаїла збудували за проектом архітектора Зенона Мазуркевича, який навчався професії в університетах Торонто й Пенсильванії. Сам він розповідає, що місце будови вважав «омріяним»: «Погляньте, де побудовано наші церкви в інших містах Америки. Зазвичай шукають площу, яка є найдешевша. Ми спорудили багато церков, але дуже мало – визначних. Церква у Балтиморі здобула добру репутацію та є важливою частиною міста, його оздобою. Нею пишаються не тільки українці, а й увесь Балтимор». Храм було освячено 22 листопада 1992-го.
На святкуванні століття парафії 22 листопада 2012 року митрополит Стефан Сорока сказав: «Вісім років тому я бачив церкву, яка повільно згасала, а сьогодні побачив молоду церкву, що розвивається».
До сторіччя церкви було вирішено зробити подарунок парафіянам і їхнім нащадкам — випустити книгу-альбом про храм Св. Архістратига Михаїла. Видання готували Марійка Хмілевська-Улянович, Лариса Янів-Фонтана, Христина Горбачевська, Оля Яремко, Катря Кузьмович-Бовлес, Віка МекФітерс, Галина Пайкович, Оксана Палійчук, о. Василь Сівінський, а очолив цю групу Андрій Чорнодольський. Художнє оформлення виконали Ірена Бараник і Орест Поліщук. Світлини зробили Наталя Надозірна та Джемі Сютгард.
Книга вийшла велика й гарна. Вона має 350 сторінок, містить сотні фотографій. Особливо цікаві – архівні, історичні світлини. Це – весільні знімки парафіян, світлини з першого причастя, групові знімки громадських організацій при церкві — відділів СУА, «Пласту», Українського кооперативного руху, Організації оборони чотирьох свобід Україні, Українського музичного інституту, а також Української школи, Марійської дружини тощо. Ця книга — цінний посібник для істориків не тільки в США, а й в Україні. Її можна придбати, звернувшись до головного редактора Андрія Чорнодольського, за адресою: Andru W. Chornodolsky, 655 Budleigh Circle, Timonium, Marylend 21093.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply