Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

Пам’ятай про Крути

Автор:

|

Лютий 14, 2013

|

Рубрика:

Пам’ятай про Крути

В оселі в Елленвілі (штат Нью-Йорк) 2 лютого 2013 року Спілка української молоді (СУМ) відзначила 95-ту річницю бою під Крутами. 35 членів СУМ із відділів юнацтва й осередків імені Тарнавського з Пассейка (штат Нью-Джерзі) й імені Шухевича з Нью-Йорка (штат Нью-Йорк), ушанували пам’ять про молодих героїв, які поклали життя на полі бою 29 січня 1918 року, обороняючи незалежну Українську Народну Республіку (УНР).
22 січня 1918-го своїм Четвертим універсалом УНР проголосила незалежність, а вже за кілька днів чотиритисячна більшовицька армія наступала на Київ, аби втопити молоду республіку в крові. Через помилки українських політиків, які не знайшли розуміння та підтримки, так воно й сталося, коли більшовики таки ввійшли в Київ на початку лютого; але перед тим був безприкладний подвиг 300 студентів київських гімназій і університету, які вступили в нерівний бій із вишколеною та добре озброєною більшовицькою армією Муравйова біля залізничної станції Крути на Чернігівщині. Близько 150 молодих лицарів загинуло, а 30 юнаків, які потрапили в полон, більшовики катували й стратили на полі бою.
Ця трагічна сторінка нашої історії є частиною нашої колективної пам’яті. Саме тому сумівці по всьому світу щороку вшановують молодих героїв. Цьогорічне вшанування розпочалося з урочистого апелю в оселі в Елленвілі перед пам’ятником Героям; потім відбулася церемонія покладання вінків і було оголошено хвилину мовчання в їхню пам’ять. Після виконання Українського національного гімну та спільної молитви учасники розійшлися на гутірку. Дмитро Ленчук, булавний відділу юнацтва з Пассейка, розповів юнакам і юначкам про перебіг і значення бою під Крутами. Молоді сумівці були захоплені розповідями про героїв і відеороликів, які їм друг Дмитро показав під час гутірки. Наступні кліпи з Інтернету дали їм змогу краще усвідомити реалії того дня: http://www.youtube.com/watch?v=0WTdBn5t5e0, http://www.youtube.com/watch?v=T00JnmDpI_k, http://www.youtube.com/watch?v=_RTis_r0AmI
Після гутірки старші юнаки будували ватру, а молодше юнацтво взяло участь у тереновій грі. Під час цієї зимової прогулянки була й коротка розважальна частина. Дехто з юнацтва в супроводі батьків і опікунів поїхав на лижний курорт Holiday Mountain у Монтисело (штат Нью-Йорк), аби відчути смак спуску з гірки на шинах. Знайшовся навіть час для короткої гри в гокей.
Після обіду учасники знову зустрілися в оселі СУМ. Під спів традиційної пісні «Сумівські вогні» запалала ватра, після чого юнаки та юначки зачитали імена героїв, які воювали під Крутами. Даня Лавро, голова осередку СУМ у Нью-Йорку, прочитала промову Михайла Грушевського на похороні 28 героїв Крут на Аскольдовій могилі в Києві 1918 року.
Під керівництвом маестро Андрія Стасіва й у супроводі гітари Степана Качурака присутні віддали шану героям, заспівавши українських патріотичних пісень біля ватри. Ксенія Вітович, член рою «Цвіт папороть» з Нью-Йорка, повела всіх у пісню «СУМ — наша гордість!», написану маестро Андрієм Стасівим на основі поеми Леоніда Полтави. Ця пісня нагадує юнакам і юначкам, що вони є «українською надією», яка має боронити честь України! Після співу кожен учасник виголосив побажання українському народові по всьому світі. «Бажаю, щоби завжди була українська мова!» — сказав Максим Коген; «Хочу щоби був справжній український президент!» — оголосила Адріяна Кобилецька. Вони обоє є членами рою «Цвіт папороть» у Нью-Йорку. Найменші суменята побажали бути добрими українцями та добрими сумівцями. Ватра завершилася піснею «Ніч вже йде!» та пусканням «Іскри».
День завершився закликом Андрія Стасіва, адміністратора оселі СУМ, аби щороку сумівці приїжджали в оселю вшановувати пам’ять героїв Крут і щоб кожного року сумівські лави розросталися!
Христина Вітович і Дмитро Ленчук

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply