Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 18, 2021

Нова велика виставка в Українському музеї в Нью-Йорку

Автор:

|

Грудень 21, 2017

|

Рубрика:

Нова велика виставка в Українському музеї в Нью-Йорку

В Українському музеї в Нью-Йорку відкрили нову виставку «Всевічні скарби. Новопридбаний народний одяг і текстиль». На виставці вперше представлено понад 80 вишуканих текстильних виробів: 20 повних народних костюмів із різних реґіонів України, спідниці, вишиті сорочки та рушники, головні убори, нашийники, верхній одяг і багато іншого. Колекція, придбана у приватного колекціонера Івана Бернацького, відображає етнографічні особливості українських теренів із середини ХІХ ст. до першої половини ХХ-го. Шість історичних реґіонів України представлені у цій колекції: Буковина, Гуцульщина, Покуття, Полісся, Полтава та Західне Поділля.
Відвідувачам виставки, без сумніву, сподобається широкий діапазон стилів, кольорів і компонентів традиційних костюмів із різних реґіонів. До ХХ ст. в українських селах дуже рідко використовували фабричні текстильні матеріали. Практично всі текстильні вироби, необхідні як для буденного, так і для святкового народного одягу, базувалися на внутрішньому виробництві. Ці вироби мали як схожість, так і реґіональні відмінності, що проявлялися у спеціалізованому стилі, виборі тематичних мотивів, у методах вишивки, розмаїття ткацьких узорів, текстур, орнаментів і прикрас для костюмів.
У зв’язку з цим доречно згадати вислів народженого в Україні маляра Ілля Рєпіна: «Тільки українки та парижанки вміють вдягатися зі смаком! Ви не повірите, як чарівно вбираються дівчата, парубки теж ладно. Це справді народний, зручний і граційний костюм, дарма що здоровенні чоботи. А які дукати, мониста! Головні пов’язки, квіти! А які обличчя! Яка мова! Просто краса, краса і краса!»
Коротко охарактеризуємо етнографічні реґіони, представлені на виставці. На Буковині на південному заході України впродовж багатьох століть переважали різні європейські держави. Зараз лише північна частина цього реґіону розташована в межах України. Буковинські народні костюми характеризуються багатством текстилю, розмаїттям ткацької та вишивної техніки, а також унікальними барвистими комбінаціями. Варто й відзначити використання в конструкції одягу, крім домашнього текстилю, інших різноманітних матеріалів: бісеру, блискіток, металевих ниток, хутра й імпортного текстилю.
Гуцульщина в південно-західній частині України містить південні частини Івано-Франківської області, північно-західні частини Чернівецької області та Рахівський район Закарпатської області. Народні костюми з Гуцульщини відзначаються збереженням деяких елементів найстаріших видів одягу. Покуття на південному заході України містить південно-східні частини Івано-Франківської області. Костюми Покуття, як і Гуцульщини, характеризуються різноманітними формами та багатством прикрас.
Полісся охоплює всі північні області України. Його численні густі ліси, непрохідні болота та водно-болотні угіддя сприяли збереженню давніх традицій. У народних костюмах із Поліського краю переважають черво-нобілі кольорові схеми.
Полтавщина як етнічний реґіон у центральній Україні включає Полтавську область, лівобережну Черкаську область і південні частини Чернігівської та Сумської областей. Народні костюми з Полтавщини характеризуються великим розмаїттям форм і кольорових поєднань. Хоча фабричні тканини широко використовувалися, починаючи з початку ХХ ст., на цих територіях ще довший час продовжували зберігати традиційні матеріали та методи орнаменту народних костюмів.
До Західного Поділля на південному заході України входять центральні та південні райони Тернопільської області. Серед народних костюмів зі Західного Поділля поширені архаїчні споруди та численні методи орнаменту, переважно чорною барвою. Особливо тут вирізняється знаменита борщівська вишивка.
Виставка «Всевічні скарби…» є чудово спроектована студією Fizer Forley, дослідницьким і творчим бюро в Нью-Йорку. Це вже третя подібна велика виставка в Українському музеї після попередніх «Дерево життя, Сонце, Богиня» (2005 ) і «Запрошення на весілля» (2010).
Придбання колекції стало можливим завдяки великій підтримці федеральної кредитної спілки «Самопоміч-Нью-Йорк». Додаткове фінансування було надано Фундацією Омеляна та Тетяни Антоновичів, членами управи Українського музею, Союзом українок Америки та численними приватними донорами.
Проведення самої виставки фінансово забезпечила в основному також федеральна кредитна спілка «Самопоміч-Нью-Йорк», до чого долучилися багато приватних спонсорів.
Виставку «Всевічні скарби…» доповнює супровідна виставка головних уборів, важливих складових українських народних костюмів, яка має назву «Традиційні народні головні убори. Борщівський і Заліщицький райони». Цю експозицію, позичену від приватної колекції Василя Найди, складають весільні вінки для наречених і підлітків, чоловічі головні убори, жіночі головні убори, а також аксесуари та декоративні предмети, такі, як ткані череси та ґердани з названих двох районів Тернопільщини.
Виставка «Всевічні скарби…» працюватиме в Українському музеї до 23 вересня 2018 року.
Прес-служба Українського музею

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply