Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 27, 2020

На могилі постав пам’ятник Святославу Караванському

Автор:

|

Квітень 19, 2018

|

Рубрика:

На могилі постав пам’ятник Святославу Караванському

Святослав Караванський

На могилі правозахисника і політв’язня Святослава Караванського, похованого на Українському меморіальному цвинтарі при Українській православній церкві св. Андрія Первозванного в Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі) 15 квітня освятили пам’ятник, який встановив Злучений український американський допомоговий комітет (ЗУАДК). Освятив пам’ятник о. Петро Левко, настоятель Церкви св. Юрія Переможця в Ярдвілі.

Шанувальники життя та боротьби Святослава і Ніни Караванських біля пам’ятників на їхніх могилах

Святослав Караванський помер 17 грудня 2016-го в Балтиморі. Похорон був скромний, як скромним був і сам померлий. Витрати узяв на себе ЗУАДК. Поховали покійного поруч із його дружиною Ніною Строкатою-Караванською, котра також зазнала великого лиха від влади СРСР.
С. Караванський — український мовознавець, поет, перекладач, журналіст, автор самвидаву. В ув’язненні був 31 рік. Народився 1920-го в Одесі, вчився в індустріальному інституті, почав писати вірші й оповідання. 1940 року пішов до війська, а коли почалася війна з Німеччиною, у липні 1941-го разом із своєю частиною потрапив в оточення, повернувся 1942 року до Одеси, вступив на літературний факультет університету, організовував книгарню української літератури «Основа».
1945-го військовий трибунал Одеського військового округу засудив С. Караванського до 25 років позбавлення волі. Будував залізницю на Печорі, добував золото на Колимі, шив одяг у Мордовії. 19 грудня 1960-го його випустили з табору, чоловік повернувся до Одеси, закінчив працю над «Словником рим української мови», став автором самвидаву. 1961 року одружився з Ніною Строкатою.
1965-го С. Караванського відправили продовжувати відбувати 25-літній термін у таборах суворого режиму. Влітку 1969-го його засудили додатково ще на п’ять років в’язниці та три роки таборів особливо суворого режиму.
У грудні 1971-го заарештували Ніну Строкату-Караванську та засудили до чотирьох років таборів. У листопаді 1979-го він разом із дружиною еміґрував до США. С. Караванський був автором ряду важливих наукових праць з мовознавства і патріотом України.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply