Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

На форумі товариства «Свята Софія» показали «Різдвяну історію»

Автор:

|

Листопад 07, 2018

|

Рубрика:

На форумі товариства «Свята Софія» показали «Різдвяну історію»

Марко Тарнавський, Юрій Перфецький, Леонід Рудницький та Ілля Лабунька

1 листопада на форумі Релігійного товариства українців католиків «Свята Софія» США й Осередку праці Наукового товариства ім. Шевченка у Філадельфії відбувся показ англомовного фільму «Українська різдвяна історія». Знятий 1979 року компанією «К-Ю ТАР», він розповідає історію української родини післявоєнних імміґрантів.
Майк, успішний аґент талантів у Нью-Йорку, українець за походженням, отримав листа від своєї матері у Філадельфії про те, що його батько смертельно хворий. Майк давно віддалився від свого тата і від української спільноти загалом. Що більше, батько відмовився від нього, але зваживши на серйозність ситуації, молодик вирішив повернутися до Філадельфії. Він приїхав додому напередодні Різдва; мама і молодший брат, Енді, зустріли Майка з радістю, але батько, котрий не міг пробачити синові його антиукраїнських поглядів, прийняв достатньо холодно. Енді захоплювався своїм старшим братом і прагнув бути на нього схожим. На цьому фоні розгорівся новий конфлікт між батьком і старшим сином, а його лейтмотивом послужило життя української спільноти. Однак передріздвяна атмосфера та приготування до Свят зачепили і Майка. Він пригадав життя громади й очима дорослої людини поглянув на українські традиції та культурні переваги, які людина черпає в середовищі цієї громади. Врешті, він усвідомив свою помилку, коли вирішив залишити спільноту. Йому також вдалося переконати батька в тому, що він повинен самостійно будувати життя. У фінальній сцені фільму батько і син дійшли згоди. Загалом, «Історія» порушує широкий спектр проблем, серед яких — конфлікт поколінь, асиміляція, комплекс меншовартості й інші.
У ролі коментаторів фільму виступили директор проекту, професор Університету Ля-Саль Леонід Рудницький, виконавець ролі Енді Ілля Лабунька та режисер фільму Марко Тарнавський. Зокрема, проф. Рудницький розповів передісторію створення фільму наприкінці 1970-х рр. на базі тогочасного Коледжу Ля-Саль. Він зазначив, що «Українська різдвяна історія» мала на меті розповісти американському суспільству про життя численної української діаспори, історія якої у той час була майже невідомою широкому загалу. За його словами, фільм справив велике враження на багатьох людей; його показували в Нюарку, Чикаґо, Філадельфії, Канзас-сіті й інших містах США.
Ілля Лабунька поділився своїми спогадами про зйомки фільму. Він наголосив, що на стрічку варто дивитися з перспективи часу, адже «Історія» була продуктом свого періоду. Сам фільм він назвав просвітницьким, позаяк у ньому розповідалося про малознану Україну, її історію, культуру, традиції. Завдяки багатонаціональному колективу І. Лабунька почав більше цінувати своє етнічне походження. Він відзначив професійний підхід до проекту всіх акторів, зазначивши, що це було «чудове зібрання людей, котрі зійшлися створити щось унікальне». За нагоди він висловив подяку своїм викладачам, проф. Л. Рудницькому та проф. Юрієві Перфецькому, за отримані знання з української літератури та російської мови, які були йому корисними під час довголітнього перебування в Україні. Марко Тарнавський розповів про технічні тонкощі праці над фільмом. «Історію» він реалізував спільно з Рональдом К’ютаком, котрий працював над зйомками.
Як читаємо у газеті «Америка» за 19 жовтня 1979 року, «цей фільм має віддзеркалити певні аспекти українського життя в Америці, не так у документальній формі, як розваговим способом (…) Директором проекту назначено проф. Леоніда Рудницького, який при співпраці з професорами Юрієм Перфецьким та Ґері Клейбо, має подбати про організаційні, адміністративні й, до деякої міри, теж про естетичні аспекти продукції (…) Крім того, створено ще теж окреме дорадче тіло, яке між іншим включає проф. Мирослава Лабуньку з Відділу Історії Ля-Саль коледжу».
На завершення вечора учасники проекту відповіли на запитання присутніх.
Прес-служба Товариства «Свята Софія» США

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply