Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 21, 2020

Мистці стали в обороні України

Автор:

|

Квітень 23, 2015

|

Рубрика:

Мистці стали в обороні України
Посол України Юрій Сергеєв, посол Іспанії Роман Марчезі, директор Асоціації Кісінджера Томас Грехем

Посол України Юрій Сергеєв, посол Іспанії Роман Марчезі, директор Асоціації Кісінджера Томас Грехем

Міжнародна художня виставка Stand with Ukraine відбулася 14-19 квітня ц. р. у Gateway Art Center на Мангетені. Захід організували Музей російського мистецтва, що діє в Джерзі-ситі, Товариство імені Олександра Пушкіна за підтримки Постійного представництва України в ООН, Союзу українок Америки (137-й відділ), неприбуткової організації Arts on the Hudson, часописів Elegant New York Magazine та InLove Magazine, Марго Гранта, Лариси Абрамсон, Вікторії Курченко, Валентини Табака та Тетяни Бородіної. Куратор — Григорій Гуревич.

Виставка займала дві зали культурного центру, у передпокої звучала фортепіанна музика, а журналістка Ірина Третьякова знайомила гостей із новими числами часопису Inlove.
Участь у виставці взяли відомі американські, українські, угорські та російські художники Володимир Давиденко, Наталія Івашина-Сергеєва, Леонід Гервіц, Франк Гавере, Олена Лежен, Олекса Манн, Ботонд Ресзех, Михайло Туровський, Матвій Вайсберг, Андрій Єрмоленко. Були представлені також Антон Скорубський-Кандинський (1960-2014) — український художник, котрий народився в Сімферополі, вчився Санкт-Петербурзі та Києві, з 1986-го жив у США, а також Олесь Кромпляс — фотожурналіст, учасник Майдану і боїв на сході України у складі батальйону «Азов».
На вернісажі виступили з промовамли Постійний представник України в ООН Юрій Сергеєв, президент Пушкінського товариства в Америці Вікторія Курченко, директор Музею російського мистецтва п. Грант, президент Російськомовної громадської ради Мангетену і Бронксу Дмитро Глинський і мистець Михайло Туровський. Були присутні численні дипломати, зокрема посол Іспанії в ООН Роман Марчезі і директор Асоціації Кісінджера Томас Грехем. Усі виступали проти насильства й засуджували Росію за аґресію в Україні.
Товариство ім. Олександра Пушкіна було створене в Америці 1935-го до 100-річчя поета. Серед його засновників були авіаконструктор Ігор Сікорський, правник Борис Бразоль, конструктор компанії «Форд» Борис Завалишин та інші відомі особи. У 1993-2008 рр. президентом товариства була Катерина Лодиженська, котра 2011-го заснувала Культурний центр-архів російської й української еміґрації, якому тепер присвоєно її ім’я. Museum of Russian Art було відкрито 1980 року в «Павлюс Гук» у Джерзі-ситі.
«Я не була в рідному Києві у дні Євромайдану, але душею перебувала разом із його учасниками. Коли закінчився Майдан, почалася війна — Крим, Донбас… Ми допомагали, хто як міг. Ця виставка — теж спроба підтримати людей, котрі ще не усвідомили небезпеки, щоби вони побачили, звідки йдуть аґресія та лихо, і щоб підтримати тих, хто вірить і не здається, хто бореться і переможе. Ми вирішили, що виставка буде інтернаціональною, тому що війна в Україні стосується усіх. Ідея виставки належить Марго Грант, директорці Музею російського мистецтва в Джерзі-Ситі. Тему експозиції визначає її гасло: «Гідність і самопожертва, надія і розпач, героїзм і відвага, несправедливість, брехня і горе — усе, про що болить душа і чим живе Україна, — в картинах і фотографіях, представлених на виставці Stand with Ukraine», — розповіла колишня киянка Тетяна Бородіна, головний редактор журналу Elegant New-York та одна з організаторів заходу.
На виставці можна було поспілкуватися з численними її учасниками. Олена Лежен, котра 1986-го приїхала до Нью-Джерзі з київського Подолу, показала триптих, присвячений трагедії малайзійського літака, збитого над Україною російською ракетою. «Після того, як лихо прийшло в Україну, я вперше у житті відчула себе її часточкою», — каже п. Лежен.
Колишній одесит Леонід Гервіц представив велику картину, яка символізує Україну, що повстала до бою за гідність. Цей син піаністки мріяв про музичну кар’єру, але в СРСР здійсненню його мрії перешкоджало національне походження. Він називає себе «інвалідом п’ятої графи в персональній анкеті». Тому став художником, захопленим морем, пейзажами, тематичними картинами і спадщиною О. Пушкіна. Він приятелював із Семеном Гейченком, хранителем заповідника О. Пушкіна в селі Михайловському, написав один із найкращих портретів поета. 1991 року приїхав до США викладачем у Нюйоркську академії мистецтв.
В експозиції є твори художників М. Вайсберга, О. Манна й А. Єрмоленка, котрі брали безпосередню участь в Революції гідності на Майдані в Києві. М. Вайсберг — автор знаменитої серії картин «Стіна», 28 полотен якої передають найдраматичніші події в Києві, свідком яких він став.
«Я прийшов на Майдан в перших числах грудня. Узяв собі за обов’язок робити щоденні репортажі. Коли малював «Стіну», за законами того часу, міг потрапити за ґрати — ніхто не знав, чим усе закінчиться. Але я — художник. Почав серію 28 січня, а коли 8 березня намалював вулицю Інститутську — вона була вже вся у вінках. Тоді я прийшов додому й заплакав», — розповів мистець.
У виставці брав участь відомий у світі художник М. Туровський, академік Української академії мистецтв, учасник низки міжнародних виставок, автор серії картин «Голокост». Картини п. Туровського передають біль і співчуття художника до людей, які потрапили в жорна війни.
Показала свої картини й Н. Івашина-Сергеєва, котра разом із чоловіком Ю. Сергеєвим чимало зробила для перемоги справедливості та миру в Україні. Її твори сповнені сонячного тепла та любові до України, до рідного Києва.
«Я вдячна організаторам виставки і міжнародній групі видатних художників, котрі взяли у ній участь. Це — прекрасний жест солідарності з моєю країною, де тепер гримлять гармати», – сказала мисткиня.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply