Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 1, 2020

Микола Бервінчак увічнив життя гірників і президентів

Автор:

|

Жовтень 20, 2016

|

Рубрика:

Микола Бервінчак увічнив життя гірників і президентів
Учасники відкриття виставки Миколи Бервінчака

Учасники відкриття виставки Миколи Бервінчака

В Історико-освітньому центрі Нью-Джерзі, що в Сомерсеті, відкрилася виставка творчої спадщини Миколи Бервінчака «Від соціяльного реалізму до церковного мистецтва». Виставка розміщена в бібліотеці Духовної семінарії і діятиме до 10 листопада ц. р. в понеділок, середу, четвер і суботу. Проводить виставку Михайло Бурик, колекціонер творів Бервінчака і дослідник його творчості, котрий на вернісаж прийшов у вишиванці.
Нелегкою була юність мистця. Він народився 1903 року в лемківській родині шахтаря Івана й Євфимії Бервінчаків у Шенандоа (штат Пенсильванія), куди батьки приїхали з Лемківщини. Батько загинув у копальні, його вдова вийшла заміж за іншого гірника, але той також загинув. Осиротіли п’ятеро дітей. 14-річний Микола пішов працювати у шахту. Але він мав мистецький талант і увесь час замальовував шахтарське життя.
На його малюнки звернув увагу мистець угорського походження Павло Добнер, котрий малював фрески у храмі та залучив парубка у свої помічники. В копальню хлопець йшов у нічну зміну, а вдень малював. Під наглядом п. Добнера, а згодом і самотужки, Микола став церковним малярем. Він малював настінні образи й ікони, проектував і різьбив іконостасні орнаменти. Навчився таємниць офорту і це відкрило йому стежку у світ мистецтва. Наставник не лише вчив свого підопічного, але й поширював його доробок.
Про роботи талановитого художника дізнався ще один мистець-реаліст — Джордж Лукс, котрий ввів його в мистецьке життя Нью-Йорку. У вересні 1932-го Бервінчак показав свої офорти на виставці, де 25 із них були продані, а сам автор отримав першу винагороду. Наступного року три його твори були показані на Світовому ярмарку в Нью-Йорку. Праці мистця дісталися до багатьох колекцій Америки й Європи. Виставки його офортів проходили в Музеї американського мистецтва ім. Вітні та в Національній академії в Нью-Йорку. Роботи художника були показані у Чикаґо, Мілані (Італія) та Стокгольмі (Швеція), зберігаються в колекціях Національної ґалерії Смітсонівського інституту в Вашинґтоні, Бібліотеки Конґресу США, є в колекціях президентів Двайта Айзенгавера, Ліндона Джонсона та Ричарда Ніксона. Елеонора Рузвельт придбала портрети Франкліна Рузвельта для бібліотеки в Гайд-Парку (штат Нью-Йорк).
Микола Барвінчак залишив зображення багатьох видатних людей. На виставці показана гравюра «Медитація. Анна Стен» — портрет українки-киянки Анни Фесак (1908-1993), котра після успішної кар’єри в кінематографі СРСР і Німеччини стала зіркою Голівуду. На гравюрі 1935-го Анна Стен зображена у вишиванці, сама вона розповідала, що до 12 років розмовляла винятково українською мовою.
Шанувальників гравюри приваблював реалізм Бервінчака, в офортах котрого немає злетів фантазії, а є лише реальне життя гірників пенсильванського кам’яновугільного басейну.
Вернісаж у Сомерсеті відкрила Наталя Гончаренко, директор Історико-освітнього центру Нью-Джерзі, котра представила куратора виставки п. Бурика, батьки котрого були сусідами Бервінчаків. Він розповів про знаменитого сусіду, показав відеофільми про життя шахтарів Пенсильванії та про самого мистця.
Михайло Бурик має колекцію творів Бервінчака, влаштовує його виставки. Він подякував усім, хто йому в цьому допомагає, зокрема тижневикові The Ukrainiаn Weekly і його головному редакторові Ромі Гадзевич за публікацію 2011 року докладної розповіді п. Бурика про гірників-лемків Пенсильванії й їхнього мистця.
На виставці більшість експонатів походить із колекції п. Бурика, але є також твори з інших зібрань. Відкриває виставку портрет Бервінчака пензля Добнера. Показано ряд речей із шахтарського життя, зокрема зразок вугілля-антрациту та шахтарський ліхтарик. Демонструються також видання з художнім оформленням Бервінчака.
Микола Бервінчак помер у червні 1978 pоку, але ще за два місяці перед смертю мав виставку своїх офортів в Українській мистецькій студії у Філадельфії.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply