Новини для українців всього свту

Friday, Nov. 27, 2020

Медична школа провела вишкіл для фахівців із України

Автор:

|

Листопад 13, 2014

|

Рубрика:

Медична школа провела вишкіл для фахівців із України
Галя Лозинська, Мирон Мельник, Орест Кизик, д-р Лариса Кий, д-р Стефан Совтвік, д-р Джон Маренс, д-р Джон Кристал, д-р Марта Бойко, присів — Борис Павлюк

Галя Лозинська, Мирон Мельник, Орест Кизик, д-р Лариса Кий, д-р Стефан Совтвік, д-р Джон Маренс, д-р Джон Кристал, д-р Марта Бойко, присів — Борис Павлюк

Група, яка прибула на вишкіл у США, складалася з молодих психіатрів, психологів, психотерапевтів, медсестер і душпастирів із різних реґіонів України. Об’єднала їх спільна праця для оздоровлення тих, хто страждає від психічних травм унаслідок жахіть пережитого під час протестів Євромайдану та військових операцій на сході України. Усі прибулі добровольці працюють у цій царині майже від початку Революції гідності.

По завершенні протестів на Майдані вони продовжують допомагати іншим. Польові бригади цих добровольців роз’їжджають по всіх військових частинах, що перебувають в зоні Антитерористичної операції (ATO), опікуючись психічним здоров’ям бойовиків. Багато тих, хто воює на фронті, глибоко вражений загибеллю своїх друзів. Пригнічують почуття провини, депресія та спогади про пережите. Працюють волонтери й із вимушеними переселенцями з Криму та Донбасу. З групою добровольців співпрацюють священики-капелани, котрі служать у військових частинах і лікарнях.
Зі зростанням хвилі насильств проти протестувальників на Майдані, а відтак, розгорненням боротьби з терористами, котрих під’юджує Москва, постала потреба працювати у значно більших масштабах, як дотепер. Уже тоді добровольці усвідомили потребу в додатковій підготовці для виконання своїх завдань.
Справою додаткових навчань для волонтерів із психічної опіки зайнялися д-р Супрун і д-р Бойко. Улянa Супрун, за фахом — радіолог, працює в Україні координатором гуманітарних програм Світового конгресу українців. Марта Бойко проводить досліди в галузі охорони здоров’я як фокус своїх постдокторських студій в Єльському університеті, особливо в розробці програм для профілактики і лікування ВІЛ в Україні.
Вони нав’язали контакт із медичною школою Єльського університету, точніше, із Центром досліджень посттравматичного стресового розладу (ПТСР). ПТСР відомий серед американців як «поствоєнний синдром». Єльська клінічна програма ПТСР — одна з найкращих у світі. Її дослідники вивчають невро-біологічні джерела травматичного стресу, розробляють нові підходи до лікування травм і розладів.
Центр також здійснює навчальні програми для тих, хто працює з пацієнтами, котрі страждають на ПТСР. Стівен Саутвік, заступник директора цього центру, визнаний у світі авторитет із вивчення ПТСР і його лікування, погодився розробити та провести в Єльському університеті спеціальний вишкіл для волонтерів із України. Вишкіл у Єльському університеті проходив у серпні й тривав п’ять днів, а побут — десять днів.
Дві інші установи зайнялися переїздом і проживанням в Америці учасників вишколу — агенція «Відкритий світ» і Злучений український американський допомоговий комітет (ЗУДАК). «Відкритий світ» — організація при Конґресі США, що веде обміни і сприяє організації навчальних програм для нав’язання стосунків між майбутніми лідерами в різних сферах життя країн євразійського простору та колегами за фахом в Америці. «Відкритий світ» провадить Люїс Maденек. ЗУДАК був створений 1944 року Конґресом українців Америки з метою надання матеріальної допомоги українцям в Україні та діаспорі. Зараз його очолює д-р Лариса Кий. ЗУДАК надає гуманітарну допомогу потребуючим, допомагає постраждалим від стихійних лих, імміґрантам, а коли потрібно, організовує освітні програми.
Саме відповідальність за різні аспекти побуту учасників вишколу в Америці взяв на себе ЗУДАК. На його прохання активісти з Нью-Гейвена та Гартфорда Мирон Мельник, Мирон Koлінський і Галя Лодзінська потурбувалися про залучення до опіки над гостями значного числа членів місцевих українських громад. Ще до початку вишколу вони зайнялися збіркою фондів для збагачення програми перебування гостей із України в Америці.
27 серпня Єльський університет провів пресову конференцію з метою ознайомлення місцевих засобів масової інформації. Увечері Єльська школа медицини влаштувала на завершення вишколу святочне прийняття. На ньому були присутні обидва сенатори з Коннектикуту Кріс Мерфі й Ричард Блументаль, члени Єльської університетської громади, видатні громадські та бізнесові лідери Нью-Гейвена, а також представники української громади.
Перед самим вишколом вдалося відбути кілька прогулянок для учасників Вашинґтоном, куди прибув їхній літак і де посольство України пригостило їх трапезою, і Нью-Йорком, де вони завітали до кількох українських установ, відвідали виставку образотворчої спадщини Тараса Шевченка в Українському музеї та нью-йоркську гавань (обід зафундували власники української масарні Іст-Віледж).
Програму вишколу українських фахівців у галузі дослідження психічного здоров’я уклав проф. Саутвік за допомогою проф. Кристал і проф. Маренс. Вони також залучили 22 своїх колег. Програма була сфокусована на визначенні ефективних форм прелімінарної психологічної допомоги потерпілим ПТСР і способів сприяння швидкого оздоровлення та повернення до повноцінного життя. Були представлені найсучасніші та найуспішніші підходи й методи оздоровлення. Професійні перекладачі надавали синхронний переклад із англійської мови українською за допомогою бездротових навушників, що їх носили учасники, котрі не розуміють англійської.
Програма робила наголос на підготовці тренерів, котрі зможуть вишколювати інших в Україні та використовувати отримані знання для навчання інших працівників у галузі психічного здоров’я. Лекції, семінари й практичні зайняття були насичені корисною інформацією. Виклади торкнулися також інших тем, як-от види когнітивної терапії, питання доцільності та види фармакологічного лікування, а також специфічні підходи до лікування дітей.
Після приїзду додому учасники вишколу швидко повернулися до своєї волонтерської діяльності. Дехто з них був скерований у військові лікарні Києва, Дніпропетровська та Львова. Хтось вирушив у зону АТО. А інші — занурилися в роботу над адаптацією набутих знань для українських реалій та в опрацювання навчальних програм для подібних волонтерів.
Уже більш ніж сто тренерів із Києва, Черкас і Maрiуполя пройшло вишколи, проведені в Єльському університеті. Готується методичний довідник із першої психологічної допомоги. Створено блог в Інтернеті для спілкування між учасниками й інструкторами Єльської програми й для координації дій. Організовуються заходи для утворення Школи психологічної реабілітації при Українському католицькому університеті. Священики, котрі були на вишколі, працюють над розробкою загальнонаціональної програми ПТСР і програми підготовки духовенства для праці в цій сфері.
Велика подяка належить організаторам і донорам. Разом з організаторами вишколу — Єльським університетом, товариством «Відкритий світ», ЗУДАК і численними місцевими донорами — ми хотіли би подякувати особам і організаціям, чия щедрість покрила витрати з гостювання такої великої групи в Америці протягом десяти днів: це – Петро Чернишов, генеральний директор компанії «Київстар» у Києві; Юрій Чопівський, президент благодійного фонду родини Чопівських у Вашинґтоні; адвокати Мирон Рабій і Маркіян Сілецький із міжнародної юридичної фірми «Дентон» із офісами в Києві; д-р Петро Ленчур, президент нью-йоркського метрополітарного відділу Української медичної асоціації Північної Америки; Орест Кизик, колишній директор фірми на Вол-стріт, котрий доклав багато зусиль до збору фондів для покриття коштів вишколу.

Мирон Мельник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply