Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

Київський історик приїхав на могили героїв

Автор:

|

Червень 22, 2017

|

Рубрика:

Київський історик приїхав на могили героїв

Нещодавно на Українському меморіальному цвинтарі св. Андрія Первозванного у Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі) я зустрів київського історика, 30-річного Павла Подобєда, котрий фотографував поховання учасників Української революції 1918-1921 рр. Для дослідження теми 100-річчя революції його відрядив до США Український інститут національної пам’яті, де науковець очолює відділ обліку та збереження місць пам’яті. Допомогли у реалізації цього завдання митрополит Антоній і архієпископ Даниїл із Української православної церкви США. Павло також очолює Благодійний фонд «Героїка», який опікується спорудженням пам’ятників і пам’ятних знаків борцям за волю України.
«Сам я з Херсону, закінчив у Києві Національній педагогічний університет ім. Михайла Драгоманова як політолог, — розповів під час нашої зустрічі п. Побєд. — Якось із друзями-херсонцями ми дійшли думки, що у Подніпров’ї майже немає пам’ятників героям визвольних змагань. Прикладом такого вшанування може служити захід України, але там тривалий час існували заборони на ці сторінки історії. Тож 2010-го молоді люди з Києва, Херсонщини, Черкащини, Харківщини, Хмельниччини, Рівненщини та Тернопільщини об’єднали свої зусилля для того, аби встановлювати українські військові пам’ятники й утверджувати ідеї державності та волелюбності українців».
Почали зі спорудження першого на півдні держави пам’ятника борцям за волю України в селі Зміївка на Херсонщині. 2013 року зареєструвались як благодійний фонд «Героїка». Відтоді встановили вже 26 пам’ятників. В числі перших був козацький хрест на могилі державного діяча Юрія Глушка в Києві. Пожертви на пам’ятник зробили кияни Андрій Левус, Христина Пендзола-Вітович, Владислав Куценко, родина Степанових, Кирило Бекрешов, Юрій Яворський із Торонто, Руслан Теліпський із Луцька й інші. Їхні датки залишилися також на спорудження пам’ятника на могилі полковника Армії УНР Костя Вротновського-Сивошапки та відновлення могили хорунжого Армії УНР Тихона Хилюка в селі Нижнів Івано-Франківської області.
Також у Києві встановили пам’ятник старшинам Армії УНР, уродженцям Києва. Про це подбала парафія храму ікони Божої Матері «Неопалима купина» Української православної церкви Київського патріархату. Біля цього храму і поставили пам’ятник.
Пам’ятник кримцям, котрі загинули у боях за єдність України, поставили біля села Ставки на Херсонщині. Цей і більшість інших пам’ятників виконав майстер Олег Собченко. Він брав участь у війні на Донбасі, був важко поранений. Йому допомагали Дмитро Лупипсів, Андрій Собченко та Максим Покотилов. Участь у спорудженні цього пам’ятника брали учасники бойових дій та добровольці Каланчацького району (командир — Олександр Харківець), кримськотатарська сотня «Аскер» (командир — Ділявер Сейтумеров), Каховське лісове господарство, командування 57-ої бригади Збройних сил України й інші.
«Після початку російсько-української війни на Донбасі ми призупинили всі меморіальні проекти, щоб спрямувати усі сили на допомогу фронту, забезпечення бійців спорядженням, провіантом та засобами гігієни, опікою над пораненими, — править далі гість із України. — У 2014-2016 рр. займалися допомогою українським підрозділам «Донбас», «Азов», 30-й окремій моторизованій бригаді. Ми продовжуємо таку допомогу і про її підтримку можна дізнатися на інтернет-сторінці або зголоситися електронною поштою: heroic.spirit@gmail.com».
Дослідницька діяльність триває. В Армії УНР та УГА воювали десятки тисяч вояків. Не лише українці, а й білоруси, росіяни, латвійці, грузини, литовці, кримські татари, євреї та представники інших національностей. Всі українські землі — від Кубані до Холмщини — були представлені в українському війську. На жаль, в Україні відсутні цвинтарі учасників Перших визвольних змагань. Могили українських воїнів часто невпорядковані та занедбані, або просто знищені. Відтак благодійна ініціатива закликає кожного, хто має патріотичні почуття: зроби сам, не чекай на когось.
Практично у кожному місті чи селі є персоналії чи події, які чекають на висвітлення та вшанування. Учасників Визвольних змагань можна вшанувати меморіальною дошкою на стіні школи, храму, сільської ради, обеліском чи хрестом тощо. Зі свого боку «Героїка» надасть історичну довідку про персоналії та події у певному населеному пункті, виготовить ескіз і проектну документацію пам’ятних знаків, допоможе у виготовленні меморіальної дошки, меморіалів і меморіальних знаків. Закордонні українці можуть більше знати про події того часу в Україні, ніж місцеві мешканці, котрі зазнали важких репресій під час комуністичного режиму. Берімося за справу разом з «Героїкою»!

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply