Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Крайове відзначення 80-річчя Голодомору розпочалося «Походом пам’яті»

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

Крайове відзначення 80-річчя Голодомору розпочалося «Походом пам’яті»

У суботу 17 листопада сотні американців українського походження з метрополії Нью-Йорка й околиць зібралися на 7-й вулиці, перед Українською католицькою церквою Св. Юра, звідки розпочали «Похід пам’яті» протяжністю майже три милі в пам’ять 7-10 млн жертв Ґеноциду в Україні в 1932-1933 рр. Під плакатами з написами «Україна пам’ятає — світ визнає!» і «Ґеноцид в Україні — ми ніколи не забудемо» понад 600 учасників урочисто пройшло Третьою авеню до катедри Св. Патрика в центрі Мангеттена, де приєдналися до тисяч людей, що вже зібралися на панахиду, щоби розпочати вшанування 80-х роковин Ґеноциду в Україні в 1932-1933 рр.
Процесію очолював величезний дзвін, звуки якого лунали на кожному блоці Нью-Йорка в пам’ять про тих, хто загинув. За дзвоном ішли ієрархи українських католицьких і православних церков, представники української влади, українсько-американські ветерани, українські студенти, проводи та члени численних крайових і місцевих українських організацій, а також деякі прихильники неукраїнського походження. Багато учасників несло вінки й плакати, а дехто тримав свічки, тоді як студенти Академії Св. Юра разом із членами молодечих організацій СУМА та «Пласту» поширювали серед перехожих сотні брошур і значки в пам’ять про Голодомор.
Соборна панахида в катедрі Св. Патрика розпочалася о 1-й пополудні врочистою процесією за участю тих, що пережили Голодомор, у супроводі дітей із місцевих шкіл українознавства та з Нью-Йоркського осередку СУМА. Під мелодійні голоси хору «Думка» з Нью-Йорка під керівництвом Василя Гречинського троє людей, які пережили Голодомор, і велика кількість дітей, одягнених в українські вишиванки, несучи традиційний український хліб для поминок і стебла пшениці, свічки та квіти, пройшли центральною частиною храму до вівтаря, де благоговійно поклали свої символічні приношення в пам’ять про незліченну кількість жертв цієї трагедії.
Його Преосвященство єпископ Павло Хомницький з української католицької єпархії Стемфорда розпочав панахиду, привітавши віруючих і розповівши про причини, які щороку збирають нас у катедрі Св. Патрика. Єпископ нагадав, що Голодомор був актом Ґеноциду проти українського народу, про який ми ніколи не повинні забувати, а пмаємо продовжувати говорити світу, щоби такі трагедії більше ніколи не повторилися.
Після виступу єпископа українською й англійською мовами розпочалася соборна панахида, яку співслужили ієрархи українських Православної та Католицької церков за участю хору «Думка». Понад 3 тис. вірян разом молилося за упокій душ мільйонів невинних жертв Голодомору.
Після панахиди Тамара Олексій, президент УККА, розпочала програму вшанування, підкресливши визначення Ґеноциду як акту навмисного та систематичного знищення, повністю або частково, етнічної, расової, релігійної або національної групи. Заявивши, що лише у ХХ ст. світ ставав свідком цього найжахливішого злочину надто багато разів: «Тим не менш, одне з найбільш масових убивств ХХ ст., Голодомор 1932-1933 рр., який забрав життя 7-10 млн осіб, 3 млн із яких були діти, ще й досі не є широковідомим і не всіма визнається як акт Ґеноциду проти української нації».
Вона підкреслила, що «вся правда про Голодомор МУСИТЬ бути відкрита світові», і що в цьому полягає місія українсько-американської громади. На закінчення п. Олексій сказала: «Хочеться вірити, що протягом цього цілорічного вшанування 80-річчя світ нарешті зрозуміє справжню причину й повні масштаби Голодомору та визнає його Ґеноцидом, яким він і був. Велика небезпека для будь-якого суспільства криється в упевненості в тому, що ми не можемо повторити історію».
Відтак, президент УККА представила першого доповідача – Чарльза Шумера, старшого сенатора Нью-Йорка, – та висловила йому вдячність за його спільну з українською громадою роботу в поширенні правди про Ґеноцид в Україні. Сенатор Шумер висловив свої сердечні почуття, заявивши: «Ми стоїмо тут разом, аби вшанувати пам’ять жертв Українського Ґеноциду 1932-1933 рр., і ніколи не забудемо, що вони стали жертвами жорстокого диктатора Йосипа Сталіна. Однак Сталіну не вдалося викорінити український народ, про що свідчить наша присутність тут, а також те, що Україна тепер є незалежною державою, і той факт, що наступного року у Вашинґтоні буде споруджено меморіал».
Наступним доповідачем був Вільям Повп, старший радник у справах Європи в місії США в Організації Об’єднаних Націй. Він прочитав заяву прес-секретаря Білого дому, у якій говорилося: «Сьогодні американці приєднуються до народу України й українців по всьому світу, згадуючи тих, що загинули в трагічних подіях Голодомору, — що означає смерть від голоду — в 1932-1933 рр. Ми вшановуємо мільйони людей, які втратили своє життя в цій штучно створеній катастрофі, під час якої українські господарства та сільськогосподарські культури були вилучені в навмисній спробі зламати волю українського народу. Це — данина мужності та стійкості українського народу, що навіть перед обличчям цієї страшної жорстокості не відмовився від свого прагнення до збереження гідності та досягнення універсальних прав і суверенітету. Нинішні зусилля українців, спрямовані на побудову демократії, яка втілює ці вічні цінності, вшановують їхню пам’ять. Із нагоди цієї сумної події, коли ми поминаємо та вшановуємо пам’ять жертв Голодомору, ми повторюємо наш заклик до загальної поваги прав людини та основних свобод, а також знову підтверджуємо наше зобов’язання запобігти повторенню подібних злодіянь».
Перед тим, як представити наступного доповідача, Тамара Олексій прочитала уривок із листа Майкла Блумберґа, мера Нью-Йорка: «Це велика честь – надсилати вітання Українському конґресовому комітетові Америки й усім, що зібралися з нагоди вшанування 79-ї річниці Ґеноциду в Україні 1932-1933 рр. Сьогодні, коли мешканці Нью-Йорка об’єдналися, щоби вшанувати пам’ять жертв жахливого Голодомору, який забрав життя мільйонів людей, ми також підтверджуємо нашу прихильність до забезпечення того, щоби подібні трагедії ніколи не повторились».
Після того з короткою промовою виступив Олександр Моцик, посол України в США. П. Моцик говорив про Голодомор як про один із найбільших злочинів проти людства, заявивши, що «на жаль, протягом багатьох років український народ був позбавлений права знати свою історію та вшановувати пам’ять жертв цього цинічного злочину проти людства». Але «українська держава зробить усе можливе, щоби розкрити правду про Голодомор до найдрібніших деталей і вшанувати невинних жертв цього злочину».
У рамках цього зобов’язання, п. Моцик закінчив свій виступ, запевняючи, що зведення пам’ятника Голодомору у Вашинґтоні буде завершене наступної осені, щоби таким чином увінчати 80-річний ювілей. Він заявив: «Я переконаний, що завдяки спільним зусиллям української держави й українсько-американської громади ми відкриємо цей меморіал, який стане символом безсмертя та мужності українського народу, а також сприятиме зближенню українського й американського народів на основі спільних цінностей. Це – наш священний обов’язок і наша відповідальність перед майбутніми поколіннями».
Високопреосвященний митрополит Антоній із Української православної церкви в США завершив ушанування словами щирої вдячності Високопреосвященному архієпископові Тімоті Долану за те, що той люб’язно дозволяє нашій громаді вшановувати Голодомор у катедрі Св. Патрика. Крайове вшанування, що відбулося 17 листопада, було організоване американським Комітетом обізнаності про Голодомор-Ґеноцид в Україні у 1932-1933 рр. спільно з УККА.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply