Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Концерт пам’яті композитора Василя Безкоровайного

Автор:

|

Грудень 25, 2013

|

Рубрика:

Концерт пам’яті композитора Василя Безкоровайного

В Українському освітньо-культурному центрі у Філадельфії (УОКЦ) 16 листопада ц. р. пройшов концерт «Перлини української музики» на вшанування пам’яті видатного українсько-американського композитора Василя Безкоровайного (1880-1966). Захід був організований за сприяння Науково-творчого товариства Василя Безкоровайного (м. Сімферополь, Україна), онуків композитора Роми Стецьків-Лонґ, Андрія Стецьківа та Філадельфійського осередку «Нова українська хвиля».

Творчу програму виступу відкрив відомий у США хор «Прометей» під керівництвом талановитого дириґента Романа Кучарського. У виконанні цього колективу прозвучало два твори: повстанська пісня «Світить місяць» (гармонізація В. Безкоровайного) і «Журавлі» (на слова Б. Лепкого в обробці М. Гайворонського).
Ведуча цього мистецького заходу Надія Петрик надала слово шановним гостям подружжю Наталі та Богдану Безкоровайним, котрі приїхали з далекого сонячного Криму. Заслужений працівник культури України, завідувач культурно-освітнього відділу державної організації «Всеукраїнський культурно-інформаційний центр» Богдан Безкоровайний розповів про життєвий і творчий шлях композитора та творчі здобутки в Криму. Зокрема, він сказав: «Від1999 року в Сімферополі працює Науково-творче товариство Василя Безкоровайного, мета й завдання якого — духовне відродження української нації, пропагування творчості маловідомих українських композиторів, насамперед спадщини Василя Васильовича.
За ці роки задля поширення музичної спадщини композитора Василя Безкоровайного науково-творчим товариством разом із Національною радіокомпанією України зроблено численні записи солоспівів, інструментальних творів у перекладі для оркестру народних інструментів. Пройшло безліч радіо- і телепередач про життя й творчість композитора в різних реґіонах України, випущено компакт-диски з музикою митця «Затремтіли струни» та «Народжена вогнем», його нотні збірки «Українські думки» для скрипки та фортепіано, «Сонати» для фортепіано», «П’єси на українські теми в чотири руки для фортепіано».
Зараз товариство готує до видання нотний збірник «Василь Безкоровайний. Вокальні твори», робота над яким триває 17 років. До збірника увійде 47 солоспівів Василя Безкоровайного, 34 з яких залишаються ще у рукописах.
Разом із мистецькими колами України широко відзначалося 120-річчя, 125-річчя та 130-річчя від дня народження Василя Безкоровайного. Концерти, а їх було більш ніж 50, присвячені цим датам, відбулися в багатьох куточках нашої держави: Києві, Тернополі, Львові, Ужгороді, Сімферополі, Севастополі, Луганську, Донецьку, Дніпропетровську, Чернівцях, Харкові, Рівному, Івано-Франківську. Проведенню концертів сприяв і надавав фінансову підтримку доктор медицини Євген Стецьків (1921-2009), зять композитора, уродженець села Грушева, що на Львівщині, відомий лікар-анестезіолог, активний громадський діяч української громади Північної Америки, автор численних гостропубліцистичних статей, книжки «Листи до друга в Україні», котрий проживав у США. Він був відомим «сміхотерапевтом», блискучим виконавцем гуморесок Павла Глазового».
Із великою увагою слухачі УОКЦ сприймали сольний виступ Наталі Безкоровайної, заслуженої артистки України, кавалера ордена Княгині Ольги, лауреата премії Автономної Республіки Крим, доцента кафедри вокального й інструментального мистецтва Кримського університету культури, мистецтв і туризму, солістки Кримської філармонії. У її програмі прозвучали українські народні пісні «Ой, не світи місяченьку», «Дощик крапає дрібненько», «Хусточка», «Зелененький барвіночку», «Спать мені не хочеться», «Час до дому, час», «Ґандзя», солоспіви Василя Безкоровайного «Затремтіли струни», «Чари ночі» (слова О. Олеся), «Де ж ти, листочку?» (слова Б. Лепкого), «І сад зацвів» (слова М. Филянського), а також «Романс Оксани» («Місяцю ясний») з опери С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».
Співачка зачарувала слухачів своїм голосом і майстерним виконанням кожного твору. Вона гідно представила вокальне мистецтво свого народу, яскраво відобразивши мелос українських пісень і солоспівів Василя Безкоровайного й відкривши його ім’я для американської публіки.
Супроводжувала кожен виступ Наталі талановита піаністка Христина Юрчакевич, котра майстерно виконала два віртуозних твори Василя Безкоровайного «Спомини з гір» і Poeme erotique. Скрипалька Уляна Мартиняк у тонко донесла до аудиторії національний колорит музики Василя Безкоровайного, виконавши «Українські думки» № 2, 4, 5. Слухачі відчули в цій музиці простори рідного краю, тепло материнських долонь, згадали своє минуле.
Справжньою сенсацією на концерті стала присутність онуків Василя Безкоровайного Роми Стецьків-Лонґ із чоловіком Дейлом, котрі приїхали з Флориди, й Андрія Стецьківа, відомого філадельфійського адвоката. У своєму виступі п. Андрій поділився спогадами про дитинство та розповів про маловідомі сторінки життя дідуся.
У пам’ять про цей захід науково-творче товариство Василя Безкоровайного й онуки композитора подарували УОКЦ нотні видання та компакт-диски з музикою митця, створивши міст дружби та співпраці в майбутньому між Кримом і Америкою. Свято закінчилося, а люди ще довго гомоніли, обмінювалися враженнями від концерту, оглядаючи виставку архівних фотографій, нот і компакт-дисків із музикою Василя Безкоровайного.

Віра Губіцька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply