Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

Керування організацією лемків переходить до нового покоління

Автор:

|

Жовтень 31, 2013

|

Рубрика:

Керування організацією лемків переходить до нового покоління

У Кліфтоні (штат Нью-Джерзі) звітно-виборні збори на національних конвенціях двох організацій лемків у США проголосували за нових керівників, засвідчивши тим, що тут продовжується зростання та розвиток. Як естафета лідерство перейшло від старшого до молодшого покоління. 6 жовтня члени Фундації досліджень Лемківщини обрали своїм новим президентом Андрія Хoмика, а 26 жовтня члени Oрганізації оборони Лемківщині (ООЛ) вибрали Марка Гoвaнськогo новим головою своєї Краєвої управи.

Назвавши вибори історичними, п. Хoмик зазначив на бенкеті конвенції ООЛ увечері 26 жовтня, що ця передача обов’язків дасть наступному поколінню лідерів змогу будувати майбутню працю на фундаменті великої роботи та знання своїх попередників, із якими вони поділяють глибоке хвилюванням за їхню вітцівську Лемківщину й увагу до лемківських питань.
Пан Гoвaнський сказав у своїй промові, що буде щиро дослухатися до ідей і думок кожного члена організації — старшого чи молодшого — і наголосив на необхідності для всіх лемків спільно працювати й разом рухатися вперед.
Андрій Хoмик народився у Львові, у сім’ї Марії Oдрeхiвської та лемківсько-українського поета Василя Хoмика, що були депортовані з лемківських сіл Вiлькa та Мисцова (відповідно) до радянської України в 1940-х рр. Він навчався у відомій тоді Львівській дитячій художній школі, куди згодом прийшов викладати, закінчив Львівське училище прикладного й декоративного мистецтва та Львівський інститут прикладного й декоративного мистецтв. Він брав активну участь у роботі Львівського товариства «Лемківщина», очоливши в 1990-х рр. молодіжну секцію.
Творчість мистця, що повернула до життя забуту техніку живопису на склі, привела його в Сполучені Штати, куди він зрештою переїхав наприкінці 1990-х рр. Пан Хoмик є членом ООЛ у Йонкерсі й творцем першого сайту ООЛ у Інтернеті. Тепер він проживає в Норволку (штат Коннектикут) із дружиною Тетяною; його син Василь навчається в Університеті Річмонда, а донька Олена — у Массачусетському інституті мистецтв і дизайну. Андрій Хoмик заступає колишнього президента Фундації Стефана Гoвaнського (батько Марка Гoвaнського), який помер у лютому 2013-го.
Народжений у сім’ї переселенців із лемківських сіл Ждині та Смереківця під час примусової депортації – акції «Вісла» 1947 року, – Марко Гoвaнський виріс у Йонкерсі (штат Нью-Йорк), де з раннього віку брав активну участь в українсько-американських організаціях, у тому числі суботній школі українознавства при храмі Св. Михайла та Спілці української молоді в Америці (СУМ). Завзятий прихильник спорту, він обіймав різні посади — від гравця до президента в спортивному клубі «Kрилaтi» з Йонкерса, нью-йоркському гокейному клубі «Козаки», Українській спортовій централі Америки та Канади (УCЦAK) і Міжнародних українських футбольних турнірах. Пан Гoвaнський отримав ступінь бакалавра в галузі інженерії в Гарвардському університеті й ступінь магістра в галузі ділового адміністрування Університету Нью-Йорка. Член ООЛ у Ірвінгтоні (штат Нью-Джерзі), зараз він живе в Ґрін-Бруці (штат Нью-Джерзі) зі своєю дружиною Марією Гривна (також лемкинею) і маленькою донечкою Надійкою.
Марко Гoвaнський переймає керівництво від колишнього президента ООЛ Зенона Гaлькoвича, який керував організацією протягом 14 останніх років і був нагороджений заслуженим статусом Почесного голови на знак визнання всіх його заслуг.
На бенкеті конвенції ООЛ п. Гaлькoвич подякував її членам за партнерство протягом багатьох років, а також висловив удячність Федеральній кредитній спілці «СУМА-Йонкерс» і Федеральній кредитній спілці «Самопоміч-Джерзі-Сіті» за щедрі грошові подарунки, зроблені ООЛ того вечора на підтримку її майбутньої діяльності.
Витоки ООЛ сягають вересня 1933 року, коли було створено комітет для відправки книг у Лемківщину (розташовану в Карпатах у сучасній південно-східній Польщі) із метою поглиблення освіти за допомогою пересувних бібліотек. Серед завдань ООЛ, зазначених у статуті, – організувати лемків-українців у їхніх громадах, розвивати свою мову й традиції, провадити культурно-освітню роботу, а також забезпечувати гуманітарну підтримку вихідцям із реґіону лемків і їхнім нащадкам, у тому числі фінансовими пожертвами школам, церквам, художнім колективам і навчальним закладам.
Під час зростання ООЛ наприкінці 1970-х і на початку 1980-х рр. під її егідою була заснована Фундація досліджень Лемківщини, інкорпорована як некомерційна дослідницька організація в галузі видавничої діяльності. Фундація сприяє вивченню історії, літератури, мистецтва й традицій Лемківщини задля збереження ідентичності та культури лемків-українців шляхом поширення інформації серед громадськості через друковані матеріали.
Для отримання додаткової інформації про ООЛ та Фундацію, у тому числі про контакти до нового керівництва, про майбутні збори чи про те, як стати членом, можна знайти на сайті: www.lemko ool.com. Запитання надсилайте електронною поштою: editor@lemko-ool.com.

Діана Райлі

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply