Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

Громада Філадельфії відзначила 80-ліття Ґеноциду 1932-1933 рр.

Автор:

|

Грудень 04, 2013

|

Рубрика:

Громада Філадельфії відзначила 80-ліття Ґеноциду 1932-1933 рр.

На історичному тлі площі Незалежності, біля славетного Дзвону Свободи, відбулося достойне й гідне відзначення 80-ліття трагедії українського народу Голодомору-Ґеноциду, який знищив третину української нації.

Молодь прибула з американським зоряним і українським синьо-жовтим прапорами, прапорами молодіжних організацій СУМ і «Пласт» та чорними прапорами жалоби з відповідними транспарантами, на яких були написи: «Ґеноцид 10 мільйонів знищених голодомором у 1932-33 роках в Україні», «Голодомор-Ґеноцид зорганізований совєтами знищив 10 мільйонів».
Учасники жалобної маніфестації мали нагоду відвідати особливу виставку про ці жахливі події, яку привезли до Філадельфії представники українського посольства у Вашингтоні (округ Колумбія). Члени організацій «Пласт» і СУМ роздавали перехожим брошури про Голодомор. Сумні врочисті мелодії лунали з динаміків і створювали відповідну атмосферу.
Уляна Мазуркевич, голова громадського комітету для відзначення пам’яті Голодомору, пояснила присутнім причину жалобної маніфестації, наголосивши на живучості українського народу, після чого передала слово митрополитові УКЦ Стефанові Сороці, котрий провів відповідну до моменту молитву і попросив присутніх ушанувати жертви Ґеноциду хвилиною мовчання. Прокламацію мера міста Філадельфії Майкла Наттера, якою він проголошував дні 17-24 листопада «Тижнем усвідомлення українського Голодомору-Ґеноциду», зачитала Валя Катрук. Алекса Вотерс, студентка Університету Дрексель, прочитала вітання учасникам трагічного відзначення від Ігоря Вибіги, генерального консула України в Нью-Йорку.
Членкині «Пласту» виступили з десятихвилинною драматичною композицією, поставши в різних ролях потерпілих. Галина Козак підготувала хореографічне драматичне представлення Ґеноциду танцем десяти дівчат, котрі у білих сукнях із вишиттям зворушливо виконали задум талановитого хореографа на тлі пронизливої музики Мирослава Скорика. У драматичній композиції виступали дівчата, мати Україна, котра символізувала трагедію Ґеноциду та майбутнє воскресіння України. Роман Дубенко, учитель історії у філадельфійській «Нашій українській рідній школі» (НУРШ), пояснив символіку виконаного танцю. Задіяні в драматичному танці були студенти НУРШ, члени «Пласту» та СУМ.
Під час маніфестації лунали релігійні мелодії, які разом із представленою програмою викликали в учасників імпрези сльози в очах. Усі учасники були запрошені до собору Непорочного Зачаття у Філадельфії, де відбувся музичний концерт із панахидою.
Олександр Моцик, Повноважний і Надзвичайний посол України в США, котрий прибув із дружиною Наталією зі столиці, у своєму врочистому слові до присутніх дякував за вшанування жертв Голодомору 1932-1933 рр. Зокрема, він назвав цю подію страшною трагедією й злочином, доконаним сталінським режимом у такий цинічний спосіб у мирному часі. Голод був спрямований на знищення біологічної, духовної й унікальної етнічної самобутності українського народу. Інформація про цю трагедію, замовчувана досі, стає все більш доступною для нас, і ми повинні її зберегти для майбутніх поколінь. Правду про Голодомор не знищено: вона жила в пам’яті старших поколінь.
Український чоловічий хор «Прометей» під орудою Романа Кучарського й акомпанементі піаністки Ірини Зварич професійно та на високому рівні виконав кілька релігійних мелодій, надаючи відповідного настрою пропам’ятному відзначенню.
Михайло Савків, голова крайового комітету з відзначення пам’яті Голодомору-Ґеноциду, у своєму слові розповів про трагедію, яку пережив український народ у 1932-1933 рр. за наказом Сталіна та руками його поплічників, і запросив присутніх на встановлення наріжного каменя у Вашинґтоні, яке має відбутися в грудні 2013 року.
Камерний квартет «Теорія» Візантійської католицької русинської церкви з Трентона (штат Нью-Джерзі) під проводом Андрія Скитка здивував і зачарував присутніх своїм витонченим виконанням релігійних творів.
Шестеро студентів НУРШ і вчителів представили короткі свідчення жертв Голодомору, які були вибрані зі сотень спогадів, записаних Американською конґресовою комісією з дослідження голоду 1932-1933 рр. Одне з них було справді вражаючим: «У мене відібрали совість. У мене відібрали душу. Я переступала через трупи так, як через колоди. Коли людина голодна, вона тратить всі чуття».
Молодіжний хор Української баптистської церкви під орудою Івана Веленчука, мистецького керівника, виступив із якісно підготовленими релігійними гімнами, які молодь виконала із почуттям і на високому рівні.
Відбулася екуменічна й міжконфесійна панахида, участь у якій взяв митрополит Стефан Сорока з ректором катедри Непорочного Зачатття о. Іваном Демковим за співучасті о. Тараса Науменка від Православної церкви та пастора Дмитра Логина від Баптистської церкви. Усі присутні в соборі (близько 800 голосів) в унісон співали панахиду за жертвами сталінського ґеноциду, яка завершилася окремо підготовленими молитвами представників різних віровизнань і могутнім незабутнім «Вічная пам’ять!»
Присутніми були представники телевізійних мереж русла 6 і 29, котрі висвітлювали цю подію. «Філадельфія Інквайрер» було представлено фотографом.

Осип Рожка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply