Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 18, 2021

Флорида вшанувала 80-ту річницю Голодомору

Автор:

|

Січень 01, 2014

|

Рубрика:

Флорида вшанувала 80-ту річницю Голодомору

8 грудня українська громада південно-західної Флориди гідно вшанувала 80-ті роковини великої трагедії українського народу — Голодомору-Ґеноциду 1932-1933 рр. Заходами громадського комітету вже напередодні цієї дати було виготовлено й виставлено велику дошку (billboard) про Голодомор-Ґеноцид 1932-1933 рр. на автостраді (US 41 & Toledo Blade) у Норт-Порті, яка простояла протягом цілого листопада. Було теж подано інформацію про Голодомор-Ґеноцид до американських місцевих газет North Port Sun і Venice Herald Tribune, які помістили дописи про це. Також відбулося інтерв’ю на тему Голодомору з Дарією Томашоскою та Нелею Лехман на телевізійному каналі ABC.

Громада Норт-Порта підтримала пропозицію 56-го відділу Союзу українок Америки (СУА) писати листи до сенаторів Флориди, щоб американський сенат визнав Голодомор 1932-1933 рр. Ґеноцидом. Листи були надіслані від членів СУА, Українського релігійного та культурного осередку імені Св. Андрія й Українського американського клубу.
У неділю, перед жалібною академією, була відправлена соборна панахида-реквієм за душі померлих від голоду 10 млн українців. Участь у ній узяли члени всіх українських громадських організацій. Опісля всі перейшли до прицерковної зали, де відбулася святочна програма. Після внесення прапорів ветерани поклали терновий вінок на символічну могилу, а об’єднаний хор під орудою Люби Інґрем виконав «Отче Наш». Пролунали сумні слова з поеми «Коса Голодомору» Олександри Сумарук:
Кружляло гайвороння над лугами,
Над ямами, де, може, бились ще серця,
І йшла напівкругами над полями
Коса Голодомору без кінця.
Косила та коса не хліб, і не отаву,
Бо Сталін вже забрав останній колосок,
Косила і косила без угаву
Усіх: старих, малих і діточок.
Косила і косила, і складала
На драбинясті прадідні вози,
Косила, не зважала і не розбирала
Ні віку, ні таланту, ні краси.
Спогади свідків Голодомору Олексія Литвинського (Вінницька обл.), Ганни Сухенко (Вінницька обл.) і Марії Пастроми (Полтавська обл.) із великим почуттям і переживанням читала Леся Попель. Було представлено очевидців Голодомору, котрі проживають на Флориді: Галину Король (родом із Полтавщини), Леоніду Кучеру (родом із Хмельниччини), Василя Кушніра (родом із Вінниці) і Миколу Тарана (родом із Харківщини). Їм було подаровано чорну стрічку з жетоном 80-річчя Голодомору.
Ведуча програми Віра Боднарук представила суддю Богдана Футея, котрий виголосив вітальне слово. Пан Футей обіймає посаду судді Федерального суду претензій США. Він є учасником різноманітних програм розвитку верховенства права та демократизації. Суддя Футей був радником робочої групи з розробки проекту Конституції України та Верховної Ради України. Він також був спостерігачем під час усіх парламентських і всіх президентських виборів в Україні. Він є автором численних статей на тему судової практики й отримав багато нагород у галузі правознавства.
Присутні в залі уважно слухали слова судді Футея про правові підстави, які визнають трагедію Голодомору 1932-1933 рр. Ґеноцидом згідно з міжнародним правом, конвенціями й стандартами, встановленими для відповідальності за злочини проти людства.
Орест Лазор заграв на фортепіано «Похоронний марш» композитора Вербицького та власний твір «Пісня без слів», присвячений жертвам Голодомору. Соло «Видиш, брате мій» виконав д-р Володимир Король. А об’єднаний хор на закінчення програми заспівав «Боже, Великий Єдиний» і God Bless America. На вияв солідарності з українським народом, який вийшов на майдани України за приєднання до Європейського Союзу, присутні виконали гімн України.
На святочно прибраних столах члени громадського комітету приготували символічний голодний обід: кусень житнього хліба з краплею меду та горнятко чаю. Присутні мали нагоду оглянути книжки про Голодомор 1932-1933 рр. українською й англійською мовами, як також побачити на мапі України місцевості, де встановлено пам’ятники жертвам Голодомору. Цю виставку підготувало Товариство української мови.
Великим успіхом відзначення Голодомору-Ґеноциду 1932-1933 рр. завдячує членам громадського комітету, а особливо Ромі Ґуран, Дарії Томашоській, Вірі Боднарук, Лесі Попел, Ліді Бойко, Клярі Шпічці, Євгенові Томашоському, Анн-Мері Суслі, Галі Лісничій, Одарці Горбачевській, Володимирові Шпічці, Богданові Боднарукові, Любі Інґрем і членам об’єднаного хору.

Віра Боднарук

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply