Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Доповідь д-ра Тараса Добка у Філадельфії

Автор:

|

Березень 21, 2013

|

Рубрика:

Доповідь д-ра Тараса Добка у Філадельфії

Розпочався весняний цикл викладів із серії «Ювілеї та річниці в житті українців», які організували Релігійне товариство українців католиків «Свята Софія» США (ТСС-А) й Осередок праці НТШ у Філадельфії. 14 березня ц. р. відбувся інавгураційний виклад за участю д-ра Тараса Добка, першого проректора Українського католицького університету (УКУ) у Львові, він виголосив доповідь на тему «Університет і богословська освіта в Україні: автономія знання й запит розуму на богослов’я» з нагоди 50-ліття заснування УКУ Блаженнійшим Йосифом Сліпим.

Вечір відкрив молитвою о. Ярослав Курпель, парох української католицької церкви Христа Царя у Філадельфії. Відтак, академік Леонід Рудницький, голова ТСС-А, представив доповідача. Тарас Добко здобув багатогранну освіту. 1993 року одержав диплом спеціаліста з відзнакою з теоретичної механіки Львівського державного університету імені Івана Франка на механіко-математичному факультеті. У 1993-1998 рр. навчався в Міжнародній академії філософії в Ліхтенштейні. 1996-го захистив із відзнакою магістерську роботу на тему Religious Faith & Metaphysical Conviction about God’s Existence: A Comparative Study. 2003 року захистив із відзнакою в Міжнародній академії філософії в Ліхтенштейні докторську дисертацію на тему Happiness of the Human Person. A Phenomenological Study of the Human Person’s Disclosure in Happiness. До 1998-го — член ТУСК «Обнова». Від 1998 року працює у Львівській богословській академії керівником відділу студентської документації, заступником декана філософсько-богословського факультету, а згодом — проректором із навчальної роботи та вченим секретарем УКУ. З 2008-го він – перший проректор УКУ. Автор численних статей і перекладів.
У своїй доповіді д-р Добко висвітлив сучасний стан богословської освіти в Україні, яка з 2002 року є офіційно визнаною українською державою як академічна галузь знань. За словами доповідача, повернення академічного богослов’я в Україну не відбувається швидкими, тріумфальними темпами, адже лише 1 березня ц. р. український уряд схвалив створення докторської програми «Богослов’я», що дасть змогу українським богословам зі закордонними дипломами легалізуватися за своєю прямою спеціальністю. На такий стан прав впливає низка причин. Серед них — брак на території України богословської традиції в середовищі університету; стійке упередження ставлення до богослов’я в академічних колах, сформованих у радянській атмосфері зневаги до всього релігійного як чогось чужорідного й супротивного розуму; брак уявлення про концепцію та стандарти богословської освіти на університетському рівні; розгубленість і відсутність консенсусу серед самих Церков щодо доцільності інтеграції богослов’я в середовище університету.
Доповідач детально висвітлив питання ідентичності богословської освіти в контексті її зв’язку з релігієзнавством і філософією, а також зв’язку академічного богослов’я у світському університеті з церковною спільнотою. Тарас Добко представив порівняльний аналіз трьох моделей європейських університетів — британського, французького та німецького, які традиційно мали тісні контакти з державою й відносно віддалені зв’язки з ринком. Зараз, однак, в умовах ринкової економіки та послаблення держави університет дедалі частіше стає двигуном економіки, відводячи некомерційним спеціальностям, головно в царині гуманітарних наук, другорядне місце. В Україні, за словами д-ра Добка, традиція спілкування між університетом і богослов’ям упродовж багатьох років складалася під впливом російської системи духовної та світської освіти. Це, своєю чергою, означає упереджене ставлення інтелектуалів до будь-якого зближення Православної церкви з державою та викликає підозру щодо бажання Церкви вирішувати свої справи руками держави. Така ситуація породжує закономірні запитання щодо світськості й її визначення; науковості богослов’я та критеріїв раціональності; відношення між авторитетом Церкви, її присутністю в університеті та свободою інтелектуального пошуку, зокрема в богослов’ї. Цитуючи міркування із цього приводу кардинала Йозефа Ратцінґера в статті «Церкві, екуменізм і політика: новий досвід в еклезіології», доповідач ствердив, що дух автентичної богословської освіти повинен бути позбавлений ідеологічного забарвлення, а це можливе лише за умов формування кваліфікованих богословів у життєдайному середовищі Церкви.
Підсумовуючи свій виступ, Тарас Добко зазначив, що найвагомішим аргументом на користь присутності богослов’я в університеті буде солідна наукова праця самих богословів, які в умовах глобалізації, секуляризації та матеріалізму повинні звернути особливу увагу на людське серце та його здатність розпізнавати невидиму, сокровенну й, водночас, реальну присутність Творця.
Потім д-р Добко відповів на численні запитання аудиторії стосовно патріархального устрою Української католицької церкви, проблеми секти Догнала, відмінності між філософією та богослов’ям, стану богословської освіти в університетах України. На завершення вечора академік Рудницький високо оцінив вклад Тараса Добка в розбудову УКУ та відродження богословської академічної освіти в Україні.
Прес-служба ТСС-А

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...