Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 22, 2021

До США — задля збереження пам’яток в Україні

Автор:

|

Жовтень 05, 2017

|

Рубрика:

До США — задля збереження пам’яток в Україні

Церква святого Юра, кінець XVIII ст. (м. Дрогобич Львівська обл.), належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Фото В. Слободяна

Іконостас церкви святого Юра в м. Дрогобич

Наприкінці вересня до США прибули два викладачі Національного університету «Львівська політехніка». Впродовж двох тижнів вони матимуть дуже важливе завдання: вивчити, що потрібно для створення у своєму університеті нової академічної програми й обладнання лабораторії найсучаснішою апаратурою для консервації архітектурних і мистецьких об’єктів. Проф. Микола Бевз, завідувач кафедри реставрації архітектурної та мистецької спадщини Інституту архітектури та директор Науково-дослідної лабораторії з регенерації історичних міст України, та Мар’яна Каплинська, архітектор і викладач тієї ж кафедри, відвідають кілька провідних центрів консервації й академічних програм Америки. Вони зустрінуться з консерваторами, викладачами, студентами й адміністраторами, щоб обговорити з ними стан збереження та консервації історичних об’єктів в Україні та пояснити свої потреби та цілі задля покращення цього стану. Вони також дадуть кілька публічних лекцій про нещодавні досягнення в сфері збереження культурної спадщини України.
У роки після Другої світової війни СРСР і більшість його держав-сателітів заснували широку мережу державних центрів реставрації та консервації. Ці центри готували та брали на роботу багатьох фахівців зі збереження та консервації культурної та мистецької спадщини. Після візитів до Чехо-Словаччини та Польщі у 1960-х рр. проф. Джеймс Марстон Фітч, видатний американський історик архітектури та засновник американського руху за збереження історичної спадщини, стверджував що країни радянського блоку, з їхніми розгалуженими мережами державних центрів збереження та консервації, значно випереджували США в технічній та юридичній здатності вберегти свою спадщину. З розпадом Радянського Союзу 1991-го та важкими фінансовими і політичними кризами наступних двох десятиліть, підтримка збереження та консервації культурної спадщини в Україні з боку майже збанкрутілого Міністерства культури фактично зникла. Деморалізовані браком робочих та освітніх можливостей, а також всеохопною корупцією у тих агенціях, завданням яких мав бути захист культурного спадку країни, багато висококваліфікованих фахівців полишили свою сферу діяльності, покинули країну, або перейшли працювати на заможних приватних колекціонерів. У результаті багато центрів реставрації та консервації скрізь по Україні було ліквідовано, а більшість із тих, які залишилися, відстали від розвитку нових методів консервації та технології через дуже обмежені бюджети та відсутність можливості подорожувати.

Реконструкція декоративного живопису входу в один із корпусів університету «Львівська політехніка»

Незважаючи на ці обставини й обмежені ресурси, проф. Бевз та його колеги у Львові, Києві й інших частинах України продовжували працювати над збереженням визначних архітектурних і мистецьких пам’яток. У Львові вони успішно налагодили стосунки з польськими й австрійськими університетами та провели низку спільних освітніх заходів і проектів зі збереження пам’яток, які відкрили для них нові ідеї, методи та технології. Кілька років тому, у відповідь на консерваційні потреби центрального Львова як об’єкту Світової спадщини ЮНЕСКО, а також Історико-архітектурного заповідника у м. Жовква, історичного центру міста XVII ст., проф. Бевз заснував дипломну програму з консервації кам’яних пам’яток. Нещодавнє додавання дерев’яних церков у Карпатах до переліку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, в якому проф. Бевз відіграв провідну роль, посприяло міжнародному визнанню неймовірного багатства української архітектури та мистецтва, а також значних консерваційних потреб. Більшість із перелічених дерев’яних церков, побудованих у XVI-XVIII ст., потребують консервації дерева. Інтер’єри цілої низки цих церков містять визначні різьблені іконостаси, ікони та фрески кількасотрічної давності, всі потребують реставрації та консервації. Для того, щоб зберегти ці та близько 2 тис. інших дерев’яних церков, які ще існують в Україні, як і безцінні колекції в архівах національних музеїв, потрібно підготувати нове покоління консерваторів, ознайомлених із новітніми методами консервації, матеріалами та технологіями, а також створити належно устатковані приміщення для проведення цих робіт. Цей процес вимагатиме міжнародної підтримки та співпраці.

Церква Святого Духу, 1502 р. (с. Потелич Львівської обл.) — найстаріша дерев’яна церква в Україні, належить до Світової спадщини ЮНЕСКО

У ході свого візиту до США Микола Бевз та Мар’яна Каплинська сподіваються заручитися саме цими необхідними знаннями, підтримкою та співпрацею. Наукове товариство ім. Шевченка в США, Фундація родини Воскобійник і приватний жертводавець надали щедру ґрантову підтримку для сприяння цьому процесу. Консерватор меблів Юрій Янчишин із Нью-Йорка (http://periodfurnitureconservation.com) та історик архітектури, і фахівець із історичної консервації Мирон Стахів із Вудстоку (штат Коннектикут) організували цю навчальну програму для групи українських фахівців (Юрій Янчишин їде в Україну цієї осені в рамках ґрантової програми стипендії Фулбрайта, щоб викладати у Львові теорію та методи сучасної консервації). Названа група осіб відвідає низку центрів історичного збереження та консервації й академічних програм у різних закладах — Музей мистецтва у Бостоні, Музей Пібоді в м. Салем (штат Масачусетс), Метрополітен-музей у Нью-Йорку, Програму консервації мистецтва Нью-Йоркського університету, Програму історичного збереження Колумбійського університету, Програму історичного збереження, Центр консервації архітектури та Лабораторію консервації Музею антропології та археології Пенсільванського університету, Вінтертурську програму консервації мистецтва та Центр історичної архітектури та дизайну при Делаверському університеті, а також лабораторії консервації Смітсонівського інституту у м. Вашинґтон.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply