Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

День союзянки відбувся в Нью-Джерзі

Автор:

|

Квітень 18, 2013

|

Рубрика:

День союзянки відбувся в Нью-Джерзі

У Виппані, в Українському американскому культурному центрі Нью-Джерзі 14 квітня округи Нью-Джерзі Союзу українок Америки (СУА) улаштувала свято — День союзянки, участь у якому взяла численна громада. У залі було встановлено столи із частуванням для гостей. При вході розгорнув свій інформаційний стіл Український національний музей Нью-Йорка, а його представники Роксоляна Мисило, Соня Дубас і Марійка Романцьо розповідали про діяльність цієї установи, запрошували прибулих на свято до членства в музеї.

СУА 2015 року відзначатиме своє 90-річчя. Коли Україна після аґресії російських більшовиків утратила незалежність, Міжнародна рада жінок 1925 року виключила зі свого складу Національну раду жінок України через відсутність на мапі світу української держави. Тоді жіноцтво Нью-Йорка в червні 1925-го заснувало СУА. Тепер організації українських жінок утворилися в низці країні, зокрема в Україні. У США в складі СУА діють численні округи й відділи, а сам СУА з 1952 року представлений у Національній раді жінок США, яку 1992-го вперше в історії ради очолила українка Ірина Куровицька.
Багато добрих справ є в доробку СУА. Передовсім, СУА постійно інформував світ про стан життя в поневоленій Україні, про долю її жіноцтва. А також надавав допомогу різними можливими шляхами. СУА став засновником музею в Нью-Йорку, із 1944-го видає свій часопис «Наше життя».
Свято у Виппані відкрила Оксана Дац, голова округи СУА в Нью-Джерзі, яка представила почесних гостей, зокрема почесного голову СУА Анну Кравчук, голову СУА Мар’яну Заяць, почесну членкиню СУА Ольгу Тритяк, почесного голову округи СУА в Нью-Джерзі Ольгу Гуцул, директора корпорації «Міст» Наталю Брандафі, яка на святі також виступала в танцювальному ансамблі «Надія».
Слово було надане Мар’яні Заяць, котра, вітаючи присутніх, розповіла про новини із життя СУА, прочитала подячного листа від однієї родини в Україні, якій допомогли союзянки, і повідомила про заснування двох нових відділів — 131-го й 134-го – і представила голів цих відділів Мар’яну Лівшу та Христину Бравн.
У залі було представлено численні інформації про діяльність відділів СУА. Зокрема, 86-й відділ імені Олени Теліги в Ньюарку продемонстрував численні матеріали з минулого, які нагадували про літературні вечори Ліни Костенко й Анни Дущак, котра з 16-річного віку була прикута до ліжка‚ організував презентацію книжок Наталії Буняк і Любомири Бойко, концерти до 150-річчя Івана Франка та 100-ліття Олени Теліги, різдвяні базари, перегляди фільмів, доповіді істориків, інші імпрези.
Свято вели Оксана Петрина та Софія Шілдс, які надали головам низки відділів змогу розповісти про життя цих жіночих груп. Виступили Єлизавета Буняк із 75-го відділу, Мирослава Граб із 86-го відділу, Мар’яна Лівша, а Оксана Констанкевич зі 133-го відділу заспівала разом із членкинями цього відділу пісню «У полі калина».
Анна Кравчук представила у своїй промові здобутки 88-го відділу із Центрального Нью-Джерзі, який вважає своєю місією поширення інформації про Україну в американському світі й успішно здійснює цю програму в бібліотеках і наших публічних установах. Основні теми — історія Голодомору-Ґеноциду 1932-1933 рр. в Україні, торгівля жінками‚ а також культура українського народу.
Важливою справою стала стипендійна акція, яку загалом у СУА очолює голова Стипендійної комісії Марія Полянська. Стипендіатами СУА стали студенти з України, Бразилії й Арґентини. А щойно до них приєдналися учні заснованої в Римі української школи, де вчаться діти українок-заробітчанок, котрим уряд Італії дозволив привезти своїх дітей. Із нового навчального року вони отримуватимуть стипендії СУА. Анна Кравчук закликала гостей свята приєднуватися до стипендійної програми та повідомила, що річні стипендії становлять $110-130. Також вона привітала присутніх від організації «Українські американські ветерани», яку вона очолює як ветеран американського війська.
Ще в перші роки СУА надавав стипендії не тільки своїм членкиням у США, а також в Україні та Польщі, але уряд СРСР заборонив таку допомогу, і вона була відновлена після Другої світової війни спершу для допомоги українцям Південної Америки, а після 1991 року — України. Згодом ця акція поширилася на 17 країн, у яких проживають українці. Лише за 1967-2007 рр. було надано 20 тис. стипендій на суму понад $4.000.000.
Іванка Олесницька розповіла про допомогу союзянок інтернатові для людей старшого віку й інвалідів у Тиврові Вінницької області, показала прозірки про таку діяльність і фільм про інтернат «З любов’ю до людей». У цьому інтернаті проживає 250 осіб, 175 із яких – прикуті до ліжок. Їх обслуговують 187 працівників, зокрема четверо лікарів і 14 медичних сестер. Допомога союзянок охоплює численні напрями, але особливо цінним для мешканців інтернату було дарування інвалідних візків і рухомих скутерів, терапевтичного обладнання, білизни, а також передплата тижневика «Свобода». Із прозірок було видно, що інтернат особливо потребує пральних машин і сушарок, тому що дві діючі пральки ще давніх радянських часів надаються хіба що для експозиції в музеї.
Про дружні контакти із жіночими організаціями в Запоріжжі та Коломиї розповіла Оксана Кузишин з 65-го відділу СУА в Нью-Брансвіку. Цей відділ тепер налічує 14 членкинь і проводить багато заходів у місцевих організаціях.
Про Український національний музей у Нью-Йорку розказала Роксоляна Мисило й показала фільм про його виставки в музеї. Вона, зокрема, сказала: «Музей заснував 1976 року СУА в скромних умовах, щоби зберегти українську культуру для наступних поколінь і познайомити з нею американську громадськість. Ця ініціатива СУА завершилася збудуванням сучасного музею на Шостій вулиці Нью-Йорка. Заклад діє завдяки щедрій підтримці меценатів і СУА. який має в музеї контрольний голос, посідаючи 51 % у Раді покровителів. Кожен відділ СУА за статутом робить щорічні внески на утримання музею й має право голосу на його річних зборах. До спільноти музею може вступити кожна членкиня СУА — щорічний внесок становить $75 для родини, $40 – для особи, $15 – для сеньйорів. Члени музею можуть безкоштовно відвідувати його ґалереї, отримуватимуть запрошення на виставки, презентації й тури, мають нижчу плату на відвідини майстер-класів, семінарів, кінопоказів, десятивідсоткову знижку на придбання пам’яток у крамниці музею й електронним способом.
Роксоляна Мисило згадала про сумний випадок, коли була викинута на сміття цінна колекція померлих збирачів українського мистецтва, і закликала пильнувати, щоби такі збірки потрапляли до музею. Вона також розповіла про наступні виставки й імпрези в музеї.
Після представлення відділів почалася мистецька програма, яку підготувала Оля Петрончак. У ній свою майстерність продемонстрували танцювальні гурти відомих хореографів: «Барвінок» Григорія Момота з Бавнд-Бруку та Надії Лемеги — «Надія», «Веселка» та «Червона калина» з Перт-Амбою і Джерзі-ситі. Надія Лемега відкрила програму танцем «Волинські візерунки», який був прем’єрою ансамблю «Надія», створеного п’ять років тому. Співали дуетом про Карпати Анастасія Каспрук (був також її сольний виступ) і Юлія Вознюк. Незмінною учасницею концертів є юна солістка й танцюристка Вероніка Наливайко (вона танцює в гурті «Барвінок»).
Головним номером чарівного тріо Олі Стащишин, Галі Жукевич і Віри Нестерівської в музичним супроводом на фортепіано Марії Цимбали була пісня Володимира Івасюка «Шумить пшениця, як Дунай», котру він написав спеціально для львівського тріо, у якому співала Оля Стащишин.
Очікуване захоплення викликав спів оперного соліста, заслуженого артиста України Олега Чмира, який виконав низку ліричних‚ жартівливих і патріотичних пісень, але вершиною успіху концерту був його дует із восьмирічною ученицею Анжеліною Дац, коли вони заспівали «Чорнобривці». Цей незвичайний дует знову вийшов на сцену разом з усіма учасниками концерту в його фіналі, щоби заспівати прощальне вітання учасникам свята. А перед фіналом був серед зали ще й запальний «Гопак» учнів Григорія Момота з багатьма виходами танцюристів різного віку та складними фігурами.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply