Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Брат — братові

Автор:

|

Жовтень 03, 2013

|

Рубрика:

Брат — братові

Із травня по серпень ц. р. Злучений український американський допомоговий комітет (ЗУАДК) відправив шість 40-футових контейнерів, заповнених медичним обладнанням і меблями на адресу реабілітаційного центру «Карітас» у Дрогобичі («Назарет» і «Наша хата») і в чотири лікарні: Тиврівську центральну районну лікарню, Підволочиську центральну районну лікарню, Тлумацьку центральну районну лікарню та Миколаївську комунальну районну лікарню. Повна вартість вантажу — 804 тис. USD. Три контейнери вже розмитнено.

2012 року ЗУАДК отримав ґрант Limited Excess Property (LEPP) від USAID. У межах цього ґранту залишене майно уряду США може бути одержане на суму до 1 млн USD щороку протягом двох років. Ґрант ЗУАДК був наданий, аби допомогти обладнати п’ять установ в Україні.
На жаль, Україна має дуже серйозні проблеми з алкоголізмом і якістю реабілітаційних послуг, які пропонує держава. Останні виявилися неефективними. 2004-го «Карітас Дрогобич» заснував реабілітаційний центр «Назарет», що надає послуги соціально незахищеним особам — алкоголікам, наркоманам і ВІЛ-інфікованим особам. 2009 року «Карітас Дрогобич» відкрив «Нашу хату» як захист для випускників «Назарету» й для підготовки їх до повернення в суспільство. У січні 2010-го Синод єпископів Української греко-католицької церкви визнав «Назарет» моделлю для створення в Україні мережі реабілітаційних центрів для жертв алкоголізму та наркоманії.
Діяльність «Назарету» включає в себе психологічні індивідуальні та групові терапії для алкоголіків і наркоманів. Терапія містить програму «Дванадцять кроків «анонімних алкоголіків» і «анонімних наркоманів». Починаючи з 2004 року більш ніж 650 осіб пройшло через цю програму. Центр може обслуговувати 50 пацієнтів (30 – у «Назареті», 20 — у «Нашій хаті»).
Перебування в «Назареті» й лікування там є безкоштовним для учасників. Фінансується програма приватними жертводавцями та державними обласними дотаціями. Центр вимагає, щоб учасники програми «Назарету» допомагали в утриманні будинків і займалися сільським господарством, що становить головну частину їхнього харчування. Ця робота учасників не тільки надає економічну підтримку (особливо харчування), а й дає їм упевненість, практичні знання та готує їх до подальшої інтеґрації в суспільство.
Ця дуже успішна програма має потенціал обслугoвувати ще більше число потребуючих, але центру потрібні будівельні матеріали для ремонту, меблі та господарські знаряддя. Програма довела свою стійкість і цінність і має бути підтримана як взірець для подібних реабілітаційних центрів в Україні. USAID погодився та прийняв звіт ЗУАДК про роботу й потреби «Назрету» при «Карітас Дрогобич» і згаданих лікарень.
2011 року було закрито головний військовий медичний центр США, лікарню Walter Reed у Вашинґтоні. ЗУАДК разом з іншими неурядовими організаціями (NGO), які одержали цей ґрант, мав право вибрати собі меблі й приладдя, що залишилося. Серед речей, отриманих ЗУАДК для висилки в Україну, був нержавіючий залізний кухонний комплект, меблі, набір для гімнастичної зали, матраци, тумбочки, шафи, дивани, столи та стільці, два повних комплекти для дослідження трупів у моргу, операційні освітлювальні прилади, реабілітаційне обладнання, а також безліч інших корисних предметів.
Сортування обладнання з 9500-кімнатної лікарні вимагало сотні годин праці добровольців. Дещо потребувало платних фахівців для демонтажу та професійної підготовки й пакування для транспортування. Це був справді великий проект ЗУАДК у нинішні часи, за виконання якого відповідала канцелярія в особі Мотрі Вотерс і Юрія Наконечного. Рада директорів щиро дякує п. Вотерс і п. Наконечному за їхню позаканцелярійну працю, а також таким добровольцям за їхній внесок у цей проект, як: Юрій Волошин (член Ради директорів), Аланя Вотерс, Давид Вотерс, Анна-Марія Ґоґоніат, Браєн Голуй, полк. Бернард ДеКониґ, Соня Окрух-ДеКониґ, Тетяна ДеКониґ, Кен Дінз, Юрій Дідула, Стефан Дубенко, Нестор Зарічний (член Ради директорів), Марк Захарчик, Лев Іваськів (член Ради директорів), Михайло Ковалисько, Лариса Кий (голова Ради директорів), Мирослав Кий, Юстин Майлер, Максим Олаг, Тамара Патриляк, Оксана Романик, Данило Швабюк, Іван Яворський і Стефан Яремчук. Більшість із цих людей приїжджала з північно-східної Філадельфії, бо місцевих добровольців було мало, а робота мала бути виконана протягом робочого дня.
Персонал лікарні теж нам дуже допоміг. ЗУАДК також складає сердечну подяку послові Олександрові Моцикові та першому секретареві Оресті Старак за їхню допомогу в підготовці необхідних документів для звільнення від мита цього гуманітарного вантажу.
Багато витрат було пов’язано із цим проектом. Три контейнери були надіслані за рахунок другого ґранту від Counterpart International, а три – оплачено ЗУАДК. Пакувальні матеріали, демонтаж і експертне упакування також були дорогими й мусять бути оплачені. Якщо ви бажаєте допомогти покрити деякі з цих витрат, будь ласка, вишліть ваші пожертви (звільнені від податку) із позначкою LEPP Grant, на адресу: UUARC, 1206 Cottman Ave., Philadelphia, PA 19111.
Лариса Кий, фото Мотрі Вотерс

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply