Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 16, 2019

Благодійним обідом відзначили 50-річчя УКУ

Автор:

|

Листопад 07, 2013

|

Рубрика:

Благодійним обідом відзначили 50-річчя УКУ

У Народному домі Нью-Йорка 3 листопада відбувся святковий благодійний обід із нагоди 50-річчя Українського католицького університету (УКУ) і десятиліття фундації «Приятелі УКУ метрополії Нью-Йорка». На свято було запрошено ректора УКУ о. д-ра Богдана Праха та віце-ректораіз питань призначення й місії УКУ Мирослава Мариновича. У залі зібралося близько 150 гостей. Були владики Павло Хомницький і Василь Лостен, настоятель церкви Св. Юра в Нью-Йорку о. Бернард Панчук, інші священики, віце-консул України в Нью-Йорку Костянтин Ворона, провідники низки українських фінансових установ і громадських організацій. 

Фундація «Приятелі УКУ метрополії Нью-Йорка» виникла в листопаді 2004 року з ініціативи Миколи Галіва, активного діяча патріархального руху та редактора часопису «Патріархат». Тоді ж відбувся перший благодійний обід, учасники якого пожертвували на УКУ майже $242.000. М. Галів гадав, що на цьому діяльність комітету скінчилася, але життя вимагало подальшої допомоги університетові, і комітет продовжив діяльність, а обіди стали щорічними. Тепер внесок комітету в розвиток УКУ сягнув $3.5000.000. М. Галів передав головування в комітеті Андрієві Ленцикові, але залишився активним членом проводу.
Благодійний обід відкрив Андрій Ленцик, який і надалі був ведучим програми. Молитву виголосив владика Павло Хомницький. Опісля слово взяв М. Галів, який розповів історію постання УКУ, комітету його приятелів, згадав про благословення Папи Івана Павла ІІ і його дар на університет, подякував численним жертводавцям минулих років, а також зачитав вітального листа від кардинала Любомира Гузара.
Олександер Кузьма, голова Української католицької освітньої фундації, у своїй промові представив фільм Петра Дідули «Великого бажайте!» і нагадав про дивовижне відродження УГКЦ. Стрічка розповіла про сучасний стан УКУ у Львові.
Під час благодійного обіду з екрану пролунали привітальні звернення патріарха УГКЦ Святослава (Шевчука) і президента УКУ єпископа Бориса Ґудзяка, котрий запросив учасників вечора до Львова, Києва та Парижа, зокрема на відзначення 80-річчя Голодомору, що відбудеться 17 листопада в соборі Паризької Богоматері.
Андрій Ленцик представив промовців о. Богдана Праха та Мирослава Мариновича. Ректор УКУ народився 1960 року в Польщі, навчався в Люблінському католицькому університеті, а докторський ступінь здобув теж у Любліні, в Університеті імені Марії Склодовської-Кюрі. Служив у парафіях Польщі, США й України, потім очолив у Львові духовну семінарію Св. Духа, звідки перейшов до адміністрації УКУ й цьогоріч очолив університет.
Мирослав Маринович народився 1949 року на Львівщині, де його дід був священиком. Закінчив у Львові політехнічний інститут, працював на заводі «Позитрон», потім служив у війську в Росії, а далі оселився в Києві, де долучився до правозахисного руху, був серед засновників Української гельсінкської групи. Засуджений 1977-го до семи років ув’язнення й п’яти років заслання. Після повернення з неволі працював у Дрогобичі, на нафтопереробному заводі, став засновником першої в СРСР групи «Міжнародна амністія». Обидва львівських гостя видало низку власних наукових монографій.
У своїй промові п. Маринович говорив про руйнівну спадщину комунізму, якої й досі не позбулися українці, закликав жити за гаслом кардинала Любомира Гузара: «Зростати у свободі». Він наголосив, що в нас немає змоги очікувати чогось кращого, треба самим братися до праці та зміцнювати відповідальність кожного за долю народу і держави. Саме на це спрямована діяльність УКУ, у цьому полягає його історична місія. 28 серпня 2012 року на відкритті колегіуму тодішній ректор УКУ о. Борис Гудзяк сказав: «Ми бачимо, як важко людям подивитися у вічі одне одному. Усі бояться. Люди бояться влади, влада — людей, а ми боїмося одне одного. Усюди бракує духу служіння. Страх панує в наших стосунках. Цей колегіум, який ми відкрили, покликаний долати невіру та непевність між людьми. Це – наша спроба відповісти на розчарування людини, творячи виховне середовище, що визнає та розвиває людську гідність, таланти й дає певність відчути, що «Я можу!»
Богдан Прах розповів про новини в житті УКУ, зокрема про розбудову університетського містечка, котре органічно вписалося в контури Львова й стало його окрасою. Розповідь супроводжували прозірки на екрані, що показали новий колегіум, у якому разом живуть студенти, викладачі. адміністратори, куратори. Має постати також академічний корпус, головний університетський храм і бібліотечно-інформаційний корпус. У цих будівлях здійснюється три практики духовного життя: свідчення, служіння та спілкування.
Ректор зазначив, що в УКУ молодь виховують на засадах чистоти життя, без корупції, хабарництва, у християнському менталітеті. Він зупинився на проектах УКУ, перспективах розвитку, постійному оновленні, розповів про нові програми бізнес-школи, богословської етики.
Маріянна Заяць, голова Союзу українок Америки (СУА), схвально відгукнулася про жіночі студії в УКУ, привітала гостей і передала їм чек на $10.000 — дар від СУА. О. Кузьма підбив підсумки вечора та подякував добродіям, які склали пожертви на УКУ, адже у бюджеті університету пожертви з США та Канади перевищують третину всіх надходжень. Ще чверть приносять пожертви українців Європи. П’яту частину дає Україна. Про те, хто саме та скільки подарував УКУ під час обіду, стало відомо з інформаційного виступу Миколи Галіва. Загалом того вечора скарбничка УКУ поповнилася понад $150.000.
Наступний благодійний бенкет вирішено провести 10 листопада в Чикаґо. Обід закінчив молитвою єпископ-емерит Василь Лостен.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...