Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 19, 2018

25-річчя ТУМ у США

Автор:

|

Травень 07, 2015

|

Рубрика:

25-річчя ТУМ у США
Зустріч членів ТУМ на Флориді, квітень 2015-го

Зустріч членів ТУМ на Флориді, квітень 2015-го

На пікніку-зустрічі Товариства української мови (ТУМ) у південно-західній частині Флориди нещодавно зібралися активні члени товариства, щоби почути про працю обласних «Просвіт» в Україні в цей тяжкий і бурхливий для неї час. Також було згадано про працю ТУМ упродовж 25 років, позаяк його було засновано в Чикаґо в березні 1990-го.
А поштовхом до цього стала новина, що в Україні в лютому 1989 року з метою захисту української мови було засноване Товариство української мови ім. Т. Шевченка, яке очолив відомий письменник Дмитро Павличко. Згодом ТУМ в Україні було перейменоване на Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Шевченка, а ТУМ у США залишило свою первісну назву. Перша управа ТУМ-Чикаґо була обрана в такому складі: голова — Віра Боднарук, заступник голови — Оксана Мурська, секретар — Дмитро Грушецький, скарбник — Олександра Кочман, організаційний референт — Галина Грушецька, члени управи — Марія Боднарук, Віра Трощук і Люба Калін.
Аби мати краще уявлення про потреби в Україні, проф. Віра Боднарук, голова ТУМ-США, і д-р Богдан Боднарук, організаційний референт, здійснили вісім подорожей в Україну і відвідали майже всі обласні «Просвіти», вищі навчальні заклади – «Києво-Могилянська академія», «Острозька академія», Львівський національний університет ім. І. Франка, а також Українську школу в Ялті (Крим).
На початку 1990-х рр. в Україні була велика потреба в українських книжках, журналах та часописах, виданих в діаспорі, тому що вони були заборонені в радянські часи. Станом на сьогодні, в Україну було надіслано 1 035 пачок української літератури, близько 155,815 одиниць вартістю $1,459,450 (оплата за пересилку — $74,450). Ці книжки були передані до шкіл, до читалень «Просвіти», до бібліотек університетів. Також було переказано гроші на комп’ютери для шкіл в Україні та для української громади в Татарстані.
На початку 2000 року виникла велика потреба допомогти друкувати українські книжки та журнали в різних куточках України для шкільної молоді та просвітян. ТУМ-США зібрало і переслало на видавничу працю обласних «Просвіт» $206,500. За сприяння ТУМ було надруковано 220 книжок. Щорічна фінансова поміч на видання журналів і часописів надається і зараз.
Десять останніх років ТУМ надає стипендії здібним студентам із незаможних родин, котрі будуть студіювати україністику чи інші галузі знань в українських вишах — «Києво-Могилянській академії», «Острозькій академії», Університеті ім. Петра Могили в Миколаєві, Харківському національному університеті, Львівському національному університеті та Київському національному університеті. Було переказано $48,000 на стипендії для 122 студентів. Між ними є воїни, котрі захищають цілість України на сході, а дехто працює в державних установах, щоб зміцнити демократичні принципи в державі.
Наше товариство також підтримує колишніх політв’язнів через «Смолоскип» у Києві, а останнім часом пересилаємо допомогу воїнам України та їхнім родинам, котрі постраждали на сході України (включно з допомогою для Володимира Семистяги, голови «Просвіти» в Луганську, котрого терористи катували в тюрмі). Крім того, намагаємося вплинути на уряд США, щоби Україні було надано військову допомогу. Багато американських сенаторів і конґресменів підтримує Україну в її намаганні стати демократичною державою.
Про працю ТУМ-США було видано книжку «Мости в Україну» (Донецьк, 2005) за редакцією д-ра Володимира Білецького, голови Українського культурологічного центру. Друге, доповнене, видання книжки вийшло в Донецьку 2013-го.
Пресова референтура ТУМ-США, світлина — Богдана Боднарука

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...