Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 20, 2021

Українці в Канаді протестували проти знищення української мови

Автор:

|

Липень 26, 2012

|

Рубрика:

Українці в Канаді протестували проти знищення української мови

Незважаючи на робочий день, спеку й літні відпустки акція протесту проти прийняття мовного закону в Торонто стала чи не наймасовішою серед схожих заходів у діаспорі. Поясненням цього є те, що організації — члени Конференції українських державницьких організацій Канади (КУДОК), які є й членами Конґресу українців Канади (КУК), уважаються добре організованими й активними.

Акція протесту відбулася біля Генерального консульства України в Торонто 18 липня ц. р. Мітинґ, організований КУДОК, зібрав близько 700 людей (згідно з інформацією торонтської поліції). На акцію прибули мешканці Торонто, Ошави, Міссісаґи, Гамільтона, Оквіла й інших міст провінції Онтаріо. Декотрі з них приїхали спеціально орендованими автобусами.

Українські канадці зібралися разом, щоби висловити свою підтримку громадянам України, які виступають проти авторитарного режиму та порушення демократичних свобод в Україні, а також рішучу вимогу зберегти українську мову як єдину державну в Україні та покласти край московським імперіалістичним проектам в українській державі.

Гасла, які розгорнули учасники акції, промовисто ілюстрували рішучість українців у відстоюванні рідної мови: «Наша пісня, наша дума не вмре, не загине!», «Займіться ділом, а не «язиком»!», «Моя мова — Українська!», «Геть окупантів з України!», «Я люблю Україну! Не розбивай моє серце!», «Одна мова — одна держава», «Немає мови — немає держави».

Акцію розпочав Борис Потапенко, виконавчий директор Ліґи українців Канади (ЛУК). Привітавши присутніх і подякувавши їм за масову підтримку, він передав слово молодим людям, активним членам КУДОК, і доручив їм ведення маніфестації. Ведучі мітинґу Надія Ґерелюк і Марко Дячун, провідні члени ЛУК і СУМ, подякували складовим організаціям КУДОК: Лізі українців Канади, Лізі українок Канади, Спілці української молоді (СУМ) у Канаді, Товариству колишніх вояків УПА, видавництву «Гомін України» — за те, що вони організували таку акцію й тим дали українцям у Канаді змогу висловити підтримку своїм побратимам — борцям за мову в Україні.

«Рідна мова дається народові Богом, чужа — людьми, її приносять на вістрях ворожих списів. Український народ на рідній землі й долею розкиданий по цілому світові підноситься в обороні Богом даної мови, яка була омита кров’ю патріотів», — сказали ведучі та запросили всіх до спільної молитви, яку очолив о. Богдан Сенцьо, настоятель української православної катедри Святого Володимира.

Орест Стеців, голова Крайової управи ЛУК і речник КУДОК, зачитав заяву президентів Північноамериканських організацій, що входять до Світової конференції українських державницьких організацій, і заяву-петицію з приводу Закону «Про засади державної мовної політики».

Учасники КУДО Канади й Америки виголосили рішучий протест проти прийняття згадуваного закону, висловили свою солідарність із Всеукраїнським комітетом на захист української мови та закликали українців на Батьківщині й у діаспорі об’єднатися й захистити рідну мову. Заяву вже підписало більш ніж 2 тис. людей на веб-сторінці ЛУК. Пан Стеців повідомив, що присутні на мітинґу також можуть поставити свої підписи під текстом заяви й так долучитися до загальносвітового протесту проти утисків української мови.

«Геть окупантів з України!» — такими вигуками підтримали присутні вимогу авторів заяви депортувати аґентів ворожої московської «п’ятої колони» за межі України. «Жодна країна світу не дозволила би нікому зневажати, принижувати, визнавати другорядною свою мову», — сказала у своєму виступі Оляна Ґрод, голова Крайової управи СУМ у Канаді, і висловила глибоке обурення ухваленням дискримінаційного мовного закону та солідарність із молоддю в Україні, яка протистоїть спробам на державному рівні зневажити українську мову.

Христина Бідяк, колишня голова Крайової управи Ліґи українок Канади, яка також представляла одного з двох головних фінансових спонсорів акції протесту — кредитову спілку «Будучність», — зачитала лист-звернення до українців Канади авторства відомого українського письменника, лауреата народної Шевченківської премії Василя Шкляра, який також є одним із засновників Всеукраїнського комітету на захист української мови.

Торонтський відділ Конґресу українців Канади (КУК) підтримав акцію КУДОК. Його голова Оксана Рева зачитала заяву КУК із приводу прийняття українофобського антиконституційного мовного закону, що, за її словами, продемонструвало всю підступність і цинізм провладних сил в Україні. Пані Рева закликала українські організації активізувати свої зусилля для розвитку молодіжних і освітньо-виховних зв’язків з українським суспільством: «Захистімо свою українськість, свою мову, свою культуру. Розвиваймо українське в нашому щоденному житті — удома, у сім’ї, серед друзів, в організаціях, у наших стосунках із людьми в Україні. Це зробить нас сильнішими по всьому світу».

Орест Закидальський, голова Комітету спостерігачів КУК/КУФ, розповів присутнім про місію спостерігачів на майбутніх виборах до Верховної Ради України й закликав небайдужих людей долучитися до неї, ставши спостерігачем від Канади.

Спробою ввести Україну в передвиборчий хаос назвала прийняття мовного закону Колесниченка—Ківалова Христина Чолій, яка виступала від імені Союзу українського студентства Канади. Вона озвучила думку, що влада в Україні має бути притягнута до відповідальності за непошану до верховенства Конституції та законів.

Роман Галущак, представник громадської організації «Четверта хвиля», привітав присутніх від імені голови організації Анни Кісіль і доніс до мітинґувальників інформацію про загрозливий стан видавництва книжок і засобів масової інформації українською мовою в Україні. На його думку, висновок із наведених даних — очевидний: в Україні захисту потребує українська мова, а правляча Партія реґіонів «намагається зробити те, чого не зробив російський царат за сотні років» — знищити українську мову та розколоти суспільство в Україні.

Від імені Канадської групи за демократію в Україні виступив її речник Володимир Держко. Він попросив не припиняти боротьби й акцій протестів, а також активно використовувати соціальні мережі в Інтернеті для обміну інформацією та підтримки зв’язку між українцями й симпатиками України в усьому світі. Підтримати акцію протесту прийшов відомий громадський діяч і меценат Борис Вжесневський, який долучив свій голос до загальносвітового протесту проти нищення та зневаження української мови.

Рішучі й гнівні заяви з трибуни мітинґу змінювалися чудовими піснями та декламаціями, під час яких ще й ще раз можна було почути та відчути, якою гарною є наша рідна українська мова, потішитися, що молоде покоління українців навіть на далекій від України землі трепетно береже свою культуру, розвиває та вдосконалює свої знання, продовжує традиції. Поезія Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Катерини Сторожук-Андрощук і інших авторів прозвучала у виконанні учнів і випускників Рідної школи української спадщини імені Юрія Липи — Юлії Новосад, Ольги Соколик і Анастасії Соколик.

Дует сестер Соломії й Іванки Сало зачарував усіх ліричними українськими піснями. Зі захопленням громада зустріла своїх улюбленців — молодіжний ансамбль «Пролісок» осередку СУМ Етобіко, який заполонив присутніх чудовим співом і переливами багатоголосся. І дует, і співочий ансамбль завдячують своєю майстерністю й популярністю мистецькому керівникові та дириґентові Олесі Коник і музичному супроводу Михайла Романюка. Улюблену багатьма пісню з репертуару гурту «Мандри» «Не спи, моя рідна земля» у супроводі гітари виконали брати Андрій та Марко Кобеляки.

Надзвичайно емоційним і надихаючим був виступ Наді Козак, членкині Ліґи українок Канади з Ошави. Знана й шанована поетеса п. Козак прочитала один зі своїх віршів — патріотичну поезію «Боже наш». Над майданом перед Генконсульством України в Торонто прозвучав голос на підтримку тих, хто на знак протесту проти нищення української мови оголосив голодування біля Українського дому в Києві. Людей, які зі самозреченням захищають право українців на рідну мову, можемо вважати новітніми героями України. Заяву Комітету голодувальників зачитала Надя Ґерелюк.

А далі ведучі запросили всіх до завершальної молитви, яку провів о. Йосиф Жила, парох собору Покрови Пресвятої Богородиці (УГКЦ). Співак Дмитро Білан і ансамбль «Пролісок» виконали духовний славень України «Боже великий, єдиний». Завершивси мітинґ спільним виконанням Національного Гімну України.

Слід зазначити, що акція протесту не була би такою успішною, якби не допомога представника української книгарні «Буква» Юрія Куся та його брата Богдана. Богдан і Юрій Кусі на умовах благодійності забезпечили озвучення маніфестації та надали у безкоштовне користування технічне обладнання. Щирі слова вдячності від імені організаторів пролунали на їхню адресу, а ще — на адресу Андрія Мовчана за технічний супровід і допомогу в проведенні акції.

Спекотного липневого вечора в канадському меґаполісі Торонто раз у раз лунали заклики: «Наша мова — українська!», «Слава Україні!» і відлунювало десь аж з-понад хмарочосів у «даунтауні»: «Героям слава!». Маніфестація в Торонто стала ще одним виявом нескореності українського волелюбного духу і єдності світового українства з побратимами в Україні, які на 21-му році незалежності України продовжують боротися за свободу українського народу.

Борітеся — поборете!

Вам Бог помагає.

За вас правда,

за вас слава

І воля святая.

Цю настанову дав нам Тарас Шевченко — найґеніальніший син України на всі віки та покоління. Тому борімося й вірмо, що скоро

…на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син і буде мати,

І будуть люди на землі.

Оксана Соколик

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply