Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 18, 2019

Звітує Міжнародна місія спостерігачів за парламентськими виборами в Україні 28 жовтня 2012 року

Автор:

|

Листопад 01, 2012

|

Рубрика:

Звітує Міжнародна місія спостерігачів за парламентськими виборами в Україні 28 жовтня 2012 року

Місія спостерігачів Світового конґресу українців (СКУ) є найбільшою з місій, яка, не отримуючи жодного урядового фінансування, здійснювала спостереження за парламентськими виборами в Україні 28 жовтня ц. р. Кількість спостерігачів налічує понад 250 осіб, котрі приїхали з 20 країн світу (включно з представниками Українського конґресового комітету Америки, що є членом СКУ). Метою місії є оцінка як передвиборної ситуації, так і процесу проведення виборів. На основі спостережень довготермінової місії, що розпочала свою роботу в середині липня 2012-го, СКУ постановив скерувати численну місію короткотермінового спостереження.

Місія робить висновки, ґрунтуючись на прямому спостереженні довготермінової місії, а також зустрічей із посадовцями державних установ, адміністраторами виборів, представниками політичних партій, засобів масової інформації (ЗМІ), громадських організацій і міжнародної спільноти.
Протягом виборчої кампанії було опубліковано шість звітів на такі теми: «Порушення в утворенні виборчих округів в Україні»; «Свобода засобів масової інформації напередодні офіційного старту передвиборної кампанії»; «Фінансування виборів в Україні»; «Свобода ЗМІ в Україні»; «Центральна виборча комісія»; «Проведення виборчої кампанії».
Місія здійснила аналіз перебігу як передвиборної кампанії, так і самих виборів на основі міжнародних зобов’язань України щодо демократії, верховенства права, свободи слова та проведення чесних і справедливих виборів.
Для належної оцінки того, чи вибори продемонстрували волевиявлення народу України, місія проаналізувала весь їх процес згідно з міжнародними стандартами, що включають загальне й рівне виборче право, міцну правову основу, рівноправність усіх кандидатів у кампанії, неупереджене та прозоре адміністрування виборів; процес волевиявлення, вільний від тиску й примусу; незалежні ЗМІ та збалансоване висвітлення новин, здатність усувати порушення виборчих прав, а також забезпечення вільного від маніпуляцій виборчого процесу.
Україна проводить вибори до Верховної Ради (ВРУ) що п’ять років на основі принципів загального та рівного виборчого права і таємного голосування. Реєстр українських виборців було вдосконалено з метою зробити його недоступним для підробок і актуальним. Виборча кампанія містила ознаки змагання у більшості питань між більшістю партій. Хоча існували суттєві перешкоди в роботі опозиції, усі партії проводили зібрання, популяризували свої погляди й мали доступ до ЗМІ тією чи іншою мірою.
І все ж у процесі проведення виборчої кампанії виявилися значні недоліки. Ці недоліки, безумовно, вплинули на волевиявлення, відтак, імовірно, можуть вплинути й на представництво партій у парламенті.
Тюремне ув’язнення низки основних провідників опозиції, зокрема лідерів Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, що були визнані міжнародними юристами, правозахисними організаціями та демократичними урядами за політично вмотивовані, уже від самого початку викликають великий сумнів щодо того, чи вибори можна вважати вільними й справедливими.
Тривожною тенденцією стало зменшення доступу до мас-медіа в Україні. Ця проблема загострювалася протягом виборчої кампанії. Позаяк уряд і його прихильники контролюють левову частку ЗМІ в Україні, висвітлення виборчого процесу проходило головним чином на користь уряду та проурядових політичних сил. Політична реклама кількох партій виходила в ефір під виглядом звичайних передач і становила більшу частину українського медіа-контенту.
Декілька з небагатьох незалежних ЗМІ зіштовхнулося зі значним тиском податкових і регулюючих органів, санкціонованих державою. Тільки після втручання української та міжнародної громадськості уряд відступив у одному з найвідоміших випадків тиску, де основним персонажем був телеканал ТVі. Внутрішній і міжнародний вплив також зупинив український парламент у справі ухвалення закону, що мав на меті легалізувати карну відповідальність за наклеп. Місцеві журналісти повідомили про зростаюче число переслідувань і нападів. Така ситуація є несумісна з вільним виявленням усіх думок у демократичному політичному процесі.
Відсутність прозорості в таких сферах, як фінансування виборчої кампанії, ефективний контроль витрат, залучення держслужбовців і державних ресурсів, пропонування грошей партіями та кандидатами з метою впливу на виборців, суперечить міжнародним стандартам у галузі фінансування виборів.
Незалежність і неупередженість Центральної виборчої комісії (ЦВК), що займають центральне місце в питанні довіри до результатів виборів, опинилися під сумнівом із низки причин:
* делімітація кордонів виборчих округів,
* відсутність відкритості та прозорості в ухваленні багатьох рішень ЦВК,
* дисбаланс у представленні основних політичних партій в окружних виборчих комісіях (ОВК) і дільничних виборчих комісіях (ДВК).
Понад 250 короткотермінових спостерігачів СКУ здійснювало моніторинг виборів у 12 областях України, а саме: у Черкаській, Чернівецькій, Дніпропетровській, Донецькій, Івано-Франківській, Харківській, Київській, Львівській, Одеській, Полтавській, Сумській, Запорізькій і в Криму. Представники СКУ також спостерігали за виборами в дипломатичних місіях по всьому світі.
Короткотермінові спостерігачі СКУ відвідали виборчі дільниці, зокрема у в’язницях, лікарнях, школах і вищих навчальних закладах, а також дільничні й окружні виборчі комісії, і тривалість перебування на різних дільницях відрізнялася залежно від ситуації.
У процесі спостереження за виборами та підрахунком голосів спостерігачі СКУ повідомили про деякі серйозні порушення, такі як дублювання виборчих скриньок, великий надлишок бюлетенів у співвідношенні зі зареєстрованими виборцями на деяких виборчих дільницях і дефіцит бюлетенів – на інших. Крім цього, було помічено істотні обмеження в здійсненні якісного моніторинґу спостерігачами СКУ на певних дільницях. У деяких випадках члени виборчих дільниць відмовлялися надати спостерігачам СКУ копії виборчих протоколів.
Крім того, короткотермінові спостерігачі виявили поважні організаційні недоліки, такі як затримка відкриття виборчих дільниць, недостатній захист таємниці голосування, нестача протоколів для звітування й неефективна система відеоспостереження. Ці порушення та недоліки, безумовно, вплинули на результат виборів, однак виявити міру їхньої дії в цей час буде важко. Попри зазначене вище, більшість виборців, схоже, змогла здійснити своє волевиявлення у день виборів.
Із точки зору результатів довготермінового та короткотермінового спостереження місії, на парламентських виборах 2012 року в Україні не було дотримано всіх міжнародних стандартів проведення демократичних виборів.
Попередні висновки було зроблено до завершення підрахунку голосів і оголошення попередніх та остаточних результатів виборів, судового розгляду можливих скарг і апеляцій. Місія СКУ оприлюднить остаточний звіт із пропозиціями для потенційних удосконалень після завершення процесу. Світовий конґрес українців дякує народу України за гостинність під час проведення моніторинґу Міжнародної місії спостерігачів.
Тамара Олексій, співголова місії
Павло Ґрод, співголова місії
Дерек Фрейзер, головний спостерігач

До слова
Під час парламентських виборів в Україні було дотримано далеко не всі демократичні й інші стандарти, повідомив Павло Ґрод, співголова місії Світового конгресу українців. «Місія оцінила парламентські вибори в Україні як такі, що не відповідали всім міжнародним стандартам проведення демократичних виборів», — заявив він. Зокрема, спостерігач згадав про такі порушення, як дублювання виборчих урн, дефіцит виборчих бюлетенів на окремих дільницях або значно більша їхня кількість, затримка відкриття виборчих дільниць, обмеження доступу до спостерігачів у багатьох випадках, неефективна система відеоспостереження.
За його словами, серед інших недоліків кампанії — ув’язнення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, а також відсутність прозорості у фінансуванні, використання адмінресурсу, підкуп виборців. «Такі судові процеси самі по собі викликають великі сумніви щодо того, чи можуть ці вибори вважатися вільними й справедливими. Відсутність прозорості у фінансуванні та витратах, використання адмінресурсу й підкуп виборців є факторами, які беруться до уваги й при оцінці того, чи відповідають вибори міжнародним стандартам. У плані фінансів — не відповідають», — додав п. Ґрод. Також члени місії відзначили переслідування незалежних ЗМІ.

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...