Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 26, 2020

СКУ закликає ВРУ відхилити розгляд антиконституційного законопроекту

Автор:

|

Лютий 09, 2012

|

Рубрика:

СКУ закликає ВРУ відхилити розгляд антиконституційного законопроекту

Світовий конґрес українців (СКУ) висловлює своє глибоке обурення змістом законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про дошкільну освіту» (щодо виховання рідною мовою), який у січні 2012 року був запропонований представниками Партії реґіонів. Ключовими пунктами цього закону, який майже повністю повторює попередньо відхилений Верховною Радою України (ВРУ) проект міністра освіти Дмитра Табачника, є такі:

* Для задоволення національних, культурно-освітніх і мовних потреб громадян створюються дошкільні навчальні заклади, у яких виховання дітей здійснюється реґіональними мовами або мовами меншин. Право вибору мови виховання надається батькам.

* У дошкільних навчальних закладах можуть створюватись окремі групи, у яких виховання здійснюється реґіональними мовами або мовами меншин.

СКУ наголошує на надзвичайній шкідливості запропонованих змін, які за своєю суттю є ще однією спробою провладних сил узаконити право на використання російської мови нарівні з державною мовою, усупереч ст. 10 Конституції України про те, що «державною мовою в Україні є українська мова».

Питання про наступ на українську мову як єдину державну в Україні стало темою для обговорення на рівні високих міжнародних організацій. Зокрема, у грудні 2010-го Кнут Воллебек, верховний комісар у справах національних меншин ОБСЄ, надав Володимиру Литвину, голові ВРУ, оцінку одного з попередніх законопроектів Партії реґіонів на тему мови (законопроекту «Про мови в Україні»), у якій серед іншого висловив певні застереження:

«10. Важливо звернути увагу на те, що всяке послаблення державної чи офіційної мови (мов) супе­речить духу Європейської хартії реґіональних мов або мов меншин. Охорона й просування реґіональних мов і мов меншин не повинні відбуватися за рахунок державної чи офіційної мови (мов). Про це також говориться в ст. 5(2) і 14(3) Рамкової конвенції про захист національних меншин щодо загальної політики інтеґрації й освіти.

13. Державна мова може бути ефективним засобом для забезпечення єдності. Тому підтримка державної мови відповідає леґітимному державному інтересу. Крім того, знання державної мови є завжди корисним для осіб, які належать до національних меншин. Володіння державною мовою підвищує можливості для ефективної участі в житті суспільства на всіх рівнях. Це вимагає, щоб особи, які належать до національних меншин, мали та використовували можливість вивчати державну мову. Усі члени суспільства, включаючи осіб, які належать до національних меншин, мають передбачати потребу спілкування державною мовою в різних комунікативних ситуаціях у сфері державного життя, згідно зі законодавством. Іншими словами, немає жодної підстави не передбачати для осіб, які належать до національних меншин, потреби використання державної мови. Як чітко сказано в Європейській хартії реґіональних мов або мов меншин, «охорона й розвиток реґіональних мов або мов меншин не повинні шкодити офіційним мовам і необхідності вивчати їх».

«СКУ закликає ВРУ відхилити розгляд антиукраїнського за своїм характером законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про дошкільну освіту» (щодо виховання рідною мовою), який став би серйозною перешкодою в розвитку української як державної мови», — заявив Евген Чолій, президент СКУ.

Світовий конґрес українців

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply