Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Поштова скринька

Автор:

|

Березень 22, 2012

|

Рубрика:

Поштова скринька

Сім’я еміґрантів зі столиці незалежної України захаращує житло стосами російських фільмів. Краянка з бровами, як шнурочок, у сабвеї прикипає очима до твору не Донцова, а Донцової. Гуцул у торонтському ресторані замовляє пісню «Владімірскій централ».

Подібного — безмір. Що є спонукою для цих людей, коли, скажімо, українські бібліотеки аж тріщать від цікавих книжок, та й англійських розваг — хоч залийся? Відтепер можна сказати: люди — москальгують.

Знання це подарував нам інтернет-дописувач під псевдонімом Pavlo Z (на фото), чия заміточка «Мій внесок в українську філолоґію: щойно придумав слово: «москальґія» з’явилась на сайті maidan.org.ua. Визначення для новотвору автор дає лаконічне — «туга хохла за імперією». Навіяла цей винахід гіпертрофована увага українського телебачення й радіо до виборів президента Росії.

Усяк зацікавлений може кількома кліками мишки встановити, що за псевдо Pavlo Z криється Павло Жовніренко — голова правління Центру стратеґічних досліджень, кандидат технічних наук, політичний аналітик. Цей вдумливий і іронічний киянин, уродженець Донеччини, є діячем українського руху з більш ніж 20-літнім стажем.

Спрадавна відомо: слова формують і змінююсь світ. Тож подякуймо авторові й подивімось, яка доля чекатиме на його знахідку.

P. S. Коли я дописував ці рядки, представник інтернет-громадськості під ніком Pavlo оповістив: слово «москальгія вже було надруковане в книзі Юрія Андруховича «Лексикон інтимних міст» (2011). Проте з контексту видно, що письменник ужив вислів «загострення москальгії» для позначення особистого жалю за атмосферою столиці Росії, тоді як Жовніренко декларує загальне, усепланетне поняття. А паралельний хід думок різних людей зайвий раз підтверджує: кожен винахід — це закономірна випадковість; отже, потреба в новому слові — нагальна.

 Іван Юзич

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply