Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 22, 2021

Переселенцям потрібен окремий статус

Автор:

|

Липень 05, 2012

|

Рубрика:

Переселенцям  потрібен окремий статус

Українцям, насильно переселеним в Україну з їхніх етнічних земель Холмщини та Підляшшя в 1944—1946 рр., повинен бути наданий окремий (спеціальний) статус депортованих. Про це заявив Олег Савчук, заступник голови ради Інституту аналізу державної та реґіональної політики, кандидат історичних наук, коментуючи прийняття Верховною Радою України в першому читанні Закону «Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою».

За словами експерта, українців, які були переселені в Україну з території Польщі внаслідок угоди між урядом тодішньої УРСР і польським Комітетом національного визволення, можна вважати депортованими за національною ознакою, адже в такий спосіб тогочасні комуністичні режими СРСР і Польщі вирішували «українське питання» на цих землях. «Радянська влада називала цю акцію добровільною, однак це була депортація українців з усіма притаманними таким заходам звірствами й насильством. Уранці українські села оточували військовики й до вечора вивозили всіх під корінь», — каже дослідник.

На думку п. Савчука, досі формальною перешкодою для встановлення такого статусу є те, що це переселення, хоч воно й супроводжувалося насиллям, злочинами та обманом, усе ж, згідно з міждержавною угодою, вважалося добровільним. Крім того, майже півмільйона українців, яких вивезли у віддалені райони (головним чином, у південну та східну частини України), були нібито забезпеченими житлом, хоча своє основне майно вони втратили або залишили в Польщі, а на новому місці жити часто доводилося в землянках. Формально радянська влада відшкодувала ці втрати, але ці відшкодування були несправедливі, копійчані.

Олег Савчук узяв участь у презентації у Рівному своєї книги про переселенців-холмщаків «Свої серед своїх. Депортації українців з Холмщини та Підляшшя». У цьому дослідженні автор проаналізував особливості етнополітичних процесів на Холмщині й Підляшші наприкінці Другої світової війни та в перші повоєнні роки, дослідив депортаційну політику тоталітарних режимів Польщі й СРСР, спрямовану на радикальне розв’язання національного питання на польсько-українському прикордонні. У монографії також розповідається про репресивно-каральні заходи тодішнього польського уряду, націлені на ліквідацію політичної опозиції українців у Польщі та формування польської мононаціональної держави.

Ірина Коляда

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply