Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 25, 2020

Міґранти переказали 7 мільярдів

Автор:

|

Квітень 05, 2012

|

Рубрика:

Міґранти  переказали  7 мільярдів

Сума грошових переказів трудових міґрантів торік майже зрівнялася з обсягом прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в економіку України. Приватні особи збільшили перекази в країну на 20 %, до 7,02 млрд USD, і, за прогнозами аналітиків, ця тенденція збережеться й цього року. Приплив інвестицій і надалі скорочуватиметься через внутрішнє інвестиційне середовище, що постійно погіршується.

У Національному банку України (НБУ) повідомили про збільшення обсягу приватних грошових переказів із-за кордону в країну 2011 року на 19,7 %, до 7,02 млрд USD. «Ця сума фактично еквівалентна до розмірів коштів, що надійшли в Україну у вигляді прямих іноземних інвестицій, — 7,2 млрд USD», — зазначено в повідомленні. Регулятор констатував, що перерахована фізичними особами в Україну сума виявилася найбільшою за п’ять останніх років, але її частка у ВВП усе ще не­значна — 4,3 %.

Основна сума переказів — 3,25 млрд USD — пройшла через кореспондентські рахунки банків. Другим за пріоритетністю каналом є міжнародні системи переказу грошей (2,8 млрд USD). При цьому обсяг коштів, перевезених не­офіційно, також збільшився — із 777 млн до 963 млн USD. Згідно зі статистикою НБУ, головним постачальником коштів в Україну залишаються гастарбайтери, що офіційно працюють за кордоном менше за рік, — 4,02 млрд USD, тоді як «постійні» трудові міґранти переказали лише 1,89 млрд USD.

Перелік найпривабливіших для української трудової міґрації країн залишається тим самим. 70 % переказів надійшло лише із семи юрисдикцій: так, приплив із Російської Федерації (РФ) зріс до 1,99 млрд USD, зі США — до 613 млн USD, Німеччини — до 423 млн USD, Греції — до 341,4 млн USD, Кіпру — до 331,1 млн USD, Італії — до 325,2 млн USD. Зменшився приплив коштів із Великої Британії — до 248,2 млн USD. РФ, що є найбільшим ринком міґрантів з України, разом з іншими країнами СНД забезпечила 30 % грошей, перерахованих в Україну.

Експерти зазначають, що обсяг переказів заробітчан не тільки відновився до рівня докризового періоду, а й перевищив його (2008 року перекази складали 6,18 млрд USD). Такій динаміці не перешкодили навіть торішні проблеми в низці країн єврозони, де почалися труднощі з працевлаштуванням нерезидентів. Падіння валового внутрішнього продукту спостерігалося або очікується й у Греції, і на Кіпрі, і в Італії. «Ми закладаємо у свій прогноз зростання обсягу переказів ще на 20 %

цього року, оскільки не очікуємо, що проблеми в Європі істотно вплинуть на заробітки українців», — сказав Дмитро Сологуб, начальник відділу аналізу та досліджень «Райффайзен Банку Аваль».

При цьому фінансисти песимістично налаштовані щодо прямих іноземних інвестицій. «Інвестиційне середовище — невизначене, досі не досягнуто домовленостей із Міжнародним валютним фондом (МВФ). Інвестори звертають увагу, що це позначиться на інвестиціях цього року, — зазначив Олександр Печерицин, начальник відділу аналізу фінансових ринків «ІНГ Банку Україна». — По закінченні чемпіонату Європи з футболу низка інвестиційних проектів закриється, тому перспективи зниження прямих інвестицій — очевидні».

Єдину можливість для зміни ситуації аналітики вбачають в оголошенні приватизації великих об’єктів, які, утім, приваблять лише «інвесторів» із Кіпру. Таким чином, перекіс інвестицій на користь грошей трудових міґрантів — перспектива кількох наступних років. «Звичайно, ситуація не стане такою, як у Таджикистані, де перекази гастарбайтерів становлять 90 % ВВП, але, здається, частка приватних переказів в Україні поступово зростатиме», — прогнозує п. Сологуб.

Слід зазначити, що раніше Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру, розповів, що основним джерелом припливу валюти в Україну стануть гроші заробітчан. Якщо українці й надалі активно виїжджатимуть на роботу за кордон, то можна буде обійтися без кредитів МВФ.

 Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply