Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Мирон Сич: «Закон про леґалізацію дає унікальний шанс для міґрантів»

Автор:

|

Березень 01, 2012

|

Рубрика:

Мирон Сич: «Закон про леґалізацію дає унікальний шанс для міґрантів»

Депутат польського Сейму від правлячої «Громадянської платформи» Мирон Сич є єдиним етнічним українцем у нинішньому складі польського парламенту. Недавно він обійняв посаду голови комісії нижньої палати з питань національних і етнічних меншин. Мирон Сич поділився планами комісії та розповів про проблеми української спільноти Польщі.

— Пане голово, якими є плани роботи вашої комісії на найближчий рік, і з якими проблемами найбільше стикаєтеся?

— Комісія здійснює моніторинґ ситуації національних меншин Польщі. У минулі роки ми найбільше займалися питаннями циган, але, звісно, брали до уваги проблеми всіх нацменшин. Найактуальнішими з них зараз є освітянські, оскільки на це з кожним роком усе більше впливають демографічні показники. Нині це стосується в основному саме українців, оскільки вони — найрозпорошеніші в Республіці Польща (РП), а це абсолютно не сприяє навчанню українською мовою. Тут варто назвати проблему з функціонуванням школи в селі Мокрому (південний схід РП), де навчання ведеться українською й польською мовами. Там місцева влада з метою економії коштів планує закрити цю школу й фактично позбавити українців можливості навчатися рідною мовою. Це стосується також Вармінсько-мазурського воєводства Польщі (північний схід країни).

— Чи співпрацює ваша комісія з відповідним органом у Верхов­ній Раді України?

— Комісія в справах національних і етнічних меншин прагне обов’язково налагодити офіційний контакт із подібним комітетом в Україні. Я вже був у Києві й вів перші перемовини. Ми хотіли би запросити українських депутатів до Польщі, обговорити різноманітні питання й підписати договір щодо співпраці. Принагідно скажу, що в поглибленій взаємодії з українською стороною зацікавлені також інші комісії, зокрема в закордонних справах.

— Цього року виповнюється 65 років від часу операції «Вісла». Чи планує комісія якісь заходи із цього приводу?

— У другій половині року під час пленарних засідань Сейму маємо намір організувати велику наукову конференцію, присвячену операції «Вісла», зі залученням істориків і знавців цієї тематики. Це — дуже важлива подія, до якої ми готуємося вже тепер. Присвячені їй заходи стартують у Польщі 28—30 квітня, коли збереться Конґрес українців Польщі. Саме в ті дні 65 років тому розпочалася операція «Вісла».

— У Польщі зараз триває процес леґалізації нелеґальних міґрантів згідно із законом про аболіцію. Як ви оцінюєте цей закон, і чи скористаються українці ним масово?

— Цей закон є дуже важливим. Він не торкається роботи комісії безпосередньо, але люди, зацікавлені в ньому, зверталися до мене, просили допомоги в його опрацюванні, аби ним могло скористатися якомога більше осіб. Добре, що є нагода про це сказати, оскільки тривалість дії закону — обмежена: із 1 січня до 30 червня ц. р. Він є досить ліберальним. За цим документом, наприклад, іноземці зможуть нормально працювати без отримання спеціального дозволу, а лише на підставі угоди про працю. Тому я закликаю українців, які нелеґально проживають у Польщі, використати унікальні переваги цього закону.

— Чому цей закон про аболіцію є популярнішим серед українців, ніж два попередніх, прийнятих у Польщі в 2003 та 2007 рр.?

— Попередніми законами про аболіцію найменше скористалися саме українці, хоча їх є найбільше серед нелеґальних міґрантів у Польщі. Офіційні й неурядові джерела оцінюють, що українців у РП може бути від 200 до 400 тис. осіб. Закони 2003 та 2007 рр. були непрактичними, вони слабо враховували інтереси простих людей. Наприклад, нелеґальному міґранту важко назвати місце його леґального проживання в Польщі, що вимагалося під час дії попередніх законів. Цього разу було вирішено практичніше підійти до справи, адже леґалізація даватиме нелеґальним заробітчанам можливість, наприклад, офіційно лікуватися, а їхнім дітям — навчатися в школах. Хотілося б, аби якомога більше українців скористалося законом і включилося в діяльність української меншини в Польщі.

— Нещодавно в РП відбувався перепис населення. Які очікування від цього були в української національної меншини?

— Цей перепис здійснювався дещо за іншою методологією: він не охоплював усього суспільства, а лише його 20 %. Українська громада Польщі дуже активно взяла участь у цьому переписі. Слід зазначити, що наша комісія домоглася внесення до анкет, за якими проходив перепис, додаткових питань, що стосуються другої національності. Це торнулося змішаних подружніх пар, у яких дітям складно було однозначно вказати свою національність. Попередні результати ми обговорюватимемо вже в лютому, але я знаю, що є багато протестів від представників різних національностей. Люди вважають, що оскільки перепис не включав усе населення країни, то його результати можуть бути сумнівними. Але це був перший перепис, коли національні меншини сміливо хотіли декларувати свою національну приналежність, що є цікавим соціологічним фактом. Однак українці Польщі усвідомлюють, що процес асиміляції триває, а враховуючи розпорошення українців по всій РП, він є вдвічі сильнішим. Тому добре було б, аби українські міґранти, які відносно нещодавно прибули до Польщі, активно долучалися до творення українського життя в країні. Ідеться про кількасот тисяч людей, багато з яких має вищу освіту, котрі є добрими спеціалістами в різних сферах. Це справді — велика сила за числом і інтелектом, від якої можна було би чекати на допомогу.

Розмовляв Юрій Банахевич

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply