Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, Jul. 20, 2018

За Надю Савченко!

Автор:

|

Лютий 26, 2015

|

Рубрика:

За Надю Савченко!

Акція в Парижі

Українка, льотчиця, депутат Верховної Ради України і делегат Парламентської асамблеї Ради Європи Надія Савченко і далі відмовляється від їжі, протестуючи у такий спосіб проти беззаконня та безпідставного ув’язнення. І хоча, згідно з останньою угодою в Мінську, вона мала бути звільнена разом з усіма іншими полоненими, надія для Надії тане щогодини.

Проте світова спільнота в особі численних громадських рухів, керівників міжнародних організацій, президентів та спікерів парламентів, послів і простих громадян намагається врятувати нескорену молоду жінку. Форми та методи застосовуються різні — від нот та офіційних заяв до поодиноких пікетів і протестів.
Акції на підтримку українки не оминули й Францію, де проживає чимала діаспора українців. Українські парижани разом із російськими, балтійськими, польськими та французькими однодумцями другий місяць поспіль проводять акції на підтримку Савченко.
Два тижні тому українські активісти з кількох громадських організацій зібралися на пікет біля Центру Жоржа Помпіду в Парижі та біля Палацу Європи в Страсбурзі, а через кілька діб схожу акцію провели у центрі французької столиці представники «Колективу Євромайдану Франції». На розі столичної набережної Бранлі та мосту Альма щодня, о 19:00, небайдужі до долі старшого лейтенанта Савченко люди організовують флеш-моб на її підтримку.
Попри дощ взяти участь у флеш-мобі прийшло кілька росіян, француз і четверо українців. Ксенія, котра тиждень тому приїхала до Франції з Москви, каже про Надію Савченко: «Вона є зразком для наслідування для нас усіх. Ми вимагаємо її звільнення».
Оцінюючи ситуацію довкола ув’язненої українки, жінка зауважила, що «наша (російська) брехлива влада, яка у Мінську дала зрозуміти міжнародній спільноті про наміри звільнити її, вкотре збрехала». Відтак, на її думку, перспективи на звільнення Надії — невтішні.
Ксенія також розповіла, що схожий рух на підтримку Наді існує й у Москві. «Ми вважаємо, що 15 % громадян, не отруєних пропагандою «Геббельс-ТВ», безумовно її підтримують», — зазначила росіянка. За її словами, в абсолютних числах 15 % із 140 млн — це велика кількість людей.
Порівнюючи ризики проведення подібних акцій у Парижі та в Москві, Ксенія зауважує, що у Франції не відчуває небезпеки, крім дискомфорту від дощу та вітру. У Москві, за її словами, панує норма «більш ніж двом не збиратися», і це зводить нанівець навіть теоретичні можливості подібних пікетів. Проте одиночні пікети відбуваються, хоча і таких активістів грубо «запихають в автозаки».
«Тим більше що опубліковано новий закон, спеціальну нову статтю Кримінального кодексу, яка передбачає реальні терміни ув’язнення за повторні порушення правил проведення акцій», — додає Ксенія. За її інформацією, щойно знайомі їй люди відсиділи по 45 діб за подібні правопорушення, але це — лише «перші ластівки». «Скоро люди почнуть отримувати реальні терміни ув’язнення по два-три роки плюс величезні грошові штрафи 100-200 тис. RUR», — констатує росіянка.
Російський парижанин Алекс, котрого часто можна побачити на українських пікетах, також пояснив свою участь в акції. На його переконання, не залежно від того, хто така Надія Савченко, мова йде «про безвинного заручника в руках озброєних бандитів, оскільки уся так звана московська влада — це самозванці й узурпатори». «Надія Савченко має бути звільнена без будь-яких умов, поки вона ще жива, поки в її організмі не відбулися незворотні процеси, але боюся, що це вже відбувається. І можливо, вже занадто пізно, щоби вона змогла відновити своє здоров’я», — тривожиться російський парижанин.
За його словами, західна влада — американці та європейці — недостатньо тиснуть на Кремль, аби п. Савченко негайно звільнили. «На мій погляд, потрібне жорстке посилення санкцій на всю кремлівську верхівку, аж до так званих президентів, міністрів закордонних справ тощо, можливо, навіть до розриву дипломатичних відносин і виключення кремлівської влади з усіх міжнародних структур, де їй немає місця», — вважає Алекс.
Українка Мар’яна Коготко розповіла про організаторів флеш-мобу. Із такою ініціативою виступили представники Репрезентативного комітету українців у Франції, зокрема його колишня голова Наталя Пастернак. «На жаль, Наталя не бере участі в акції, бо саме цього дня запрошена на один із французьких телеканалів, на програму про Надію Савченко. Втім, тут, біля мосту Альма, присутні її чоловік Жан-П’єр і син Дем’ян», — зазначає дівчина. У цей час батько та син посеред вулиці голосно вигукують французькою гасла на підтримку українки та критикують господаря Кремля.
Серед активістів під дощем стоїть і молодий французький інженер Юбер, що працює на одну з консалтингових інженерних компаній. Він знайшов своє кохання під час подорожі до України й каже, що чудово знається на ситуації в країні та розуміє українців, саме тому зараз він – разом із ними. «Підтримую Україну від початку, я багато мандрував і відкрив для себе український народ, гадаю, що його боротьба за демократію є дуже важлива, в т. ч., і для всіх нас. Ми, французи, повинні захистити Україну», — зазначив він.
Українська активістка Ірина вважає, що потрібно збільшувати масштаби подібних акцій, аби вони не обмежувалися лише пост-радянським простором. «Своїми діями ми хочемо показати, до чого призводить свавілля російської влади, на жаль, це — непоодинокі випадки, масштаби є набагато більшими», — сказала дівчина.
За словами Мар’яни, хоча флеш-моб і розпочався лише недавно, українські студенти вже який тиждень проводять одиночні студентські акції на підтримку Надії. «Вони чинять психологічний тиск на російських дипломатів, аби Росія звільнила її», — додала активістка і приєдналася до традиційного виконання гімну України.
Наступна точка фронту «психологчного тиску» за звільнення української льотчиці — біля російського посольства. «Наша ідея, що передбачає мовчазну акцію двох активістів біля дипломатичного представництва РФ у Парижі, полягає у тому, щоб в обраний нами спосіб якнайдовше чинити психологічний тиск на Росію, зокрема її дипломатів, із метою звільнення Надії Савченко та припинення аґресії проти України», — каже Володимир Когутяк, президент Асоціації українських студентів у Франції. Чинне законодавство Франції не дозволяє нелегальних маніфестацій. Згідно з французькими законами, легальна маніфестація — це зібрання або марш групи людей у кількості понад три особи з прапорами, плакатами, гаслами та вимогами у визначений час (переважно неробочий) та в обумовленому місці.
«А ми тут просто стоїмо по двоє з українською символікою на відстані 2,5 м один від одного (обов’язкова умова) та протестуємо, не галасуємо, не робимо різких рухів — лише мовчазний протест навпроти посольства», — зазначив український студент, додавши, що активісти змінюють один одного.
Поки спілкуємося зі студентом, до нас підходить озброєний французький жандарм, котрий ввічливо просить показати документи, забирає карту акредитації журналіста та контактує зі старшим офіцером. «Мене тут знають, як облупленого, а от вас будуть перевіряти, адже у Франції триває антитерористична операція», — пояснює п. Когутяк. Після перевірки жандарм повертає карту та просить не фотографувати посольство з близької відстані.
Володимир розповів, що акція триває вже понад три тижні – від ранку до 18-ї години. «Усі люди, котрі проходять повз нас, запитують про нашу мету, багато дипломатів нервує, нам погрожували, переконували, викликали поліцію, — зауважує активіст. – Поліція приїжджає щодня, перевіряє нас, переписує особисті дані, але, оскільки ми нічого не порушуємо та діємо в межах закону, нас не чіпають»,.
За його словами, російські дипломати чекають від студентів провокацій, постійно їх фотографують і почуваються роздратованими. «Якось навіть намагалися переконати нас у провині Надії Савченко, використавши як аргумент роздруківку про так званий злочин української льотчиці, депутата та члена ПАРЄ, з російськомовної версії «Вікіпедії», — сміється хлопець. Він запевнив, що росіяни постійно бачитимуть українських активістів, думатимуть про Україну, писатимуть доповідні у міністерство закордонних справ РФ і, тим самим, наближатимуть час звільнення Надії Савченко.

Роман Сущенко, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...