Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 2, 2020

Війна з послом ЄС

Автор:

|

Березень 08, 2012

|

Рубрика:

Війна  з послом ЄС

Брюссель прокоментував заяву українського Міністерства закордонних справ (МЗС) із критикою у бік посла Європейського Союзу (ЄС) в Україні Жозе Мануеля Пінту Тейшейри (на фото), назвавши дії Києва «невиправданою й необґрунтованою атакою». Експерти ж зазначають, що в програші внаслідок цього протистояння залишилася Україна.

Різку реакцію ЄС викликав не тільки офіційний прес-реліз МЗС, але й певні дії щодо п. Тейшейри, які раніше застосовував Київ. Починаючи з 13 лютого в низці українських інтернет-медіа було опубліковано щонайменше п’ять матеріалів, які містять жорстку критику на адресу посла, із банерною рекламою їх розміщення. У представництві ЄС ці матеріали визнали «проплаченими». Працівники видань, котрі розмістили ці статті, розповіли, що вони друкувалися на правах реклами. А джерело в МЗС на умовах анонімності підтвердило причетність зовнішньополітичного відомства до публікації деяких текстів, що спричинили стурбованість Євросоюзу.

На цьому тлі заява МЗС від 28 лютого була болісно сприйнята у Брюсселі. «Це більше виглядало не як удар по п. Тейшейрі, а як зневажливе ставлення до позиції всіх 27 країн Європейського Союзу», — сказав представник структур ЄС, зазначивши, що цей скандал збігся в часі з безпрецедентним обміном звинуваченнями між Євросоюзом і Білоруссю.

«Заява МЗС України за стилем і риторикою нагадує заяви білоруського уряду. Але ж Білорусь перебуває в стані глибокої «холодної війни» з ЄС, а не на етапі перемовин про підписання Угоди про асоціацію», — зазначив Святослав Павлюк, заступник директора фонду Польcько-американсько-української ініціативи про співпрацю. Він припустив, що українське зовнішньополітичне відомство сподівалося на відкликання п. Тейшейри Брюсселем у відповідь на закиди Києва: «Тут тактика — уникнути відповідальності за провал у взаєминах із ЄС. Якби вдалося відкликати посла, можна було б сказати: бачите, хто винен? І ЄС це визнав, відкликавши невдаху!»

Незважаючи на те, що Брюссель однозначно підтримав у конфлікті позицію свого посла, п. Тейшейра незабаром усе ж покине Україну, але не у зв’язку з відкликанням, а в підсумку ротації. Це станеться не пізніше ніж у липні 2012 року.

Нагадаємо, що публічний конфлікт Києва та Брюсселя в питаннях, пов’язаних із діяльністю Жозе Мануеля Пінту Тейшейри, розгорівся через поширену ввечері 28 лютого заяву Департаменту інформаційної політики МЗС України. Зовнішньополітичне відомство заявило, що європейський дипломат реґулярно робить спроби втрутитися у внутрішні справи України, прагнучи «перетворитися на учасника українських внутрішньополітичних процесів», а його публічна активність «усе менше відповідає тому, що можуть собі дозволити дипломати, згідно з прийнятими в міжнародному спілкуванні традиціями». Хоча якраз 28 лютого очевидних причин для обурення в офіційного Києва не було: посол того дня лише повторив заяви, які неодноразово звучали з його вуст, про наявність в Україні вибіркового правосуддя та проблеми з проведенням реформ.

Уже 29 лютого зовнішньополітична служба ЄС виступила з відповідною заявою. Майя Кочьянчич, офіційний представник цього відомства, виступаючи від імені Високого представника ЄС Кетрін Ештон, повідомила, що ЄС «категорично відкидає» претензії Києва. «Ці зауваження є нічим не виправданою й не обґрунтованою атакою на прямолінійність і професіоналізм посла Тейшейри. Він, як і раніше, користується повною довірою ЄС і підтримкою Кетрін Ештон», — заявила чиновниця, додавши, що Брюссель «глибоко розчарований» діями України.

 Василь Нетудихата

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply