Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 27, 2020

У Польщі зростають напади та ненависть до українців

Автор:

|

Березень 27, 2019

|

Рубрика:

У Польщі зростають напади та ненависть до українців
Роман Куликов

Статистика прокуратури Республіки Польща вказує на те, що за останні два роки кількість злочинів на основі ненависті до українців зросла на 150 випадків. Про це пише польська редакція журналу Newsweek. «Злочинність у Польщі зростає загалом, тому не дивно, що зростає і кількість нападів через ненависть», — сказав виданню представник прокуратури.
Він додав, що у відсотковому відношенні в країні не багато ксенофобських нападів. Впродовж багатьох років він становить приблизно 0,14 % від усіх скоєних у РП злочинів. Але навіть офіційні дані самої ж прокуратури свідчать про зростання кількості атак проти українців і мусульман. Якщо 2015-го зафіксували 37 атак проти громадян України, то 2017 року таких випадків було вже 190.
У прокуратурі списують цей спалах на Інтернет. За словами Барбари Своробович, директора Департаменту досудових проваджень, у Польщі все більше людей отримують доступ до Інтернету. А саме в Мережі часто справа доходить до порушення прав через упередження, релігійну чи етнічну приналежність. Щодо останнього, то в прокуратурі такі порушення поділили на чотири категорії: злочини проти ромів, євреїв, українців і мусульман. І офіційна статистика свідчить, що якщо кількість нападів на ромів і євреїв у Польщі скоротилася, то українці й мусульмани тепер стають жертвами частіше.
Однак польський омбудсмен вважає, що дані прокуратури — це лише 5 % від усіх скоєних злочинів. Адже постраждалі з тих чи інших причин часто не повідомляють поліцію про насильство. Бюро омбудсмена провело дослідження та спробувало полічити кількість проявів вербальної та невербальної аґресії, а також інших видів дискримінації, з якими зіштовхувалися українці.
Як виявилося, лише у Малопольському воєводстві могло статися 44,5 тис. таких злочинів. У прокуратурі також визнали, що проблема з ненавистю у РП серйозніша, ніж свідчить офіційний реєстр. І зареєстровані в системі правосуддя 1,5 тис. злочинів — лише вершина айсберга. Чому так відбувається. Інколи важко визначити, чи злочин був справді скоєний на підставі етнічної ненависті. «Цей пункт дуже погано прописаний. Прокурор повинен, наприклад, призначити філологічну чи релігієзнавчу експертизу, щоб стверджувати, що конкретне формулювання дійсно відповідає опису злочину через ненависть», — зазначає п. Своробович.
Показовий приклад: у Варшаві нещодавно шестеро поляків жорстоко побили українця. Про це у соціальних мережах написала Наталка Панченко. Заробітчанина звати Роман Куликов. Він працює в службі таксі, приїхав на виклик, де його чекало шестеро клієнтів (автомобіль розрахований на сімох). Чоловіки були п’яними.
Їдучи в таксі поляки стали вимагати від водія увімкнути їм польське диско, проте той відповів, що у його автомобілі не працює радіо. Тоді вони накинулись на українця з докорами, мовляв, той не поважає Польщу.
Оскільки клієнти були не тверезі, Роман боявся за свою безпеку, а тому сказав, що далі не може їх везти та зупинив автомобіль. Після цього п’яні поляки вигукували, щоб «він їхав у свою Україну», вживаючи при цьому нецензурну лексику. Поляки кричали, «що ми живемо не в Україні, де кожен мусить боротися за шматок хліба, а у Польщі». Коли чоловік почав їх знімати на камеру, ті жорстоко його побили.
Потерпілий 33-річний харків’янин сам розповів про інцидент та образи на його адресу. Він зазначив, що його побили троє п’яних поляків. При цьому ображали та заявляли, щоби «повертався в Україну».
Заробітчанин також розповів, що поляки накинулися на нього з кулаками: повалили на землю та гамселили ногами. «В основному, били по голові», — уточнив потерпілий. Він також зазначив, що побиття відбувалося біля вокзалу, де було людно, але ніхто з людей не втрутився. Після інциденту нападники втекли, а Куликов викликав поліцію і поїхав у лікарню знімати побої. Лікарі діагностували у нього множинні гематоми на голові та вивих колінного суглоба. Українець додав, що за два з половиною роки роботи у варшавському таксі вже не раз чув від польських клієнтів образи та побажання «повертатися на батьківщину». Останнім часом таке відбувається все частіше.
«Тут українців вважають людьми другого ґатунку, — бідкається він. — Мені не раз давали зрозуміти, що я в цій країні ніхто і «повинен знати своє місце». Часто клієнти заводять цю тему, ледь почувши мій акцент. Починають безсторонньо висловлюватися про Україну, намагаються спровокувати і, вочевидь, побачити мою реакцію. Кажуть, що я, як і інші «приїжджі українці», для них — «обслуговуючий персонал». І чую таке не лише в таксі. Те ж саме буває посеред вулиці або в супермаркеті. До речі, в травмпункті, куди я потрапив після побиття, також зустрів українців, котрих хтось побив», — підсумував п. Куликов.
У польській поліції, куди за допомогою звернувся українець, справу відкривати не поспішають. Районна прокуратура варшавської дільниці Охота вважає побиття українського водія Uber актом хуліганства, а не злочином на національному ґрунті. Про це повідомив Лукаш Лапчинський, речник районної прокуратури варшавської дільниці Охота.
«Аналіз зібраних матеріалів не вказує на те, що подія сталася у зв’язку з національністю постраждалого. Інцидент стався на фоні вульгарних слів, сказаних про матір одного з пасажирів, а не національність чи походження водія», — повідомив він. За словами речника прокуратури, справу про побиття відкрили за 158-ю статтею Кримінального кодексу Польщі. Вона передбачає ув’язнення до трьох років.

Євген Клен

До слова

У м. Казета (Італія) трагічно помер 35-річний українець. Це сталося тому, що йому вчасно не надали фахову медичну допомогу. Зазначається, що померлого звали Ігор Дворниченко. Йому раптово стало зле, відтак дружина викликала «швидку». Проте, як з’ясувалось, що у місті не було фахового лікаря, котрий міг би надати чоловікові медичну допомогу. Поки шукали медика, українець помер. За попередніми даними, у п. Дворниченка зупинилося серце.
Італійські медіа стверджують, що трагедія сталась тому, що у Італії бракує медичного персоналу та через те, що професійний лікар на момент виклику перебував у іншого пацієнта з менш серйозною проблемою. Зазначається, що невідомо, чи вдалося б врятувати чоловіка, якби медики прибули вчасно.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply