Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Спроба наблизити поляків до правди

Автор:

|

Лютий 20, 2014

|

Рубрика:

Спроба наблизити поляків до правди

Книжка Богдана Гука «Україна — польське ядро темряви» — перша така важлива й широко задумана спроба звернути увагу читачів до джерел трагічного впливу польських держав на історію України, несправедливість щодо українців у Польщі після 1944 року та роль українського питання в політиці польських еліт загалом.

Автор книжки не засуджує поляків за їхнє минуле в ставленні до українців. Він більше наголошує на питанні, чому поляки у своїх наукових аналізах історії не звертають уваги на наслідки завоювання Польщею Галицько-Волинського князівства, чому не задумуються над боротьбою ЗУНР. Автор дивується, чому поляки поводяться так, ніби масових убивств українців, скоєних польськими відділами в селах Терці, Павлокомі, Пискоровичах, Малковичах, Сагрині, Шаховичах і інших, не можна порівняти з польськими волинськими жертвами.
Богдан Гук звертає увагу на той факт, що німецька еліта досі задає собі запитання: як воно так, що в Німеччині міг відбутися «Аушвіц», а польські еліти навіть не застановляються над питанням, яким чином споконвічну домівку українських селян у Терці польські вояки замінили на польський крематорій для українців.
«Україна — польське ядро темряви» має дев’ять розділів – починаючи з методологічного вступу, написаного згідно з постколоніальними студіями, і закінчуючи розділом «Великий колонізатор». Автор використав численні документи, джерела, факти, які роблять книжку не тільки вартісною науково, а й просто цікавою.
Автор підкреслює, що це – спроба новітнього погляду на історію польської Римо-католицької Церкви від XIV до XX століття. Він спонукає читача подумати, яку роль відіграла ця Церква щодо українців, котрі споконвіку жили в Українi, що її поляки й далі часто називають східними Кресами.
Звісно, було би надзвичайно корисним, аби ця праця дісталася й до польської еліти, зокрема до тої частини польських істориків і публіцистів, котрі поширюють полоноцентричну інформацію про волинську трагедію й оцінюють її як ґеноцид поляків. З іншого боку, досі в Польщі не знайшлося людей, як би засудили злочини регулярної польської армії — Війська Польського 8 липня 1946-го.
«Україна — польське ядро темряви» є першою книгою у Польщі, яка спонукає поляків до переоцінки свого ставлення не тільки до минулого, а й сучасного українців Польщі та до самої України. Її видало Stowarzyszenie Ukrainskie Dziedzictwo з Перемишля. Наклад — невеликий. Шкода, бо ця праця могла би допомогти багатьом, для кого Україна є чорною плямою в пам’яті, і стати джерелом кращого порозуміння двох народів, які вже тисячоліттями сусідять і далі будуть сусідами.

Йосиф Сірка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply