Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

Шахтарі в Чехії стануть нелеґалами

Автор:

|

Березень 22, 2012

|

Рубрика:

Шахтарі  в Чехії стануть нелеґалами

На чеських вугільних шахтах працюють чимало українських заробітчан. Багато хто з них приїхав сюди п’ять-шість років тому. Однак «чеська мрія», якою є дозвіл на постійне проживання, так і не здійснилася. Міністерство праці заборонило надавати іноземцям із-поза меж Європейського Союзу роботу, яка не вимагає високої кваліфікації. А такою, за нинішніми чеськими критеріями, є будь-який виробничий процес, у перебігу якого виконавець не потребує середньої освіти. На думку досвідчених чеських гірників, цей критерій є хибним, оскільки до 1990-х рр. минулого століття саме шахтарська праця вважалася кваліфікованою.

Утім, із 1 липня, коли набуде чинності міністерський наказ, на остравські, кладненські, карвінські й інші чеські шахти український заробітчанин не потрапить. А що буде з тими, котрі вже потрапили? Із ними адміністрація не продовжить угод. «Десятки українців, які відпрацювали під землею по кілька років, — пише в порталі aktualne.cz Карел Томан, — опиняться «на вулиці», і нікого їхня доля не цікавить». Так само, як не цікавить профспілкових босів компанії «Остравсько-карвінські шахти» (OKD), які відверто заявляють, що до проблем з українцями їм байдуже.

Питання «Що далі?» непокоїть не тільки Павла Попова з остравської шахти «Пасов», а й багатьох його товаришів. «Повертатися додому? — каже п. Попов. — В Україні — розруха й хаос. Залишатися? Міністерський наказ означає, що ми не отримаємо дозволу на роботу в Чехії».

«Для міністра Яромира Драбка, — заявив Богдан Райчинець, заступник голови «Української ініціативи» в Чехії, — українці не більше ніж один із пунктів його плану того, як заохотити місцевих «ледарів» або принаймні позбавити їх державної субсидії».

Українські гірники сподіваються, що, з огляду на їхню бездоганну виробничу репутацію та брак кадрів, міністерство зробить виняток і вони не втратять роботи. Сподівання, імовірно, — марні. Карел Махотка, заступник міністра праці, повідомив, що жодних винятків не передбачено й що вільні робочі місця пропонуватимуться насамперед чехам. Міністерського оптимізму не поділяє Владислав Соболь, речник OKD, який стверджує: охочих іти під землю серед чехів так мало, що, втративши дві бригади українців, компанія не матиме ким їх замінити.

Прагнення чеських інстанцій зменшити число українських заробітчан — не новина. Можна пригадати широко розрекламовану акцію Міністерства внутрішніх справ 2006 року, коли гастарбайтерів просто висилали на Батьківщину, та й то — коштом чеської скарбниці. За два десятиліття українські заробітчани зазнали чимало обмежень, але сьогоднішнє, ініційоване Міністерством праці, і чеські економісти називають «парадоксальним».

Парадокс полягає не лише в тому, що, як свідчить статистика, без людей зі Сходу чеська економіка не могла обійтися вже багато років, а й у тому, що черговий міністерський «винахід» перетворює цілком леґального й сумлінного робітника на переслідуваного нелеґала. «Ані я, ані мої колеґи в Україну не вертатимемося», — каже гірник Павло Попов. Отже, зароблятимуть українці «на чорно», як тисячі інших нелеґалів, за якими якраз тепер полюють 600 державних інспекторів. За два місяці ними виявлено 120 підприємств із нелеґальними заробітчанами, власників оштрафовано на сотні мільйонів крон.

 Микола Шатилов

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply