Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 24, 2021

Під опікою королеви Еллісів діє українська школа в Осло

Автор:

|

Жовтень 12, 2017

|

Рубрика:

Під опікою королеви Еллісів діє українська школа в Осло

Ніна Хаґен і школа «Еллісів»

Асиміляція — велика проблема міґрантів. І однією з важливих ланок збереження національної самоідентичності є школа. Українська діаспора в Норвегії — доволі молода, хоча зв’язки між нашими державами сягають часів Ярослава Мудрого: саме за норвезького короля Гаральда Суворого, засновника міста Осло, вийшла заміж донька київського князя Єлизавета Ярославна, котра згодом стала королевою Норвегії. Місцевий люд кликав королеву-слов’янку Еллісів, тож на її честь в Осло названа українська школа — школа «Еллісів». Цей навчальний заклад працює при громадській організації «Український культурно-освітній центр у Норвегії».
З Ніною Хаґен, вчителькою цієї школи, ми познайомилися під час Днів української діаспори у Львові. Колоритна, яскрава, енергійна жінка віддана справі свого життя — навчанню дітей. Уродженка південного Миколаєва, п. Ніна, вчителька української мови з 25-літнім стажем, вісім років тому переїхала у Норвегію. Та навіть у діаспорі не полишила справу свого життя і тепер у країні вікінгів навчає рідної мови маленьких українців, а торік її визнали переможцем у номінації «Учитель початкової школи» у рамках ІІ Міжнародного конкурсу «Найкращий учитель української мови за кордоном», організованому Міністерством освіти та науки (МОН) України й Українською всесвітньою координаційною радою.
За словами п. Хаґен, ініціаторами створення школи стали самі батьки, котрі розуміють, що без знання української мови, культури, історії діти дуже швидко асимілюються у норвезьке середовище, тим паче, що всі діти вчаться у норвезькій школі. «Два роки тому ми в Осло організували «Пласт», і вже на перших наших сходинах стало зрозуміло, що рівень володіння мовою у дітей дуже низький. Це неприпустимо, адже, щоб не втратити себе як українця, людина мусить знати рідну мову. Порадившись із активними батьками, створили гурток української мови при «Пласті», а вже в лютому 2016-го було заснована наша школа. Так і з’явилася наша «Еллісів». Крім мови, діти вивчають українською природознавство, українознавство, історію України, літературу, риторику, математику. Старші учні мають можливість вивчати предмети середньої школи. Ми пишемо писанки, виготовляємо ляльки-мотанки, відзначаємо наші свята».
У світовій українській діаспорі небагато шкіл, де українську вивчають за програмами МОН України. Це доволі важко, адже діти отримують ще й шкільну освіту мовою країни проживання. Так і в норвезькій діаспорі, — є кілька українських шкіл вихідного дня, куди діти приходять один-два рази на місяць, там самі батьки навчають грамоті та традиціям. Але школа п. Ніни єдина в тому плані, що заняття проходять щотижня, українську мову вивчають за програмами та підручниками МОН України. «Це єдина можливість вивчити мову на належному рівні. Усе інше — імітація навчання, через кілька років діти забудуть навіть те, що знали», — стверджує пані Хаґен.
У школу приймають дітей 5-15 років. У школярів різний стартовий рівень володіння мовою, тому класи формують не за віком, а за мовним рівнем, для деяких учнів мають індивідуальні плани. Є початкова школа з класами «Букварик» для дітей 5-7 років, «Інтенсивний» клас — тут учні навчаються за програмами 2-4 класів, та середня школа — від 5-го класу і вище. Наразі у списку є більш, ніж 45 дітей, проте чи не щодня список охочих навчатися поповнюється новими учнями. Найчастіше звертаються батьки «буквариків», народжених уже у Норвегії, — друге покоління діаспорян. Є учні, які навчалися в Україні, їм пропонують продовжити вивчати шкільну програму за їхніми українськими підручниками.
«Цього року ми розширяємося — започатковуємо клас «Українська як друга мова» для діток, які ніколи до цього не вивчали українську й іншою мовою спілкуються вдома — норвезькою, італійською, польською, — продовжує активістка. — Але один із батьків є українцем, і родина не хоче втратити мову тата чи мами. Тут ми беремо на озброєння програми та підручники, розроблені Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) Національного університету «Львівська політехніка». У минулому році ми взяли участь у пілотному проекті, а тепер ці програми будуть нашими постійними. Другою новиною цього навчального року є заснування групи дошкільнят віком 2,5-5 років. У нас є для них нова вчителька і нове приміщення. А ще цього року започатковуємо справжній фольклорний колектив, де діти будуть опановувати мистецтво української пісні та танцю, та дитячо-юнацьку театральну групу. У нас створена українська дитяча бібліотека, спонсорована видавництвом «Ранок» і нашими родинами».
Щоб атестат «Еллісів» був визнаний в Україні, школі необхідно отримати статус закордонного українського навчального закладу при Міжнародній українській школі МОН України. Це п. Хаґен називає основним завданням. У Норвегії немає зареєстрованих українських навчальних закладів, на відміну від російських шкіл, які, за підтримки Російської Федерації є чи не у кожному місті. Меценатів в «Еллісів» ще немає, бо мало хто знає про цих ентузіастів. Дякують за підтримку Тарасові Кременю, народному депутатові України, землякові Ніни Хаґен. Він надіслав необхідну кількість «Букварів». Міністерству закордонних справ України й особисто В’ячеславу Яцюку, Надзвичайному та Повноважному Послу України в Королівстві Норвегія, котрий напередодні нового навчального року передав школі кількасот новесеньких підручників. «Очікуємо нових освітніх проектів від МІОК, метою яких є забезпечення освітніх і культурних потреб українців за кордоном, — розповідає п. Ніна, — дякую долі за знайомство з Іриною Ключковською, директором МІОК, та усім чудовим колективом. Дуже корисною була Міжнародна науково-практична конференція «Українська мова у світі», я отримала підручники МІОК, інформацію про інтерактивний портал із вивчення української мови як іноземної, про літню школу, про яку ми повідомляємо на сторінці Українського культурно-освітнього центру в Осло Королівство Норвегія та на FB-сторінці «Україна в Норвегії». У найближчих планах — створити курси української мови для дорослих, відзначити другу річницю заснування «Еллісів» і запросити нових учнів.

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply