Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Операція «Вісла» розділила поляків

Автор:

|

Грудень 20, 2012

|

Рубрика:

Операція «Вісла» розділила поляків

У польському парламенті готуються засудити операцію «Вісла», у рамках якої 1947 року зі східних у західні землі Польщі було примусово переселено 140 тис. українців. До парламентського комітету з питань національних і етнічних меншин надійшов проект постанови, у якому нижня палата парламенту — сейм — пропонує дати однозначну політичну оцінку цим подіям. Однак такі наміри викликали хвилю протестів серед частини польської громадськості, зокрема в середовищі кресов’ян — вихідців із території нинішньої західної України, Білорусі та Литви, що колись входили до складу Польщі. На тлі неоднозначних оцінок істориків щодо мотивів та ініціаторів акції ці плани парламенту загострюють протистояння в польському суспільстві.

Уся річ – в УПА?
Хоча від часу проведення операції «Вісла» минуло 65 років, суперечки довкола цієї теми не вщухають і досі. Щоразу, як політики повертаються до її обговорення, у засобах масової інформації та суспільстві зростає невдоволення. Останні заяви депутатів не є винятком. Неурядові організації, що об’єднують кресов’ян, вважають такі наміри сейму неприпустимими. Тому вони оголосили загальнопольську акцію протесту.
За повідомленням польського каналу TVPinfo, у проекті постанови операцію «Вісла» названо «порушенням основних прав людини». Однак не це обурило поляків, а відсутність у документі згадки про Українську повстанську армію. На думку деяких польських істориків і багатьох кресов’ян, операція «Вісла» була саме наслідком і відповіддю на антипольську, як вони вважають, злочинну діяльність УПА.
Польський священик Тадеуш Ісакович-Залевський — історик і активіст кресових організацій — називає проект постанови таким, що суперечить історії. «Постанова є безглуздою, оскільки видирає з контексту фрагмент історії. Операція «Вісла» не взялася нізвідки. Насамперед слід усвідомити, чим була злочинна система, створена на основі ідеології Степана Бандери, і що робила УПА», — повідомляє тижневик Wprost.
Критика з уст священика також була спрямована у бік автора проекту постанови — депутата Мирона Сича, батько якого потрапив до в’язниці за діяльність у лавах УПА. Відповідаючи на ці звинувачення на каналі TVPinfo, п. Сич заявив, що його батько справді був членом УПА, але жодного стосунку до злочинів, які інкримінують армії, не мав. Він також висловив сподівання, що прийняття такої постанови може призвести до осуду Верховною Радою України діяльності УПА. Цей аргумент, однак, не переконав поляків. Попри те, що 1990 року сенат засудив операцію «Вісла», від української сторони й досі не надійшло жодної відповіді, ідеться у зверненні до Єви Копач, маршала сейму.

Невивчені питання
Польські історики вказують на різних ініціаторів проведення операції «Вісла». Ришард Тожецький із Польської академії наук стверджує, що таке важливе політичне рішення могла ухвалити безпосередньо Москва в особі Берії або Сталіна, а Варшава лише виконала кремлівське доручення.
Інший історик, – Євген Місило – наголошує, що досі не бачив документального підтвердження такого погляду. У своїй науковій праці він доводить, що про наміри Варшави щодо українців радянська влада дізналася від поляків. Так чи інакше, а без згоди Москви подібна акція не могла відбутися, переконаний, своєю чергою, професор Анджей Сова. Адже польське керівництво зверталося до Сталіна й у набагато простіших справах.
Історики також розходяться в оцінках щодо причин і мети операції. Професор Роман Дрозд вважає, що її завданням було не лише знищення Української повстанської армії, а й повна асиміляція українського населення та створення однорідної за національністю країни. Такий намір, на думку експерта, підтверджує те, що переселення відбувалося в реґіонах, де не було українського підпілля, зокрема в Західній Лемківщині. Депортація торкнулася всіх українців, у тому числі й лояльних до комуністичного режиму, і це є ще одним доказом того, що переселення відбувалося за етнічною ознакою.
Д-р Ґжеґож Мотика, член ради Інституту національної пам’яті, детально вивчаивши українсько-польську боротьбу в 1943-1948 рр., дійшов висновку, що польські комуністи взагалі не цікавилися діяльністю УПА. Для них важливішою була боротьба з польською Армією крайовою та фальсифікація виборів задля зміцнення комуністичного режиму в країні. За словами історика, пов’язування операції «Вісла» з трагедією на Волині є наслідком комуністичної пропаганди, яка намагалася переконати суспільство, що успішно вирішує спричинені українськими націоналістами проблеми.
Операція «Вісла» також моє релігійний контекст. Професор Анджей Сова упевнений, що Католицька церква не протидіяла такій політиці комуністичної влади й неофіційно її підтримувала. Неофіційно, оскільки з християнської точки зору інакше було неприйнятно. Католицька церква на теренах колишньої Східної Галичини після переселення українців ставала власником греко-католицьких храмів. Ці й інші питання слід детально вивчити, зауважує історик. Однак навряд чи вдасться ознайомитися з усіма документами, оскільки церковні архіви досі залишаються закритими для науковців.
ВВС Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...