Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

Німеччина стане більш відкритою для українців

Автор:

|

Липень 25, 2013

|

Рубрика:

Німеччина стане більш відкритою для українців

Наприкінці травня ц. р. у Федеративній Республіці Німеччина (ФРН) відбулося дві взаємопов’язані події, які в перспективі матимуть безпосередній вплив на кращу адаптацію у ФРН українських трудових міґрантів. Перше — у Німеччині було завершено обробку даних загальнодержавного перепису населення, який проводився 2011 року й виявив несподівані результати. Друге — відбувся Шостий німецький інтеграційний саміт, мета якого полягала в обговоренні політики Німеччини щодо ширшого залучення та глибшої інтеграції іноземних робітників у німецьке суспільство.

Філіп Реслер, міністр економіки Німеччини та член Вільної демократичної партії, під час виступу на інтеграційному саміті закликав до реформ, які дозволили би німцям мати подвійне громадянство. Результати референдуму й саміту дали поштовх до дискусій у німецькому суспільстві щодо ролі та місця імміґрантів у революційному відновленні економічного зростання економіки ФРН.

Аналіз ситуації
Аналітики вважають, що зараз Німеччина, порівняно з іншими країнами Європейського Союзу (ЄС), найбільше виграє від сильної імміґрації. У пошуках кращої долі велика кількість висококваліфікованої робочої сили з так званих периферійних європейських країн, у тому числі з України, шукає праці у ФРН.
Розуміючи власну привабливість, Берлін до останнього часу тримав національне імміґраційне законодавство в доволі жорстких рамках. Проте недавні відкориговані дані про кількість населення в Німеччині, які вказали на те, що країна має досить серйозні труднощі з облаштуванням іноземців, змусили німецьких політиків по-новому поглянути на проблему трудових імміґрантів.
Дані статистичної агенції ФРН Destatis, оприлюднені 31 травня 2013 року за результатами перепису населення в Німеччині, продемонстрували, що німців є на 1,5 млн осіб менше (на 1,8 %), ніж вважалося раніше, тобто їх кількість ледве дотягує до 80,2 млн осіб. Лише у Берліні населення скоротилося на 5,2 % (Берлін став «лідером» серед німецьких міст за втратою населення), а в Гамбурзі цей показник становить 4,6 %. Насамперед, це пояснюється нижчою, ніж очікувалося, кількістю іноземців, які проживають у Німеччині.
Результати перепису вказують на те, що 7,7 % населення ФРН не є громадянами цієї країни. Натомість, до початку перепису очікувалося, що кількість іноземців може становити до 10 % від загального населення країни. Ці сподівання не справдилися.
Переглянута статистика щодо кількості населення спровокувала в Німеччині дискусії з приводу інтеграційної політики, яка, на думку німецьких політиків і експертів, повинна стати лояльнішою для потенційних імміґрантів, у тому числі з України.
Безумовно, Німеччина, як і раніше, має найчисельніше населення в Європі, але нові демографічні показники викликають певні побоювання щодо майбутнього ФРН. Адже результати перепису довели факт, що скорочення населення Німеччини, яке відбувається на тлі збільшення кількості старіючого покоління країни, здійснює все більше навантаження на пенсійну систему. Але окрім цього в Німеччині також почало бракувати робочої сили. А без кваліфікованих робітників Берліну стає все важче залишатися двигуном, який витягує Європу з важких часів економічного занепаду та депресії.
Земля Площа Населення Щільність заселення Баден-Вюртемберг 35 752 10 717 000 300 Баварія 70 549 12 444 000 176 Берлін 892 3 388 000 3 798 Бранденбург 29 478 2 568 000 87 Бремен 404 663 000 1641 Гамбург 755 1 735 000 2298 Гессен 21 115 6 089 000 288 Мекленбург-Передня Померанія 23 179 1 720 000 74 Нижня Саксонія 47 620 8 001 000 168 Північний Рейн-Вестфалия 34 084 18 075 000 530 Рейнланд-Пфальц 19 853 4 061 000 205 Саар 2569 1 056 000 411 Саксонія 18 415 4 296 000 233 Саксонія-Анхальт 20 446 2 494 000 122 Шлезвіг-Гольштейн 15 763 2 829 000 179 Тюрингія 16 172 2 355 000 146 Німеччина загалом   80,2 .
Наявні труднощі з оформленням і легалізацією все більше відлякують потенційних освічених імміґрантів від пошуку роботи в Німеччині, унаслідок чого традиційно чисельні потоки кваліфікованої робочої сили міліють.
Парадоксально, але саме в умовах триваючої економічної рецесії такій потужній європейській державі, як ФРН, конче необхідно залучити талановитих імміґрантів, здатних підтримувати німецьку економіку на передових позиціях у світі. Окрім того, краща адаптація імміґрантів до німецького суспільства також необхідна для пом’якшення негативних наслідків старіння свого населення.
Відтак, Німеччина планує вирішувати свої демографічні проблеми двома шляхами:
* за рахунок комплексної пенсійної реформи;
* а також за рахунок залучення більшої кількості імміґрантів до роботи на німецьких підприємствах.
2012 року ФРН чи не першою за останні десятиліття відчула на собі зовсім не традиційні для себе імміґраційні хвилі. До традиційних імміґрантів із таких країн Центральної та Східної Європи, як Польща, Румунія й Україна, несподівано приєдналися Іспанія та Греція, де рівень безробіття сягнув 20 %. Розуміючи необхідність залучення кваліфікованої робочої сили для підтримання високих темпів економічного зростання, Німеччина почала докладати більше зусиль для заохочення людей із країн, охоплених економічною кризою, наприклад, пропонуючи їм професійне навчання або більше мовних курсів з метою полегшити інтеграцію в німецьке суспільство.
Аналітики вважають, що в короткотерміновій перспективі високий рівень імміґрації допоможе покрити потреби Німеччини у кваліфікованій робочій силі, але країні, як і раніше, потрібна більш довготермінова політика збереження імміґрантів.
Новітня історія імміґрації в Німеччині вказує на те, що протягом десятиліть після Другої світової війни ФРН активно залучала робочу силу з-за кордону, зокрема з Італії й Туреччини. Однак, оскільки імміґранти зіштовхувалися з проблемами інтеграції до німецького суспільства або бачили кращі економічні можливості у своїх країнах, вони залишали Німеччину. За інформацією Турецько-німецького фонду освіти й наукових досліджень, у період від 2007-го до 2011 року майже 200 тис. турків повернулося з ФРН до Туреччини. Основними причинами були безробіття, дискримінація в Німеччині та кращі економічні перспективи в рідній країні.

Чого очікувати в майбутньому?
Берлін, усвідомлюючи існуючі труднощі з інтеграцією імміґрантів, почав робити поступові зміни для вирішення цієї проблеми. За інформацією українських громадян, які працюють у Німеччині, ставлення до них із боку німецької влади почало змінюватися в кращий бік. Німецька влада стає лояльнішою під час розгляду справ, які стосуються набуття трудовими міґрантами з України німецького громадянства. Статистичні дані з українських консульських установ, розташованих у ФРН, також указують на поступове збільшення справ щодо виходу громадян України з українського громадянства у зв’язку з набуттям німецького.
З огляду на результати останнього перепису населення, група Geostrategy очікує ще більшого пом’якшення в ставленні імміґраційних служб Німеччини до українських громадян, особливо висококваліфікованих працівників.
Буде також справедливим зазначити, що за останні роки німецька влада зробила багато для залучення імміґрантів із неєвропейських країн, у першу чергу — з Індії. Це робилося з прицілом на майбутнє, оскільки в Берліні усвідомлюють, що нинішня хвиля міґрації з так званих кризових європейських країн не буде вічною та колись закінчиться. Таким чином, Італія та Греція припинять відігравати роль імміґраційних донорів, оскільки й самі стикаються з проблемами старіння й скорочення власного населення.
Очікується, що найближчими місяцями в Німеччині наростатиме хвиля дискусій щодо необхідності зміни імміґраційної політики країни. Цілком можливо, що Німеччина погодиться запровадити бальну систему для імміґрантів, схожу з тими, які практикують у Канаді й Австралії. Це буде зроблено з метою спрощення працевлаштування в Німеччині високоосвічених працівників-імміґрантів.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/524

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply