Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 21, 2021

Хто спаплюжив пам’ятники воякам УПА?

Автор:

|

Вересень 04, 2014

|

Рубрика:

Хто спаплюжив пам’ятники воякам УПА?
Пам'ятник воїнам УПА селі Білостоку

Пам’ятник воїнам УПА селі Білостоку

На сході Польщі невідомі особи позбиткувалися з двох пам’ятників воїнам УПА. Польські експерти пов’язують ці інциденти з подіями на Донбасі й кажуть про намір прокремлівських сил посварити українців із поляками. Об’єднання українців Польщі (ОУП) звернулося до тамтешнього міністра внутрішніх справ із проханням не легковажити справою, що, на думку організації, вписується в контекст так званої гібридної війни, яку Москва веде проти України.

«Воїнам УПА, полеглим за свободу України» — такий напис виднів на обеліску, встановленому українцями Польщі в селі Білостоку Люблінського воєводства. Під цією присвятою — 41 прізвище вояків, загиблих у бою з НКВС і їхні псевдоніми. Унизу – підпис: «Вдячні нащадки». Хтось замалював присвяту воїнам УПА та їхні псевдоніми білою фарбою. Місцева влада повідомила про акт вандалізму в Раду охорони пам’яті боротьби та мучеництва, яка розгляне справу наступного тижня.
Схожий інцидент трапився й у селі Грушовичах Підкарпатського воєводства. На початку серпня ц. р. там поглумилися над монументом борцям за волю України. Чиясь вправна рука вивела на пам’ятнику напис: «Смерть катам Волині та Донбасу», а також нецензурні слова й зображення перевернутого тризуба. Жителі Грушовичів стверджують, що вони не причетні до осквернення українського пам’ятника.
Казімєж Вуйціцький, експерт з українсько-польських відносин, пов’язує наругу над двома пам’ятниками з сучасними подіями в Україні. «Якщо десь пишуть: «За Донбас», то така підозра сама напрошується. Уся російська пропаганда спрямована на те, щоби наголошувати на цьому тролінгу, особливо в Інтернеті, щоби акцентувати на питанні Волині й щоби посварити поляків з українцями», — висловив він припущення.
За словами п. Вуйціцького, кремлівські агенти намагаються сформувати у світу уявлення про українців як про націю, у якій домінують люди із фашистськими поглядами. «Було не тільки два цих випадки у Польщі, але також знищення могили Бандери в Мюнхені. Складно, не маючи повної інформації, щось ствердити, та є дуже сильна підозра, що це – російські провокації», — сказав експерт.
Петро Тима, голова ОУП, переконаний, що справу спаплюження українських пам’ятників потрібно розглядати в ширшому контексті. Він розповів, що очолювана ним організація скерувала до міністра внутрішніх справ Польщі скаргу, в якій перелічила цілу низку антиукраїнських вибриків на території польської держави впродовж останнього року. За словами п. Тими, прокремлівські сили намагаються звести польсько-українські стосунки до історичних тем і відволікти увагу Варшави від сучасних подій в Україні.
«Вони стараються за допомогою знищення, осквернення пам’яток, антиукраїнських написів примусити українську сторону до реакції, знову повернути українсько-польські відносини до цього трагічного минулого з часів Другої світової війни», — підкреслив громадський діяч. Петро Тима указує на те, що радикальні організації, які він підозрює в плюндруванні українських пам’ятників, не приховують своєї симпатії до путінської Росії.

Юрій Савицький, радіо «Свобода»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply