Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 19, 2020

Знайшли архіви на мікроплівках

Автор:

|

Липень 11, 2013

|

Рубрика:

Знайшли архіви на мікроплівках

У Торонто знайшовся архів Українського громадського комітету рятунку України на мікроплівках. Про це повідомив член вченої ради Центру досліджень визвольного руху, історик Геннадій Іванущенко, який зараз досліджує архівні збірки української діаспори в Канаді та США. Документи засвідчують чималі збори коштів фактично в усіх галицьких містах і селах для допомоги голодуючим селянам із «великої України» під час Голодомору-Ґеноциду 1932-1933 рр. Долучалися до цієї благородної акції також громадські комітети у Берліні, Брюсселі, Софії, Бухаресті, Празі та США.

«Привертають увагу списки пожертв простих людей і великі суми грошей. Біда одних згуртовувала інших. Особливий інтерес серед переглянутих документів становлять листи до митрополита Андрея Шептицького та його відповіді, а також численні підписи під різноманітними зверненнями й петиціями з печатками українських організацій, які демонструють широкий розмах солідарності галицьких українців зі своїми братами на сході», — розповів п. Іванущенко.
Зокрема, серед документів є відозва Українського громадського комітету рятунку України до українського народу, прийнята першого ж дня його заснування та підписана керівниками 35 українських організацій і товариств: «До культурного світу! Вимирає з голоду на очах Європи великий, багатомільйонний український нарід. Вимирають доведені до краю насильницьким визиском завойовника — червоної Москви — Радянська Україна й інші південні області Радянського Союзу, як Кубань і Донщина, заселені переважно українцями… Вимирають цілі села. Трупи голодних валяються по вулицях міст і на дорогах сіл. Прокидається людоїдство. А більшовицька влада, замість помочі, без жалю стягає останнє збіжжя з краю та вивозить до Московщини й нечуваним терором задушує всякий протест».
Найближчим часом ці мікроплівки буде оцифровано та виставлено у вільному доступі в Електронному архіві українського визвольного руху.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply