Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 19, 2020

Вийшла нова ілюстрована публікація КІУС про розкопки садиби Івана Мазепи в Батурині

Автор:

|

Червень 20, 2013

|

Рубрика:

Вийшла нова ілюстрована публікація КІУС про розкопки садиби Івана Мазепи в Батурині

Уже 12 років українські та канадські археологи й історики проводять розкопки в м. Батурині на Чернігівщині. Цей проект спонсорують Програма дослідження Східної України імені Ковальських при Канадському інституті українських студій (КІУС) Альбертського університету, Наукове товариство імені Шевченка в Америці та Понтифікальний інститут середньовічних студій Торонтського університету. А очолює його проф. Зенон Когут, провідний історик Гетьманщини, колишній директор КІУС і голова Програми імені Ковальських. Щедрими благодійниками Батуринського проекту є бл. п. поетеса Володимира Василишин і її чоловік – мистець Роман Василишин із Філадельфії (США). Батуринська українсько-канадська археологічна експедиція базується при Чернігівському національному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка. 

У 1669-1708 рр. Батурин був столицею козацької держави, найбільшого розквіту він досяг за правління гетьмана Івана Мазепи (1687-1709). Під час повстання Мазепи в союзі зі Швецією за звільнення Центральної України з-під влади Москви 1708-го російське військо захопило та зруйнувало Батурин ущент. Воно винищило козацьку залогу й цивільних мешканців міста (разом – 11-14 тис. осіб) із метою покарання за антимосковський виступ, залякування інших прихильників Мазепи та придушення його визвольних змагань терором.
Гетьман Кирило Розумовський (1750-1764 рр.) відродив Батурин напередодні скасування автономії козацької держави Російською імперією 1764-го. У період бездержавності України колишня гетьманська столиця неухильно занепадала.
Шанувальникам української старовини пропонується новий багато ілюстрований (50 кольорових ілюстрацій) буклет Зенона Когута, Володимира Мезенцева, Володимира Коваленка та Юрія Ситого «Садиба Івана Мазепи у Батурині: розкопки 2011 року» (Торонто: Гомін України, 2012. — 28 с.) українською мовою з англійським резюме. Ця науково-популярна історико-археологічна праця ошатно видана коштом Програми імені Ковальських і Дослідного інституту «Україніка» в Торонто.
Буклет знайомить читача з українськими та канадськими археологами й істориками, які досліджують старий Батурин, і благодійниками-меценатами цього проекту в Північній Америці. Тут коротко викладено історію столиці козацької держави в добу її стрімкого піднесення за Мазепи, нищівне розорення Батурина царським військом і його відбудову гетьманом Розумовським. Облогу й штурм Мазепиної твердині описано за маловідомими тогочасними шведськими документами.
На основі останніх історико-археологічних досліджень автори розповідають про створення головної резиденції Мазепи разом із гетьманською та військовою скарбницею й канцелярією на батуринській околиці Гончарівці перед 1700 роком і про їх розграбування й спалення 1708-го. Подаються результати розкопок решток амбітного триповерхового палацу гетьмана, домової церкви, житлових і господарчих будівель його садиби та кам’яниці на території колишньої фортеці Батурина 2011 року. Детально розглядаються знахідки фраґментів майстерно орнаментованих пічних кахлів і вишуканого імпортного столового посуду з палацу, польсько-литовських, шведських і російських монет, закладної дошки храму садиби Мазепи, а також унікальні керамічні ікони з декору його церковних споруд на Чернігівщині. Геральдична емблема на двох кахлях ідентифікується з гербом дружини гетьмана Ганни (+1702).
Ці археологічні знахідки свідчать про багатство та витончену культуру побуту Мазепиного двору, наслідування моди та звичаїв аристократичних палаців Заходу, високий рівень місцевого ремесла й широкі комерційні та культурні контакти гетьманської столиці з Центральною та Східною Європою й Османською імперією. У буклеті також розглядаються самобутнє оздоблення палацової та культової архітектури, керамічна рельєфна скульптура, геральдичне й сакральне мистецтво Мазепиної доби та впливи барокової культури Заходу, Києва й Чернігова на Батурин.
Видання містить і матеріали фізико-антропологічних аналізів поховань батурян XVII-XVIII ст., розкопаних археологами. Вони доповнюють історико-археологічне вивчення населення міста та подають нові дані про загиблих від нападу 1708 року.
Видання ілюструють портрети, аерознімки Батурина, фото відбудованих укріплень цитаделі, гетьманських палаців, важливих археологічних знахідок, розкопаних людських останків, а також світлини із заходів на вшанування пам’яті жертв Батуринської трагедії. Публікуються комп’ютерні фотоколажі палацу й інших відкритих будівель гетьманського подвір’я на Гончарівці та план цього комплексу до зруйнування 1708-го., підготовлені на основі архітектурно-археологічних досліджень, а також комп’ютерні реконструкції первісного вигляду керамічних гербів і ікони, що прикрашали палац і церкви Батурина й Чернігова, фундовані Мазепою. Зібрано світлини малознаних керамічних ікон-барельєфів із храмових і монастирських споруд гетьмана на Чернігівщині.
Буклет розрахований на широке коло читачів і вчених. Його можна придбати за $8.95 у Видавництві КІУС кредитною карткою через захищену електронну систему (www.ciuspress.com), e-поштою (cius@ualberta.ca), телефоном (780-492-2973), факсом (780-492-4967) або звичайною поштою: CIUS Press, 430 Pembina Hall, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada T6G 2H8. За межами Канади ціни – у доларах США.
Улітку українсько-канадська експедиція продовжить розкопки решток палацу та церкви Мазепи й інших будівель його садиби та пошук нових поховань жертв трагедії 1708 року в Батурині. Доброчинців, які побажають допомогти цим дослідженням і публікації їхніх матеріалів, просимо надсилати чеки з пожертвами на адресу: Prof. Zenon Kohut, Director, Kowalsky Program, Canadian Institute of Ukrainian Studies, 430 Pembina Hall, University of Alberta, Edmonton, AB, Canada T6G 2H8. Чеки з Канади мають бути виписані на: Canadian Institute of Ukrainian Studies, Memo: Baturyn Project. Американських добродійників просимо ласкаво виписати чеки на: University of Alberta Foundation USA, Inc., Memo: CIUS Baturyn Project. Усі жертводавці отримають посвідку про звільнення цієї суми від податку, і їм буде висловлено подяку в публікаціях та публічних лекціях, пов’язаних із проектом.
Щодо додаткової інформації про Батуринський проект у Північній Америці можна звертатися до його виконавчого директора д-ра Володимира Мезенцева за телефоном: 416-766-1408; електронною поштою: v.mezentsev@utoronto.ca. В Україні за довідками звертайтеся, будь ласка, до керівника Батуринської археологічної експедиції при Чернігівському університеті Юрія Ситого за телефоном: (46) 277-42-96; електронна пошта: yurisytyi@gmail.com

Володимир Мезенцев

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply