Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

Вічна пам’ять Марії Савчин

Автор:

|

Травень 16, 2013

|

Рубрика:

Вічна пам’ять Марії Савчин

Видавництво «Літопис УПА», Об’єднання колишніх вояків УПА США й Канади діляться з друзями та громадою сумною звісткою, що 22 квітня ц. р. в США померла одна з останніх провідних діячів підпілля ОУН сл. п. Марія Савчин — «Марічка».
Вона народилася 1 жовтня 1925 року в родині Анастасії та Петра Савчиних у селі Задвір’ї біля Львова. На початку 1940-х Марія — провідниця підпільного юнацтва ОУН у Львові, надрайонова УЧХ Перемищини, зв’язкова референтури Служби безпеки в Крайовому проводі ОУН. Діяла під псевдонімом «Зірка», а згодом — «Mарічка». Під час військових дій була санітаркою та розвідницею в сотні УПА «Черника», а опісля — стала шефом зв’язкової ланки в штабі командира 6-ї воєнної округи «Кулі». Узимку 1945-го була призначена надрайоновою провідницею УЧХ у Перемищині, а в травні того ж року вийшла заміж за полковника УПА Василя Галасу — «Орлана». Восени 1947-го разом із чоловіком виконувала підпільну роботу в Україні. У січні 1949 року через зраду у Львові потрапила до рук МГБ. У жовтні 1951-го в Цуманському лісі на Поліссі була важко поранена. 1952 року нагороджена Бронзовим Хрестом Заслуги та медаллю «За працю в особливо важких умовах». Улітку 1953-го разом із чоловіком була заарештована. Відтак, восени 1954 року була вислана в Західну Німеччину. Із 1955-го проживала в США, у м. Мілвокі (штат Вісконсин), де брала активну участь у суспільно-громадській роботі. Належала до різних громадських організацій, із 1995 року була членом видавничого комітету «Літопису УПА». Автор відомого 28-томного «Літопису УПА» — «Тисяча доріг; спомини». Деталі її біографії описано в 42-му томі Літопису.
Залишила в глибокому смутку чоловіка Володимира Пискора, дітей — сина Петра Галагана, сина Богдана й доню Ларису Пискір, родину, друзів по зброї.
Вічна й славна їй пам’ять. Родині, друзям і знайомим висловлюємо щире та глибоке співчуття. Як нев’янучий вінок на могилу покійної родина просить складати пожертви на видавництво «Літопис УПА»: Litopys UPA, P.O. Box 97, Station C, Toronto, ON, M6J 3М7

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply